Andrzej Borowiec – „Chłopak z Warszawy” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-08-24 18:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Choć literatury wspomnieniowej dotyczącej Powstania Warszawskiego coraz więcej ostatnio na naszym rynku, każda z tych publikacji jest na swój sposób wyjątkowa. _Chłopak z Warszawy_ to książka powstańca Andrzeja Borowca, pseudonim „Zych”, który podczas walk z 1944 roku miał zaledwie szesnaście lat.
REKLAMA
Andrzej Borowiec
Chłopak z Warszawy
nasza ocena:
8/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania:
2014
Liczba stron:
432
Format:
150 x 225 mm
ISBN:
978-83-7818-551-2

Przeczytaj fragment tej książki

Ten syn przedwojennego oficera, łącznik kanałowy, żołnierz Zgrupowania „Radosław”, jeniec stalagu XI A Altengrabow, żołnierz II Korpusu generała Andersa, a także członek konspiracji poakowskiej w powojennej Polsce i długoletni dziennikarz m.in. Associated Press nie tylko kreśli dramatyczne wspomnienia z walczącej Warszawy, ale także opisuje swoje przedwojenne dzieciństwo. Dzięki temu zapoznajemy się z szerszym obrazem życia autora.

Andrzej Borowiec swoje wojenne przeżycia zaczął od egzystencji w oblężonym Lwowie. To tam właśnie po raz pierwszy styka się z okrucieństwem wojny, poznaje smak sowieckiej okupacji, a także dzięki uporowi i przedsiębiorczości swojej guwernantki podejmuje udaną próbę przedostania się do części Polski okupowanej przez Niemców. Również jego ojcu udaje się szczęśliwie wrócić z wrześniowego frontu. Do śmierci ojca, który umiera na wylew (rzecz wydawałoby się nierealna podczas wojny: polski oficer umiera najzwyczajniej na świecie w szpitalnym łóżku), nie ma zbyt dużego kontaktu z konspiracją. Dopiero po przeprowadzce do matki do Warszawy rzuca się czynnie w wir walki podziemnej.

Zobacz też:

Autor bardzo przejmująco opisuje swoje przeżycia związane z walką powstańczą. Co warte podkreślenia stara ograniczyć się swoją refleksję do tego, co sam przeżył. Tam gdzie mu się to nie udaje widać, że opierał się na bardzo szczątkowych opracowaniach, a jego podsumowania można nazwać naiwnymi. Nie umniejsza to jednak wagi wspomnień młodocianego uczestnika walk. Najbardziej gorzkie są te związane z brakiem pomocy ze strony Sowietów czy bezradnemu spoglądaniu na dożynanie Powstania. Makabryczny obraz kanałów, nieświadomość wprowadzanych w nie powstańców, rzeczywistość szpitala polowego i w końcu niemiecki stalag – to wszystko było osobistym udziałem małoletniego żołnierz Stolicy.

REKLAMA

Wspomnienia Andrzeja Borowca są przejmującym świadectwem o pokoleniu, które zostało bez własnej zgody ukształtowane przez wojnę i brutalną politykę dwóch okupantów. Działalność w dwóch konspiracjach (antyniemieckiej i antykomunistycznej), ucieczka na Zachód, groźba więzienia, tortur, a nawet śmierci ukształtowała go na zawsze. Nawet przygotowując swoje wspomnienia Borowiec miał przed oczami „tych, którym nigdy nie było dane dorosnąć”.

Przeczytaj również:

Być może Chłopak z Warszawy nie zachwyca wielością podanych szczegółów walk powstańczych czy mechanizmów działania konspiracji. Jednak jest to szczera, krwista relacja z tego, co było osobistym udziałem autora. Dzięki temu czytelnik może poznać wszystkie uczucia, które towarzyszyły Borowcowi: słodycz zwycięstwa oraz gorycz porażki i zdrady. To czyni z książki nietuzinkowe wspomnienia.

Być może w obecnym czasie rynek księgarski przesycił się wszelką możliwą odmianą literatury powstańczej. Warto jednak sięgnąć do tych pozycji, bowiem każda z nich przedstawia inny wycinek rzeczywistości Warszawy podczas 63 dni Powstania. I dopiero z tych wycinków można ułożyć pełny obraz tych tragicznych, a zarazem heroicznych wydarzeń.

Redakcja i korekta: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone