Instytut Pamięci Narodowej na XXVIII Targach Książki Historycznej

opublikowano: 2019-11-25 07:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dniach od 28 listopada do 1 grudnia w Warszawie odbędą się XXVIII Targi Książki Historycznej. Wśród wystawców znajdziemy także księgarnię Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkania autorskie będą się odbywały na stoisku IPN nr 51. W programie są też rozmaite wydarzenia towarzyszące.
REKLAMA

Zapraszamy też do księgarni IPN i do księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl. Spotkaj nas na Facebooku: @ksiegarnia.ipn !

Program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych IPN podczas XXVIII Targów Książki Historycznej:

Spotkania autorskie – autorzy na stoisku IPN nr 51

30 listopada 2019 (sobota)

  • 11:00–13:00 Hubert Ronek
  • 13:00–14:00 Sławomir Cenckiewicz
  • 14:00–15:00 Filip Musiał

1 grudnia 2019 (niedziela)

  • 12:00–13:00 Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski
  • 13:00–14:00 Andrzej Paczkowski, Patryk Pleskot
  • 14:00–15:00 Rafał Łatka

Wokół polityki historycznej - panel dyskusyjny z udziałem dr. hab. Filipa Musiała, prof. Andrzeja Friszke i Bronisława Wildsteina. Moderacja: dr Jędrzej Lipski

Niemal dla wszystkich, dla których muzą jest Klio, termin „polityka historyczna” kojarzy się fatalnie. Wedle potocznych wyobrażeń jej obecność co najmniej ogranicza badawczą wolność, zmusza do utylitarnych poczynań, zmienia niezależnego członka cechu w realizatora propagandowych poczynań. A przecież – i to również jest oczywistość – istnieje. Sprowadza się, ujmując rzecz w największym uproszczeniu, do jednolitej, spójnej narracji, obejmującej najrozmaitsze historyczne wątki zarówno z historii odleglejszej, jak i tej najbliższej, ukazującej punkt widzenia zgodny z interesem danego państwa.

Można, a nawet trzeba toczyć spory o jej kształt. O dobór argumentów. Dbać, by przekaz nie był sprzeczny z ustaleniami uznanymi za bezsporne w naukowym dyskursie. Dzieje Polski, liczące przecież tysiąc lat z okładem, zostały zapisane kartami tragicznymi i wzniosłymi, przykładami bohaterstwa, ale i tchórzostwa, czynami chwalebnymi, ale też budzącymi po dziś dzień odruch sprzeciwu. Otwartym pozostaje pytanie, co z tego zamierzamy wyeksponować, na co zwrócić uwagę, również ku nauce i przestrodze. Czy mamy budować poczucie uzasadnionej dumy z owej przeszłości, czy biczować się w poczuciu wstydu za obecność zjawisk, skądinąd w ostrzejszej formie występujących w innych krajach. Czy uznać, że immanentną cechą charakteryzującą polskość jest „gen wolności”, czy wmawiana nam, choćby w XIX stuleciu, niezdolność do państwowego bytu. W tym również odbija się i jest obecna polityka historyczna – spierajmy się zatem, ale nie udajmy, że nas nie powinna obchodzić.

Sobota 30.11.2019, godz. 16:00, Sala Koncertowa

  • Recital Aleksandry Gintrowskiej - darmowe wejściówki do odbioru na stoisku IPN (nr 51) i w punkcie informacyjnym

Recital jest poświęcony twórczości muzycznej zmarłego w 2012 roku kompozytora, muzyka i barda Przemysława Gintrowskiego. Celem artystki jest popularyzacja spuścizny wujka szczególnie wśród młodych odbiorców. Podczas koncertu usłyszymy jedne z najbardziej znanych i lubianych utworów barda w nieco innym brzmieniu, min. Kantyczka z lotu ptaka, Modlitwa o wschodzie słońca, Powrót. Artystka wystąpi z gościnnym udziałem Krzysztofa Napiórkowskiego.

  • Sobota 30.11.2019, godz. 17:30, Sala Koncertowa, DARMOWE wejściówki do odbioru na stoisku IPN (nr 51) i w punkcie informacyjnym

Aleksandra Gintrowska – wokalistka solowa i chóralna, tekściarka i aktorka. Jej głos ma unikalne brzmienie. W zależności od rodzaju muzyki nabiera kształtu, przez klasyczny, operowy do rozrywkowego. Zachwyca głębią dolnych rejestrów jak i delikatnością przełamaną wielką mocą w wysokich skalach. Całość dopełnia niesamowita wrażliwość artystki.

Aleksandra ukończyła szkołę muzyczną w 2008 roku na wydziale operowym, dalej kształciła swój głos w kierunku rozrywkowym. W 2013 roku ukończyła kierunek dramatyczny na wydziale sztuk i nauk społecznych na uniwersytecie Kingston w Londynie. Tam nauczyła się łączyć aktorstwo ze śpiewem, które się uzupełniają. Na tej uczelni również uczyła się pisać teksty piosenek, które są dla niej równie ważne co muzyka. Dzięki nim dokładnie może wyrazić swoje uczucia. Aleksandra ma już za sobą wiele występów wokalnych jak i aktorskich. Występowała solo na wielu koncertach tj. Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie, Wsłuchiwać sie w Papieża Sopot Top Of The Top,,,Muzyka Wolności’’,,,Miłość jest wszystkim’’, Sylwester z Polastem. Łączyła śpiew i aktorstwo w Musicalowych, jak i Burleskowym Show: This is Musical, Gems from The Shows oraz Cell Block Tango w Londynie. Grała również w sztuce Rany na Twarzy Bakera. Tam była też kostiumologiem i scenografem. Byłą uczestniczką programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo oraz jurorką w programie: Śpiewajmy Razem All Together Now. Zagrała w dramacie B. Sass W imieniu diabła oraz fabule Jana Kidawy Gwiazdy.

Grała również w serialach: „M jak Miłość”, „Oko za oko”, „Diagnoza”, „Ojciec Mateusz”, „Pierwsza Miłość”. Pracuje nad materiałem na swoją debiutancką płytę i współtworzy koncerty Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie.

Wydawnictwo IPN poleca:

Monografie

  • Jacek Romanek, Kolaboracja z Sowietami na terenie województwa lubelskiego we wrześniu i październiku 1939 r., Lublin–Warszawa 2019, 184 s.

Kolaboracja z Armią Czerwoną na terenach woj. lubelskiego jest jednym z istotnych zagadnień związanych ze stosunkiem mniejszości narodowych do państwa polskiego w okresie II wojny światowej. Jej skala, ale przede wszystkim skutki stanowią bez wątpienia jeden z elementów wpływających na wzajemne relacje w całym okresie okupacji.

  • Janusz Faryś, Między Moskwą a Berlinem. Wizje polskiej polityki zagranicznej w latach 1918–1939, Szczecin–Warszawa 2019, 440 s.

Monografia dotycząca polskiej polityki zagranicznej w latach 1918–1939. Autor przedstawia nie tylko koncepcje Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, lecz i pozostałych uczestników życia politycznego, nie uciekając od własnych ocen i dygresji.

  • Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945. Tom 1: Dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, wybór i opracowanie Sebastian Piątkowski, Lublin–Warszawa 2018, 534 s.

Wydawnictwo zawiera edycję 194 relacji, dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez Polaków na terenie dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939–1945. Autorami świadectw są zarówno Polacy, jak i ocaleni z Holocaustu Żydzi. Świadectwa zostały opatrzone obszernym aparatem naukowym.

  • Tomasz Kozłowski, Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989–1990, Warszawa 2019, 328 s.

Likwidacja Służby Bezpieczeństwa od lat wzbudza silne emocje. Książka jest próbą zaprezentowania oceny z perspektywy trzydziestu lat, które upłynęły od opisywanych wydarzeń. Zamierzeniem autora było ustalenie i uporządkowanie podstawowych faktów, czasem ich zdemitologizowanie, zmierzenie się z wyobrażeniami na temat transformacji.

  • Filip Musiał, Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970–1989), Kraków–Warszawa 2019, Wydanie III, 392 s.

Wielowątkowa analiza teoretycznego przygotowania do pracy operacyjnej funkcjonariuszy SB. Skrupulatnie przedstawiono dokonujące się pod wpływem zmian sytuacji politycznej modyfikacje środków, metod i form pracy operacyjnej w latach 1945–1990, Publikację zamyka aneks w postaci słowniczka pojęć z języka operacyjnego UB/SB.

  • Władysław Bułhak, Wywiad PRL a Watykan 1962–1978, Warszawa 2019, 840 s.

Czy w latach pontyfikatów papieży Jana XXIII i Pawła VI wywiadowi PRL udało się skutecznie spenetrować struktury Stolicy Apostolskiej? Czy jako narzędzie tej infiltracji udało się podstępnie wykorzystać przedstawicieli polskiego Kościoła? Czy zdołano przewidzieć wybór Jana Pawła II i skutki tego wydarzenia dla Polski i świata? Władysław Bułhak próbuje odpowiedzieć na powyższe pytania.

  • Rafał Łatka, Episkopat Polski wobec stosunków państwo–Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970–1989, Warszawa 2019, 848 s.

Publikacja składa się z dziewięciu rozdziałów uszeregowanych w sposób chronologiczno-problemowy. Pierwszy z nich ma charakter rozbudowanego wprowadzenia do dalszych rozważań. Zawarto w nim opis i analizę ram instytucjonalnych oraz mechanizmów funkcjonowania poszczególnych organów wewnętrznych Episkopatu: prymasa Polski, Konferencji Plenarnej, Komisji/Rady Głównej i Sekretariatu.

  • Wojciech Kucharski, Komuniści i Watykan. Polityka komunistycznej Polski wobec Stolicy Apostolskiej 1945–1974, Warszawa 2019, 528 s.

Próba przedstawienia najważniejszych problemów dotyczących polityki komunistów polskich wobec Stolicy Apostolskiej między 1945 a 1974 r.

  • Dorota Skotarczak, Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL, Szczecin–Warszawa 2019, 232 s.

Historia powieści kryminalnej w Polsce Ludowej zdaje się wciągać bardziej niż niejeden kryminał napisany w komunistycznym czterdziestopięcioleciu. I chociaż bywały kryminały lepsze i gorsze, zawsze cieszyły się ogromną popularnością wśród szerokich kręgów czytelników. Dlatego warto sięgnąć po tę pierwszą pełną monografię historyczną im poświęconą.

Studia i materiały

  • Obszar Zachodni Zrzeszenia WiN 1945, red. Kazimierz Krajewski, Warszawa 2019, 428 s.

Publikacja przedstawia historię Obszaru Zachodniego AK-DSZ-WiN – jednej z najmniej rozpoznanych i opisanych struktur antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej. Jak w soczewce, w historii tego obszaru uwidoczniły się wszystkie mankamenty funkcjonowania konspiracji antykomunistycznej

  • Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród-patriotyzm-państwo w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, red. Ewa K. Czaczkowska, Rafał Łatka, IPN, UKSW, Warszawa 2019, 320 s.

Wartości patriotyczne wyniesione z okresu dojrzewania i młodości przyczyniły się do wyboru również określonej drogi życia – w służbie Bogu i Ojczyźnie. Kardynał Wyszyński jako prymas Polski jasno nakreślił społeczne zadania Kościoła: „obrona porządku religijnego i moralnego, obrona prymatu rodziny, życia rodzinnego i ekonomii rodzinnej, obrona wolności […] oraz obrona suwerenności naszego Narodu”.

  • Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu, red. Włodzimierz Osadczy, Adam Kulczycki, Warszawa-Lublin 2018, 396 s. i 20 s.

Publikacja omawia zagadnienie ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności

polskiej w trzech ujęciach: teoretyczno-filozoficznym, opisu faktów historycznych oraz odniesienia do

współczesności.

  • (red. nauk.) Sebastian Ligarski, Michał Siedziako, Solidarność Walcząca 1982-1990, Szczecin-Warszawa 2019,

Solidarność Walcząca była jedną z najważniejszych organizacji antykomunistycznych, które działały w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku.

  • Twórczość na zamówienie, red. Sebastian Ligarski, Rafał Łatka, Warszawa 2019, 512 s.

Oddając niniejszy tom w ręce Czytelników, mamy nadzieję na rozbudzenie zainteresowania losami wielu prominentnych autorów poczytnych powieści, dziennikarzy z pierwszych stron gazet, czy wybitnych naukowców prowadzących badania pod czujnym parasolem ochronnym władz. Ich życiorysy są często zaskakujące, wręcz filmowe, zarazem pokazują kondycję części polskiej inteligencji po zakończeniu II wojny światowej.

Zapraszamy też do księgarni IPN i do księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl. Spotkaj nas na Facebooku: @ksiegarnia.ipn !

REKLAMA

Zapraszamy też do księgarni IPN i do księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl. Spotkaj nas na Facebooku: @ksiegarnia.ipn !

Słowniki, leksykony

  • Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej, t. 1, opracowanie Aleksandra Namysło, Martyna Grądzka, IPN, Warszawa 2019, 464 s.

Publikacja stanowi częściowy rezultat prac prowadzonych w ramach projektu „Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”. Zawiera 333 noty (dotyczące 654 osób). Tom jest pierwszym z serii publikacji Represje za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej.

  • Marek Gałęzowski, My idziemy w zórz świtanie… Sylwetki oficerów Legionów Polskich poległych i zmarłych w walce o niepodległość w latach 1914–1916, Warszawa 2019, 304 s.

Książka przedstawia w formie biogramów sylwetki 127 oficerów Legionów Polskich, w przeważającej większości poległych bądź zmarłych w wyniku otrzymanych ran w czasie bojów toczonych w latach 1914–1916, a także tych, którzy ciężko ranni dostali się do niewoli rosyjskiej i w niej zmarli, oraz kilku oficerów zmarłych z innych przyczyn

  • Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, tom 3, red nacz. Grzegorz Waligóra, IPN, Stowarzyszenie Pokolenie w Katowicach, Warszawa 2019, 700 s.

Projekt Encyklopedia Solidarności ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r.

Dokumenty:

  • Ignacy Matuszewski, Nie ma wolności bez wielkości. Pisma wybrane. Tom 1: Nadzieja (1912–1942), IPN, LTW, WBH, Warszawa 2019, 752 ss, Ignacy Matuszewski, O Polskę całą, wielką i wolną Pisma wybrane. Tom 2: Katastrofa (1943–1946), IPN, LTW, WBH, Warszawa 2019, 1120 ss,

Opatrzona wprowadzeniem naukowym Sławomira Cenckiewicza opowieść o pułkowniku Ignacym Matuszewskim – niepospolitej i niezwykłej postaci polskiej polityki kilkudziesięciu zaledwie lat pierwszego półwiecza XX w. Premiera książki miała miejsce 22 października.

  • Rok 1939 w dzienniku Hansa Franka, tłumaczenie Viktor Grotowicz, wstęp i opracowanie Paweł Kosiński, Warszawa 2019, 168 s.

Hans Frank jako gubernator generalny GG należał do głównych współautorów i realizatorów niemieckiej polityki eksterminacyjnej. Był odpowiedzialny za masowe zbrodnie, brutalną eksploatację gospodarczą oraz grabież i niszczenie dzieł sztuki w GG.

  • Sonderfahndungsbuch Polen. Specjalna księga gończa dla Polski, wstęp i opracowanie Grzegorz Bębnik, Katowice–Warszawa 2019, 216 s.

Publikacja stanowi reprint oryginalnej niemieckiej listy proskrypcyjnej z początku 1940 r., zawierającej nazwiska osób z terenu Polski przeznaczonych do natychmiastowego aresztowania.

  • Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 8: 1961, red. Monika Wiśniewska, IPN, Archidiecezja Warszawska i Archidiecezja Gnieźnieńska, UKSW, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Warszawa 2019, 288 s.

Pierwsze całościowe wydanie zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948–1981, unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności prymasa oraz niekwestionowanego autorytetu społecznego i rzecznika praw narodu., Ósmy – z serii 27 – tomów – obrazuje – z perspektywy prymasa Wyszyńskiego – sytuację Kościoła w PRL w okresie narastającego napięcia w obrębie stosunków wyznaniowych.

  • Stefan Korboński. Listy amerykańskie 1953–1983, oprac. i red. nauk. Roman W. Rybicki, Bartosz Nowożycki, Warszawa 2019, 368 s.

Listy oficjalne publikowane przez Stefana Korbońskiego w dziennikach amerykańskich. W korespondencji można prześledzić nie tylko wnikliwość autora w obserwowaniu ważnych dla Polski wydarzeń, lecz także realistyczną linię polskiej polityki niepodległościowej.

Biografie:

  • Patryk Pleskot, Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego, Warszawa 2019,

Za ile litrów samogonu można kupić sowiecki autobus? W jaki sposób doktorant historii może dostać główną rolę w filmie Zanussiego? Jak wymienić szermiercze klingi na skuter Lambretta? Na te i inne pytania odpowiada sam Andrzej Paczkowski.. To książka dla tych, którzy próbują zrozumieć polską rzeczywistość ostatnich osiemdziesięciu lat.

Relacje i wspomnienia:

  • Bolesław Wójcik, Moja służba w Armii Krajowej. Wspomnienia z pracy na kolei, działalności konspiracyjnej w Obwodzie Garwolin ZWZ-AK oraz okresu internowania w ZSRR, przedmowa Zbigniew Gnat-Wieteska, redakcja i opracowanie Tomasz Sudoł, Warszawa 2019, 280 s. + 32 s. wkł. zdj.

Wspomnienia Bolesława Wójcika (1912–2001), mjr. rez. Wojska Polskiego i por. Armii Krajowej.

  • Moja służba Niepodległej. Wspomnienia pułkownika dyplomowanego Józefa Szostaka „Filipa” (1897–1984), przedmowa i oprac. nauk. Daniel Koreś, Wrocław–Warszawa 2019, 660 s.,

Wspomnienia wybitnego oficera Wojska Polskiego płk. dypl. Józefa Szostaka – „beliniaka”, rasowego kawalerzysty, szwoleżera Józefa Piłsudskiego, ulubieńca generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

  • Bronisław Sroka SJ „Kajtek”, Dla Ciebie więzy, pęta niezelżywe. Wspomnienia (nie tylko) więzienne. Warszawa 2019, 168 s.

Wspomnienia Bronisława Sroki SJ z pobytu w aresztach i zakładach karnych w czasach stalinowskich.

  • Andrzej Paczkowski, Fakty, pogłoski, nastroje. Dziennik czasu wojennego (14 XII 1981 – 13 VIII 1982), oprac. Patryk Pleskot, Warszawa 2019, 186 s.

Spisywane na gorąco notatki z pierwszych godzin, dni, tygodni i miesięcy stanu wojennego. Dramatyczna noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. zapadła mu jednak w pamięć przede wszystkim z powodu… bólu zęba. Bliskie mu środowisko portretował jako inteligent i warszawiak. W ten sposób na kartkach szkolnego zeszytu zapisał oryginalne świadectwo tamtych dni.

  • Małgorzata Winkler-Pogoda, Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską-Wardęcką, Warszawa 2019, 312 s.

Przejmująca i szczera rozmowa z matką o synu. Emil Barchański jest najmłodszą ofiarą stanu wojennego. Gdy został zamordowany w czerwcu 1982 roku, był uczniem warszawskiego liceum, nie skończył jeszcze siedemnastu lat.

Albumy:

  • Tomasz Głowiński, Rafał Igielski, Mieczysław Lebel, Bitewnym szlakiem Września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej, mapy i grafiki opracował Mieczysław Lebel, Warszawa–Wrocław 2019, 296 s.,

Każde ze 123 zdarzeń opisanych w książce miało swoją dramaturgię i mniejsze lub większe znaczenie, ale wszystkie autorzy uznali za emblematyczne dla toczonych w obronie Polski walk. Zamieszczone w tomie grafiki z jednej strony ilustrują poszczególne bitwy i boje, a z drugiej mają przybliżyć Czytelnika do opisywanych wydarzeń, dać mu wyobrażenie, jak faktycznie wyglądały walki w obronie Polski w 1939 r.

  • Andrzej Wesołowski, Kamil Stepan, To proste – będziemy się bić! Polskie przygotowania obronne marzec-sierpień 1939, IPN, Wojskowe Biuro Historyczne, Warszawa 2019, 516 s.

Album poświęcony jest polskim przygotowaniom obronnym w okresie od zaostrzenia kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich do wybuchu wojny.

  • Jerzy Kirszak, Generał Kazimierz Sosnkowski (1885–1969), Warszawa 2012, 472 s., dodruk

Album zawiera obszerny szkic biograficzny, poruszający wszystkie najważniejsze epizody z życia generała. Również te najtrudniejsze. Największą wartością i atrakcją albumu jest jego wspaniała szata graficzna.

  • Tomasz Łabuszewski, Anna Obrębska, Małgorzata Ptasińska, Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945–1990, Warszawa 2019, 656 s.

Album przedstawia historię polskiej emigracji niepodległościowej.

  • Rafał Łatka, Beata Mackiewicz, ks. Dominik Zamiatała, Kardynał Stefan Wyszyński, IPN, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Warszawa 2019, 560 s.

Album prezentuje w sposób możliwie pełny życie i działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zawiera unikalne, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie z okresu służby kard. Wyszyńskiego dla Kościoła w Polsce.

Materiały edukacyjne, popularyzatorskie:

  • Włodzimierz Suleja, Dawniej to było. Przewodnik po historii Polski, IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Warszawa 2019, 480 s.

Niniejsze szkice, obejmujące czasy najdawniejsze, a doprowadzone niemal do chwili bieżącej, są próbą przybliżenia historii Polski i Polaków. Autor starał się pisać możliwie prosto, wydobywając kwestie najistotniejsze, te, o których, w jego przekonaniu, należy wiedzieć. Przewodnik przeznaczony jest dla tych wszystkich, którzy swe rozproszone bądź wyrywkowe informacje pragnęliby usystematyzować i utrwalić. Dla tych, którzy nie są w stanie sięgać po opasłe, przesycone wyłącznie naukową treścią tomy. Dla tych, którzy z dziejami ojczystymi pragną utrzymywać żywy kontakt.

  • Audiobook Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy Wacława Lipińskiego (w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego, z muzyką i towarzyszącymi efektami dźwiękowymi), wydanie z książeczką zawierającą opracowanie historyczne dr. hab. Marka Gałęzowskiego oraz CD z archiwalnymi przemówieniami radiowymi Wacława Lipińskiego, Warszawa 2019, ss. 80, długość nagrania 6 h 36 m

Audiobook Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy – Wacława Lipińskiego w niepowtarzalnej interpretacji Mariusza Bonaszewskiego, uzupełniony o budującą klimat muzykę i nagrania archiwalne z września 1939 r.

Biuletyn IPN nr 11/2019

Powołany przed 95 laty KOP, to nie tylko strażnicy polskich granic, ale również polskiej kultury, tożsamości naszego terytorium. W listopadowym numerze „Biuletynu IPN” przedstawiamy początki konspiracji w okresie II wojny światowej. Bezpośrednio po klęsce wrześniowej, głównie na terenie Generalnego Gubernatorstwa, zaczęły spontanicznie powstawać konspiracyjne organizacje przygotowujące się do walki o niepodległość Polski.

W numerze nie zabrakło także wspomnienia o śp. Kornelu Morawieckim i podstawach tworzonej przez niego w PRL konspiracji.

Komiksy:

  • Michał Konarski, Hubert Ronek, Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946. Zeszyt 10. Przemarsz przez piekło 1944 r., Warszawa 2019, 48 s.

Ciąg dalszy Wojennej odysei rodziny Srebrnych.

Gry:

  • Niepodległa – gra planszowa

Edukacyjna gra planszowa przygotowana na 100-lecie odrodzenia Polski. Gra poprzez zabawę ukazuje wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Gracze podejmują działania właściwe bohaterom czasów walk o niepodległość: starają się szerzyć idee niepodległościowe, zabiegać o narodową zgodę oraz umacniać pozycję Polski na świecie. Jeżeli spełnią określone warunki, Polska odzyska niepodległość w wielkim finale 1918 r.

  • Miś Wojtek – gra planszowa

Edukacyjna gra planszowa dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat. W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża.

Zapraszamy też do księgarni IPN i do księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl. Spotkaj nas na Facebooku: @ksiegarnia.ipn !

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone