Duńska królowa Małgorzata II abdykuje

opublikowano: 2024-01-13 18:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
83-letnia królowa Małgorzata II podjęła decyzję o abdykacji. To bezprecedensowa sytuacja. Ostatni raz władca Danii pozostawił tron z powodu innego niż własna śmierć 900 lat temu!
REKLAMA
Małgorzata i Paul Reeves w Wellingtonie, 1987 (New Zealand Government, Office of the Governor-General)

Zobacz także:

Duńska monarchia należy do najstarszych dynastii panujących w Europie, które wciąż sprawują władzę, a obecnie panująca królowa Małgorzata II jest najdłużej panującym władcą tego kraju. Zasiada na duńskim tronie 52 lata, została bowiem koronowana 14 stycznia 1972 roku. Choć cieszy się sympatią Duńczyków, zdecydowała, że czas zejść ze sceny. W swoim noworocznym przemówieniu ogłosiła, że 14 stycznia 2024 roku zamierza abdykować. Jak przyznała, „nadszedł już czas, aby przekazać władzę młodszemu pokoleniu”. Tron obejmie jej 55-letni syn, książę koronny Fryderyk, który zostanie królem Fryderykiem X. Decyzja ta wywołała niemałe zdziwienie wśród Duńczyków, ponieważ jest to pierwsza abdykacja od niemal 900 lat. Wcześniej, w 1146 roku decyzję o ustąpieniu z tronu podjął król Eryk III Jagnię, który wstąpił do klasztoru. 

Królowa przyznała, że ustępuje z tronu m.in. z uwagi na stan zdrowia. W ubiegły roku przeszła operację kręgosłupa. Tłumaczyła też, że czas, aby tron objął jej syn.

Dania: Królowa Małgorzata II przekaże władzę synowi 

Przypomnijmy, że obecna władczyni Danii nie była oczywistą kandydatką na królową. Urodziła się 16 kwietnia 1940 roku jako pierwsze dziecko króla Fryderyka IX oraz Ingrydy Bernadotte. Imię otrzymała po królowej Małgorzacie I, panującej blisko 600 przed jej narodzinami. Duński parlament dopiero w 1953 roku zdecydował się wprowadzić zmiany w prawie sukcesyjnym, akceptując równość płci w dziedziczeniu tronu. Tym samym Małgorzata, mając 13 lat, została pełnoprawną następczynią duńskiego tronu. Władzę przejęła po śmierci swego ojca króla Fryderyka IX. Miała wówczas 31 lat.

Linia królowej Małgorzaty II ma ponad 1000 lat. Jej przodkiem był prawdopodobnie już Gorm Stary, który urodził się w roku 958.W Danii przed JKM Małgorzatą II tron obejmowała tylko jedna kobieta - JKM Małgorzata I. Do 1953 roku, tron ​​mogli dziedziczyć wyłącznie męscy potomkowie króla. Zmieniło się to w 1953 r., kiedy w referendum ustalono, że tron ​​powinny dziedziczyć także potomkinie, pod warunkiem, że władca nie miał żadnego męskiego potomka - czytamy w komunikacie Ambasady Danii w Polsce.  
REKLAMA

Jako ciekawostkę można dodać, że królowa Małgorzata II jest utalentowana plastycznie - maluje, haftuje i projektuje. Przygotowywała liczne projekty scenografii, które można było oglądać w teatrze w Ogrodach Tivoli. Co więcej, stworzyła też ilustracje do „Władcy Pierścieni”, jednakże opublikowano je pod pseudonimem Ingahild Grathmer. 

Kiedy nastąpi koronacja nowego króla Danii?

Proces obejmowania duńskiego tronu zdecydowanie różni się od zwyczajów praktykowanych w Wielkiej Brytanii. W Danii przebiega to zdecydowanie skromniej. Zamiast skomplikowanej uroczystości, obowiązuje jedynie tradycja proklamacji.

JKM Małgorzata II podczas posiedzenia Rady Stanu na zamku Christiansborg podpisze dokument, w którym abdykuje i przekaże władzę synowi. Premier Mette Frederiksen ogłosi JKM Fryderyka X królem. Następnie Rodzina Królewska pozdrowi zebrany tłum - wskazują przedstawiciele duńskiej ambasady. 

Zmiana tronu nastąpi podczas posiedzenia Rady Państwa w chwili podpisania przez królową oświadczenia o abdykacji. Nastąpi to w niedzielę, 14 stycznia, po godz. 13.00 w zamku Christiansborg. Po abdykacji królowa Małgorzata II wróci do Pałacu Chrystiana IX w Amalienborgu.

Źródła:

www.tvn24.pl,

www.rp.pl,

www.wprost.pl,

www.politiken.dk,

www.danmarkc.tv,

www.berlingske.dk

Polecamy e-book: „Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”

Michał Rastaszański
„Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
89
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-59-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone