Co wydarzyło się 21 października?

opublikowano: 2016-10-21 04:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Dzisiejszy dzień niesie ze sobą dwie naprawdę ważne daty z historii najnowszej naszego kraju. Oraz kilka innych, nieco tylko mnie ważnych. O czym warto pamiętać 21 października?
REKLAMA

Co wydarzyło się 21 października? – zobacz też nasz wpis na 24 października!

***
Rocznice na dziś: 92 lata temu, w roku 1924, urodził się Stefan Nowak, jeden z najwybitniejszych polskich socjologów, prekursor metod ankietowych oraz znakomity pedagog. 53 lata temu, 21 października 1963 roku, na Lubelszczyźnie, w walce z oddziałami ZOMO poległ ostatni partyzant podziemia niepodległościowego, Józef Franczak „Lalek”. 47 lat temu, w roku 1969, kanclerzem Niemiec Zachodnich został Willy Brandt, co m.in. rozpoczęło powolny proces normalizacji stosunków pomiędzy tym krajem a Polską.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują: Bernard, Celina, Dacjusz, Dobromił, Elżbieta, Hilarion, Jakub, Karol, Klementyna, Letycja, Malchus, Pelagia, Pelagiusz, Piotr, Samuel, Urszula, Wendelin, Wszebora i Zotyk. Wszystkiego dobrego!
Z archiwum Histmaga: Dokładnie 60 lat temu, podczas obrad VIII plenum, Władysław Gomułka został wybrany na I sekretarza PZPR. Było to polityczny punkt kulminacyjny zmian, jakie zaszły w Polsce po śmierci Stalina. Gomułka cieszył się ogromnym poparciem społecznym, na które nie mógł liczyć, żaden inny polski polityk komunistyczny, szczególnie że do władzy powracał w nimbie więźnia stalinowskiego. Wszystkiemu winien był „polski marksizm”...

Historia kultury z Histmag org: Dokładnie 20 lat temu miał swoją premierę signiel You Must Love Me, który przyniósł Madonnie Oscara za najlepszą piosenkę filmową. Dziwny to Oscar, bo z musicalu Evita i tak wszyscy pamiętamy przede wszystkim Don't cry for me Argentina, ale cóż - niezbadane są wyroki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone