2/3 Europejczyków pochodzi od trzech przodków

opublikowano: 2015-05-22 07:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Genetycy z Uniwersytetu w Leicester odkryli, że większość współczesnych Europejczyków wywodzi się od garstki przodków z epoki brązu. Miało to związek z występującą w tym okresie eksplozją demograficzną.
REKLAMA

Najnowsze badania genetyczne doprowadziły badaczy do interesujących wniosków. Ustalono, że 64% Europejczyków (tylko mężczyzn) wywodzi się od trzech przodków. Międzynardowa grupa naukowców zbadała specyfikę chromosomu Y 334 mężczyzn wywodzących się z 17 państw Europy i Bliskiego Wschodu. Chromosom ten jest przekazywany wyłącznie z ojców na synów. Przyjrzenie się łańcuchom DNA pozwoliło ustalić, że w 64% sekwencji można wyszczególnić trzy różne wzorce genetyczne. Ich początek sytuuje się między 3500 a 7300 lat temu, czyli w trakcie epoki brązu. W czasie jej trwania doszło bowiem do znacznego wzrostu liczby ludności.

Wytwórca z epoki brązu, rekonstrukcja współczesna (fot. Peter van der Sluijs, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported)

Z eksplozją demograficzną w epoce brązu łączy się kilka czyników. Zmiana praktyk pogrzebowych, udomowienie koni, udoskonalenie technologii militarnych. Obecny dziś wzór chromosomu Y może wywodzić się od mężczyzn, którzy dominowali w ówczesnych kulturach - tłumaczy przewodniczący projektem prof. Mark Jobling.

Przejście z życia zbieracko-łowieckiego na rolniczy, oraz wspomniane wyżej zmiany, doprowadziły do zmian genetycznych w populacjach europejskich. Pewne cechy pozostały jednak niezmienne przez wieki. Pozwoliło to naukowcom na wyszczególnienie trzech wspólnych przodków dla większości badanych mężczyzn. Trzeba jednak zaznaczyć, że prace dalej trwają. W najbliższym czasie naukowcy przyjrzą się uważnie starożytnym szczątkom ludzkim, aby dokładniej zbadać jak ewoluował materiał genetyczny europejczyków.

Biorąc pod uwagę kulturową złożoność epoki brązu, ciężko jest powiazać konkretne wydarzenia i wzrost liczby ludności. Dostępne są jednak sekwencje DNA chromosomu Y z antycznych szczątków, dlatego też w najbliższym czasie możliwe będzie uzyskanie odpowiedzi - komentuje Chiara Batini z Wydziału Genetyki Uniwersytetu Leicester.

Źródło: sciencedaily.com, newhistorian.com

POLECAMY

Jesteśmy darmowym portalem, którego utrzymanie dużo kosztuje. Jako medium niezależne pozyskujemy środki na nasze utrzymanie od reklamodawców lub Czytelników. Nie prosimy o wiele - gdyby każda czytająca nas Osoba podarowała nam 10 zł, to starczyłoby to nam na rok bardzo wytężonej działalności i nowych inicjatyw. Okazuje się jednak, że do tej pory wsparło nas zaledwie 0,0002% naszych Czytelników. Dowiedz się, jak możesz nam pomóc!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone