Atak kreacjonisty na muzea

opublikowano: 2007-09-12 23:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
11 września tajemnicze przesyłki nadane z Düsseldorfu trafiły do kilku polskich muzeów i… do siedziby polskiej MTV w Warszawie. Kolejny atak terrorystyczny?
REKLAMA
Tym razem bez wąglika — okładka książki "Atlas of Creation"

Według naszych informacji paczki trafiły, m.in. do Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Po otwarciu okazało się, że zawierają albumy zatytułowane „The Atlas of Creation”, autorstwa Adnana Oktara — tureckiego kreacjonisty, muzułmanina. Pracownicy każdej z instytucji powiązali fakt otrzymania książek islamskiego radykała z rocznicą uderzenia terrorystycznego na WTC. W obawie, że w paczkach mogą znajdować się groźne substancje chemiczne, zawiadomili policję. Na szczęście środki ostrożności okazały się niepotrzebne. W przesyłkach znajdowały się jedynie opasłe woluminy, mające przekonać muzealników i dziennikarzy do idei kreacjonizmu.

Data dostarczenia przesyłek, 11 września, jest najprawdopodobniej przypadkowa. Identyczne publikacje rozesłano wcześniej do licznych instytucji zachodnioeuropejskich. Adnan Oktar piętnuje terroryzm. Jednocześnie uważa, że odpowiedzialna jest zań… teoria ewolucji.

Zobacz też informacje w serwisach internetowych: Dziennik.pl, tvp.pl, creationism.org.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Szymon Zdziebłowski
Dziennikarz naukowy – od 2008 roku stały współpracownik serwisu „Nauka w Polsce” PAP, gdzie podejmuje głównie tematykę związaną z archeologią, dziedzictwem i historią. Opublikował szereg artykułów w prasie popularnonaukowej i ogólnotematycznej, m.in. w „Przekroju”, „Wiedzy i Życiu”, „Archeologii Żywej”, „Gościu Niedzielnym”, „Gazecie Wyborczej”. Ukończył archeologię i PR na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje również w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone