Bitwa o Twierdzę Nysa. Rekonstrukcja w ramach projektu Fortfan

opublikowano: 2009-07-27 08:25
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
_Fortfan – pogranicze w ogniu_ to projekt rekonstrukcji bitew historycznych, które odbywać się będą na pograniczu polsko-czeskim w latach 2009 (maj-wrzesień) i 2010 (maj-wrzesień). Najbliższe z tych widowisk, rekonstrukcja bitwy o twierdzę w Nysie, odbędzie się w dniach 31 lipca – 2 sierpnia.
REKLAMA

Szturm napoleońskich wojsk z polskimi grenadierami na czele. Bój o strategicznie ważną Twierdzę Nysa. Tumany kurzu i wirujący w powietrzu zapach prochu. Miastem znów wstrząsną armatnie wystrzały, tak jak w 1807 roku. Zobacz jak skapitulowali wycieńczeni oblężeniem Prusacy. Setki żołnierzy-rekonstruktorów pruskich i napoleońskich regimentów spotka się 31 lipca w Nysie, by nazajutrz stoczyć ze sobą bój o Twierdzę. Szczęk żelaza, artyleryjskie salwy, pędzące konie i uwijające się w ukropie markietanki, opatrujące rannych w boju żołnierzy. To widowisko trzeba zobaczyć – tak organizatorzy zapowiadają inscenizację, która odbędzie się już za kilka dni. Więcej informacji na stronie fortfan.eu.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone