Emil Draitser „Szpieg Stalina” i Diana West „Wielkie kłamstwa Ameryki” (informacja reklamowa)

opublikowano: 2014-11-19 15:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dmitrij Bystolotow (1901-75), tytułowy „Szpieg Stalina”, prowadził życie, które może się wydawać nieprawdopodobne, nawet jak na książkę o tematyce szpiegowskiej, jednak w jego przypadku prawda jest dziwniejsza od fikcji. „Wielkie kłamstwa Ameryki” to z kolei częściowo dokumentalny thriller, częściowo narodowa tragedia – ukazuje potężną, kierowaną z Moskwy penetrację najbardziej szanowanych amerykańskich władz, rysując nie tylko znaną nam walkę między komunizmem a wolnym światem, ale także niejawną wojnę między tymi, którzy pragnęli ukryć prawdę i tymi, którzy próbowali ujawnić sieć coraz bardziej oficjalnie głoszonych kłamstw.
REKLAMA
Emil Draitser
„Szpieg Stalina”
cena:
49,99 zł
Tytuł oryginalny:
„Stalin's Romeo Spy
Wydawca:
Andrzej Findeisen - A.M.F. Plus Group
Okładka:
twarda, 400 stron + 16 foto wkładka
Liczba stron:
+ 16 foto wkładka
ISBN:
978-83-60532-32-4

Najodważniejszy z rosyjskich szpiegów, jaki kiedykolwiek działał na Zachodzie… Wykradał Brytyjczykom sekrety na długo przed Kimem Philbym… Doktor medycyny i doktor prawa, który uczył się od amerykańskich gangsterów, jak strzelać z broni ukrytej w kieszeni płaszcza… As seksszpiegostwa, arystokrata z wychowania, nieślubny potomek rodu Tołstojów… Gwiazda radzieckiego wywiadu, człowiek, który przyćmił Richarda Sorge i Rudolfa Abela… Utalentowany malarz, powieściopisarz, scenarzysta i pamiętnikarz… Ofiara stalinowskich czystek: spędził szesnaście lat w obozach na Syberii i przeżył, by wziąć odwet na tych, którzy go torturowali.

Dmitrij Bystolotow (1901-75) prowadził życie, które może się wydawać nieprawdopodobne, nawet jak na książkę o tematyce szpiegowskiej, jednak w jego przypadku prawda jest dziwniejsza od fikcji.

Marynarz, artysta, lekarz, prawnik i pisarz władający biegle kilkoma językami, osoba Bystrolotowa stanowi rosyjski odpowiednik „asa szpiegów”, Sydneya Reilly’ego. Jeden z „wielkich nielegałów”, grupy wybitnych szpiegów sowieckich działających w krajach zachodnich w okresie międzywojnia, był pełnym polotu człowiekiem, którego modus operandi polegał na uwodzeniu kobiet – między innymi pracownicy ambasady francuskiej, żony urzędnika brytyjskiego Foreign Office i oszpeconej funkcjonariuszki gestapo. Kradł tajemnice wojskowe hitlerowskim Niemcom i faszystowskim Włochom, umożliwiając Stalinowi wgląd w pocztę dyplomatyczną wielu krajów europejskich. Idealistycznie i bezkrytycznie oddany swej ojczyźnie, wykazywał się nadzwyczajną odwagą i wytrzymałością fizyczną – dwukrotnie przemierzył pustynię Saharę i dżungle Konga.

Jednak w roku 1938 dochodzi do nieoczekiwanego i dramatycznego zwrotu w opowieści o Bystrolotowie. W samym szczycie czystek stalinowskich, po swym powrocie do Związku Sowieckiego, Bystrolotow został aresztowany i poddany podczas śledztwa torturom. Skazany na dwadzieścia lat obozu pracy, ryzykował jeszcze surowszą karę, dokumentując zbrodnie reżimu komunistycznego przeciwko ludzkości. Ze zdumiewającą wytrzymałością przetrwał wszelkie represje i uświadomił sobie rzeczywistą naturę ideologii, której niegdyś służył ślepo i niezachwianie.

Pierwsza tak obszerna biografia Bystrolotowa ukazuje się w chwili, kiedy FSB, obecna następczyni KGB, obiera sobie jego postać za swego bohatera, tuszując jednocześnie prawdę o jego życiu

Urodzony w Odessie na Ukrainie, Emil Draitser publikuje od 1964 (literatura piękna i literatura faktu). Pisał dla czołowych magazynów radzieckich (Młodość, Gazeta Literacka, Krokodyl) pod pseudonimem „Emil Abramow”. Zaczynał karierę literacką jako niezależny autor satyrycznych artykułów dla radzieckich gazet i magazynów. Ostatecznie popadł w niełaskę za skrytykowanie ważnego urzędnika, co skłoniło go do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Wyemigrował do Los Angeles, gdzie następnie uzyskał doktorat z literatury rosyjskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim. W 1986 zaczął pracować w Hunter College w Nowym Jorku, gdzie nadal wykłada. Opublikował dwanaście książek, poza tym jego eseje i opowiadania ukazywały się w The Los Angeles Times, Partisan Review, North American Review, Prism International i wielu innych amerykańskich i kanadyjskich periodykach. Jego utwory były publikowane także w prasie rosyjskiej, polskiej i izraelskiej.

Diana West
„Wielkie kłamstwa Ameryki”
cena:
49,99 zł
Tytuł oryginalny:
„American Betrayal
Wydawca:
Andrzej Findeisen - A.M.F. Plus Group
Okładka:
twarda, obwoluta, 465 stron
ISBN:
978-83-60532-33-1

Wielkie kłamstwa Ameryki – częściowo dokumentalny thriller, częściowo narodowa tragedia – ukazuje potężną, kierowaną z Moskwy penetrację najbardziej szanowanych amerykańskich władz, rysując nie tylko znaną nam walkę między komunizmem a wolnym światem, ale także niejawną wojnę między tymi, którzy pragnęli ukryć prawdę i tymi, którzy próbowali ujawnić sieć coraz bardziej oficjalnie głoszonych kłamstw.

Historia ukrywania prawdy o Katyniu przez Amerykanów, aż do roku 1978, jest jednym z przykładów „Wielkich kłamstw Ameryki”. Rozdział o Katyniu to najlepiej do tej pory złożona chronografia ukrywania prawdy katyńskiej.

Wielkie kłamstwa Ameryki roztrzaskuje na kawałki dotychczas głoszoną historię okresu, który zaczyna się od pierwszej inauguracji FDR, gdy rzekomo miały powrócić „szczęśliwe dni”, a kończy z chwilą, gdy „wygrywamy” zimną wojnę. To właśnie wśród ruin tej epoki Diana West skupia się na latach II wojny i zimnej wojny, gdy Ameryka zawarła pakt z diabłem, wyrzekając się swoich zasad w zamian za kilka Wielkich Kłamstw, utrzymanie których wkrótce stało się podstawą instynktu samozachowawczego przywódców.

Książka o utraconej historii kraju, kronika, w której z jednej strony stoją Franklin Delano Roosevelt, Harry Truman, Dwight David Eisenhower i inne amerykańskie ikony, razem kryjąc komunistyczne spiski przed drugą stroną: śledczymi, uciekinierami czy politykami (w tym senatorem Josephem McCarthym), próbującymi powiedzieć prawdę amerykańskiemu narodowi.

DIANA WEST jest autorką „The Death of the Grown-Up” i współautorką„ Shariah: The Threat to America”. Jej eseje pojawiały się w licznych publikacjach, a jej cotygodniowy felieton ukazuje się w wielu gazetach, rozprowadzany przez Universal Uclick. Jest waszyngtońską korespondentką „Dispatch International” i prowadzi blog pod adresem dianawest.net.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawcy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone