Im memoriam – Jerzy Kolendo (9 czerwca 1933 - 28 lutego 2014)

opublikowano: 2014-03-04 09:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Smutne wieści dotarły do nas z Warszawy. 28 lutego 2014 roku zmarł tam prof. Jerzy Kolendo – wybitny historyk, archeolog oraz epigrafik specjalizujący się w dziejach starożytnego Rzymu.
REKLAMA

Urodził się 9 czerwca 1933 roku w Brześciu nad Bugiem. W 1955 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1960 roku na tej samej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora, a w osiem lat później habilitował się w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. W 1979 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Profesorem zwyczajnym został w 1990 roku.

W latach 1955-1981 był związany z Instytutem Historii PAN. Następnie podjął pracę w Instytucie Archeologii UW. Po przejściu na emeryturę w 2003 roku pracował w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej. Wykładał również na uczelniach zagranicznych: jako Professeur Associé Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne (1993-1994), Professeur Associé Uniw. w Strasburgu (1988), visiting professor na Uniwersytecie w Padwie (1983 i 1986). Był członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, członkiem korespondentem Deutsches Archäologisches Institut oraz członkiem honorowym Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN. Zasiadł w kolegiach redakcyjnych wielu periodyków, m.in. „Archeologia”, „Meander”, „Dialogues d’Histoire”, „Ancienne” czy „Palamedes. A Journal of Ancient History”.

Jego zainteresowania naukowe dotyczyły archeologii limesowej oraz śródziemnomorskiej. Był wybitnym badaczem epigrafiki, napisał około 500 prac naukowych i książek. W początkowej fazie kariery naukowej interesowała go historia rolnictwa rzymskiego. Tej problematyki dotyczyła książka Kolonat w Afryce rzymskiej i jego geneza (Warszawa 1962), powstała na podstawie rozprawy doktorskiej. W kolejnych latach powstał szereg prac dotyczący techniki agrarnej świata rzymskiego, a poruszając ten temat zbliżył się również do tematyki niewolnictwa. Zagadnieniu temu poświęcił książkę wydaną po włosku przez Uniwersytet w Bolonii.

Uczestniczył w polskich badaniach archeologiczno-geofizycznych w Kartaginie, co stało się początkiem jego zainteresowań cyrkami oraz amfiteatrami w Afryce i w całym cesarstwie. Kolejnym nurtem prac badawczych, oraz tematyką pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Warszawskim (od 1971 roku), stały się kontakty całego Barbaricum ze światem śródziemnomorskim. Jego teksty na ten temat zebrano w dwóch tomach zatytułowanych Świat antyczny i Barbarzyńcy. Teksty, zabytki, refleksja nad przeszłością (Warszawa 1998). Innym kierunkiem badań Jerzego Kolendo była historia nauki, zwłaszcza w kontekście historii epigrafiki. Dokonał on m.in. reedycji, z dużym wstępem, pracy Francesco Bianchiniego z roku 1726, dotyczącej zespołu inskrypcji na temat niewolników i wyzwoleńców cesarskich.

Bliska była mu epigrafika. Od 1964 roku publikował inskrypcje łacińskie znajdujące się w obozie legionu I Italica nad dolnym Dunajem w Novae (Bułgaria). Podejmował również problematykę inskrypcji przechowywanych w zbiorach polskich. Podsumowaniem badań nad epigrafiką łacinśką była książka Teksty i pomniki. Zarys epigrafiki łacińskiej okresu Cesarstwa Rzymskiego, (Warszawa 2003, wraz z J. Żelazowskim). Jest ona nie tylko podręcznikiem epigrafiki łacińskiej. Z powodzeniem można ją uznać za próbę monograficznego przedstawienia roli aspektu materialnego napisu w badaniach epigraficznych. Kolendo interesował się także dziejami ziem polskich. Zajął się m.in. badaniami nad antiquitates w nauce polskiej od XVI do końca XIX wieku oraz rolą Polaków z pokolenia Wielkiej Emigracji w życiu naukowym Francji.

Kolendo był wybitnym uczonym, uznawanym za prawdziwego mistrza. Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla polskiej nauki. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w Warszawie 5 marca o godzinie 12.00 w Kościele Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34. Odprowadzenie prochów prof. Jerzego Kolendo do grobu rodzinnego na Cmentarzu Służewieckim przy ul. Wałbrzyskiej 2 nastąpi o godzinie 14.00.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Kozłowski
Historyk bez afiliacji, mediewista. Zajmuje się historią Bizancjum oraz historią historiografii. Publikował m.in. w „Kulturze Liberalnej”, „Mówią Wieki”, „Nowym Filomacie”, „Studiach z Dziejów Rosji i Europy Środkowej”, „Studiach i Materiałach Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej”. Ostatnio opracował przypisy i Bibliografię prac Ihora Ševčenki za lata 1938–2010 do książki Zakorzeniony kosmopolita. Ihor Szewczenko w rozmowie z Łukaszem Jasiną (Lublin: Instytut Europy Środkowo-Wchodniej 2010). Obecnie zajmuje się recepcją prac historyka Oskara Haleckiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone