5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w czerwcu

opublikowano: 2015-07-07 09:49
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak co miesiąc prezentujemy wybór najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy Polecamy!
REKLAMA

1.) W. Kalwat, Afery, skandale i procesy w dawnej Polsce

Na kartach tej książki opisano zarówno postacie powszechne znane, jak i drugoplanowe, co nie znaczy mniej barwne.

Czytelnicy przeczytają tu m.in. o zaklinaczu zarazy, o księdzu Żuchowskim na tropie rytualnych mordów, o młodzieńczej miłości targowiczanina, o porwaniu polskiego króla, o ostatnim w Polsce wielkim procesie czarownic, o aferze dogrumowej i o szubienicach dla targowiczan.

Każda z opowiedzianych historii pozwala głębiej wejrzeć w opisywaną epokę i przyjrzeć się mentalności ówczesnych ludzi.

2.) M. Turos, Rok ostatni księcia Józefa Poniatowskiego

7 maja 1763 r. urodził się książę Józef Poniatowski, Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego we wszystkich walkach okrył się sławą. W połowie czerwca 1813 r. poprowadził wojsko do Saksonii, gdzie miał czas na przygotowanie do kampanii jesiennej. Polacy już wówczas wiedzieli, że trzy mocarstwa rozbiorowe z udziałem Anglii w pierwszej kolejności, jako warunek pokoju z Napoleonem, zażądały zniesienia Księstwa Warszawskiego. Na co Napoleon przystał.

Polacy mogli stawiać sobie pytanie: za co mają umierać – Poniatowski jedną miał odpowiedź: "Odwagi i starajcie się, aby imię polskie miało mocny dźwięk! Możemy i winniśmy trzymać się hasła, że wszystko raczej utracić można prócz honoru". Po pierwszym dniu bitwy pod Lipskiem Poniatowski został mianowany przez Napoleona Marszałkiem Cesarstwa. Wyróżnienie cudzoziemca tym tytułem, które było jedynym takim przypadkiem w historii stało się tylko przedsionkiem do chwały, która miała dopiero przyjść...

Na temat okoliczności śmierci księcia Poniatowskiego w nurtach Elstery krążyło wiele legend i tyleż samo przedstawiano wersji tego zdarzenia. Niniejsza książka jest próbą przybliżenia ostatnich miesięcy życia Poniatowskiego, a także zawiera opis i aneks przekazania zwłok Wodza na ziemie polskie.

3.) J. Szemiński, Inkowie o Inkach. Antologia

"Inkowie o Inkach" to wybór tekstów pochodzących wprost lub pośrednio z kultury inkaskiej, powstałych między rokiem 1550 a 1974; dla badaczy stanowią one wyjątkowej wagi źródła przynoszące inkaskie spojrzenie na zmieniający się świat.

W antologii znalazł się jedyny pewny zabytek teatru inkaskiego, kilka przykładów pisanej literatury pięknej tworzonej w języku keczua, od epoki baroku po wiek XX, relacja księdza-antropologa zawierająca zapis inkaskich modlitw z XVI wieku i wreszcie fascynująca próba stworzenia nowoczesnego języka opowiadania o własnej kulturze i życiu, podjęta wspólnie przez małżeństwo antropologów i małżeństwo niepiśmiennych nędzarzy.

4.) W. Winek, Warszawskie autobusy. Najpiękniejsze fotografie

Warszawa ciągle się zmienia i wraz z nią zmieniają się środki komunikacji miejskiej, w tym autobusy, które od 95 lat towarzyszą warszawiakom w ich codziennym życiu.

Przez te wszystkie lata tabor stale unowocześniano dla wygody pasażerów i w trosce o środowisko, a sieć tras autobusowych pokryła całą aglomerację. Wiele pojazdów, które przemierzały warszawskie ulice, zostało więc tylko we wspomnieniach i na pożółkłych fotografiach.

Warto poznać historię warszawskich autobusów, opisaną w niniejszej książce, spojrzeć, jak zmieniały się przez lata i jak zmieniało się miasto.

5.) I. Kienzler, Słynni playboye PRL

Niniejsza publikacja opowiada o życiu tych, którzy w dobie PRL cieszyli się mianem największych uwodzicieli. Zdaniem autorki, gdyby wówczas istniały tabloidy czy portale plotkarskie, bohaterowie tej książki pojawialiby się tam codziennie. Także w owych czasach opinia publiczna interesowała się ich życiem. Podstawą czerpania wiadomości na ich temat była plotka, która ma to do siebie, "iż wylatuje wróblem, a wraca wołem". Stąd też nie brakuje mitów krążących na ich temat - które są wciąż żywe i powtarzane.

Pisząc o peerelowskich playboyach, Iwona Kienzler zapragnęła przedstawić ich takimi, jacy naprawdę byli i jak wyglądali w oczach kochających ich kobiet.

W niniejszej książce czytelnik pozna historie dotyczące między innymi Bolesława Bieruta, Józefa Cyrankiewicza, Leopolda Tyrmanda, Adama Hanuszkiewicza Czy Tadeusza Plucińskiego.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone