Enigma pomogła Franco

opublikowano: 2008-10-24 15:44
wolna licencja
poleć artykuł:
W Hiszpanii odnaleziono 26 maszyn szyfrujących „Enigma”, które gen. Franco kupił od hitlerowskich Niemiec. Większość z nich jest sprawna do dzisiaj.
REKLAMA

Po wybuchu frankistowskiej rebelii w lipcu 1936 r. szybko okazało się, że do wygrania wojny domowej potrzebna jest sprawna koordynacja działań wojsk walczących na różnych, oddalonych od siebie frontach. Używane w Hiszpanii kody były niezbyt skomplikowane, na dodatek obie strony stosowały te same szyfry.

Franco kupił początkowo od Niemców 10 maszyn Enigma w ich komercyjnej wersji, skonstruowanej w 1920 r. Hitler nie ufał w pełni hiszpańskiemu generałowi i obawiał się, że ściśle tajny, wojskowy typ Enigmy używany przez niemieckie wojsko mógłby wpaść w ręce Brytyjczyków lub Rosjan. Nawet ta mniej skomplikowana wersja dała jednak frankistom dużą przewagę, a republikanom nigdy nie udało się przełamać używanych przez wroga szyfrów. Ta sztuka udała się w 1937 r. w Wielkiej Brytanii Alfredowi Dilwynowi Knoksowi, ale nie zdecydowano się wówczas przekazać informacji republikanom.

Franco był na tyle zadowolony z Enigmy, że kupił w sumie aż 50 jej egzemplarzy, które były używane do lat 50 ubiegłego wieku. Niektóre z tych maszyn są dziś eksponowane w hiszpańskich muzeach, zaś 26 odkrytych w tym tygodniu zostało odnalezionych przez dziennikarzy „El País” na strychu dawnej kwatery głównej hiszpańskiej armii podczas sporządzania inwentarza.

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone