Co wydarzyło się 22 lutego?

opublikowano: 2017-02-22 05:00
wolna licencja
poleć artykuł:
220 lata temu, 22 lutego 1797 r., umarł Baron Münchhausen - symbol tyleż fantazji, co ordynarnej blagi. Skądinąd wiemy jednak, że po jego śmierci w życiu politycznym narodów świata nie zabrakło zręcznych naśladowców jego idei. Co jeszcze wydarzyło się 22 lutego? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic historycznych.
REKLAMA

Co wydarzyło się 22 lutego? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznice na dziś: 169 lat temu, 22 lutego 1848 r., we Francji wybuchła tzw. rewolucja lutowa, która obaliła monarchię lipcową i króla Ludwika Filipa I. 117 lat temu, 22 lutego 1900 r. w konspiracyjnym lokalu PPS w Łodzi aresztowany został jej przywódca Józef Piłsudski. Wraz z nim zlikwidowano drukarnię nielegalnego pisma „Robotnik”. Równe 39 lat temu, 22 lutego 1978 r., Józef Łuszczek został pierwszym polskim narciarskim mistrzem świata. W Lahti wygrał wówczas bieg na 15 km stylem klasycznym.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują Chociebąd, Jakub, Konkordia, Maksymian, Małgorzata, Marold, Marwald, Nikifor, Papiasz, Paschazy, Wiktor i Wrocisław. Wszystkiego dobrego!

Rok 1960 był ważny dla polskiej muzyki. Dopiero co obchodziliśmy 57. rocznicę Romana Kostrzewskiego z KAT-a, a tutaj dziś obchodzimy 57. rocznicę Marka Kościkiewicza. Kościkiewicza znamy przede wszystkim z występów w grupie De Mono, ale przecież ma też na swoim koncie kilka udanych kawałków solowych. Panu Markowi składamy najlepsze życzenia!

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone