Co wydarzyło się 28 października?

opublikowano: 2016-10-28 06:15
wolna licencja
poleć artykuł:
„Gdzie jest towarzysz Prymas?” - mieli pytać mniej rozgarnięci komuniści jesienią 1956. Dokładnie 60 lat temu wszystko stało się jasne: Stefan Wyszyński po trzech latach internowania powrócił do Warszawy. Co jeszcze wydarzyło się 28 października?
REKLAMA

Co wydarzyło się 28 października? – zobacz też nasz wpis na 31 października!

***
Rocznice na dziś: 1704 lata temu, w roku 312, cesarz Konstantyn I Wielki pokonał wojska Maksencjusza w bitwie przy moście Mulwijskim. W jego trakcie miało dojść do cudu Kontantyna , który był jednym z powodów wprowadzenia edyktu mediolańskiego, wprowadzającego swobodę wyznawania chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim. 60 lat temu, w roku 1956, z trzyletniego internowania powrócił do Warszawy Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Dwa lata temu, w roku 2014, otwarto wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują: Anastazja, Cyryl, Cyryla, Domabor, Faro, Fidelis, Honorat, Juda Tadeusz, Ksymena, Sabina, Szymon, Tadeusz, Wielimir, Wincenty i Wszeciech. Wszystkiego dobrego!
Z archiwum Histmaga: Dokładnie 98 lat temu, 28 października 1918 roku, na praskim Placu Wacława ogłoszona została deklaracja niepodległości Czechosłowacji. W ten sposób powstało państwo, które miało stać się na większość XX wieku naszym południowym sąsiadem. Jedni nazywają je „ostatnią demokracją Europy”, a inni „więzieniem narodów”. Pewne jest tylko to, że w jej dziejach nie brakowało momentów bardzo dramatycznych .

Historia kultury z Histmag org: Dokładnie 41 lat temu, 28 października 1975, Krystian Zimerman zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone