Historia bankowości na ziemiach polskich

opublikowano: 2013-12-30 08:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Miesięcznik "Mówią wieki" zaprasza na nowy cykl, przygotowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
REKLAMA

Najnowszy cykl "Mówią wieki" to efekt współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Przez pięć miesięcy (od grudnia 2013 roku) na łamach magazynu i w portalu "Mówią wieki w sieci" publikowane będą co miesiąc po dwa artykuły wybitnych historyków gospodarki, które złożą się na przekrojowy obraz rozwoju stosunków pieniężnych na ziemiach polskich od XVI wieku po czasy współczesne.

W grudniowym numerze "Mówią wieki" w artykule "Od Piotra Skargi po Andrzeja Kapostasa" prof. Wojciech Morawski przybliża początki bankowości polskiej. Okazuje się, że na tym polu pionierem był u nas... Kościół katolicki, udzielający w ramach walki z lichwą drobnego kredytu konsumpcyjnego pod zastaw nieruchomości. W drugim artykule czytelnicy będą mieli okazję odwiedzić powstałe na mocy traktatu wiedeńskiego Królestwo Polskie, które - pomimo ograniczonej suwerenności - mogło samodzielnie kształtować własną politykę gospodarczą. Jej ster w 1821 roku ujął w ręce minister skarbu, książę Ksawery Drucki-Lubecki.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone