Jacques Heers – „Dwór papieski w czasach Borgiów i Medyceuszy” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-10-05 13:51
wolna licencja
poleć artykuł:
_Dwór papieski w czasach Borgiów i Medyceuszy_ jest publikacją, która pokazuje i uświadamia niezmienne sposoby zarządzania państwem oraz mechanizmy władzy. A u miłośników _Rodziny Borgiów_ może wywołać wstrząs, który spowoduje, że już nie do końca będą wierzyli w to, co zobaczyli w serialu.
REKLAMA
Jacques Heers
Dwór papieski w czasach Borgiów i Medyceuszy
nasza ocena:
7/10
cena:
29,90 zł
Wydawca:
Świat Książki
Rok wydania:
2014
Okładka:
twarda
Liczba stron:
256
Format:
195x132 mm
ISBN:
978-83-7943-666-8

Wydawnictwo Świat Książki kolejną pozycję z serii cyklu Życie codzienne poświęca działalności i stosunkom panującym na papieskim dworze za czasów Borgiów i Medyceuszy. Autorem tej niewielkiej publikacji jest Jacques Heers – ceniony francuski specjalista zajmujący się historią średniowiecza oraz renesansu.

W swojej książce konsekwentnie przedstawia on tezę, która może zadziwiać. W końcu do przedstawicieli rodu Borgiów i Medyceuszy, zasiadających na tronie Piotrowym w XV i XVI wieku, przylgnęła etykieta ostentacyjnych hedonistów, opływających w luksusie i czerpiących z ziemskiego życia pełnymi garściami. W opinii wielu to za ich rządów ze szczególną swobodą w urzędach kurialnych panoszyły się wszechobecne symonia i nepotyzm, które miały za zadanie zapełnić często pusty papieski skarbiec. Wbrew temu, co zazwyczaj głoszą historycy tych czasów oraz fani serialu Rodzina Borgiów, Heers uważa, że podejmowane przez papieży decyzje pomogły w rozwoju sztuki i literatury, przyczyniając się do powstania prądu zwanego humanizmem.

Zobacz też:

Autor stara się pokazać, jak ówczesne sposoby utrzymania całej armii urzędników nie różniły się od tych wykorzystywanych współcześnie. Już we wstępie pisze:

Można więc ograniczyć się do stwierdzenia, że każdy system dopuszcza się nadużyć, niesprawiedliwości [...] Papieże wydawali majątek na swe dwory, pałace i fety, czynili to zaś, aby umocnić swą pozycję i stworzyć wizerunek władzy papieskiej zgodny z oczekiwaniami mieszkańców Rzymu, a nawet gości. Dzięki tym ogromnym wydatkom coś nam po sobie zostawili.

Na koniec przedmowy zadaje pytanie: Czy można powiedzieć to samo o naszych „nowoczesnych” państwach, których codzienne funkcjonowanie kosztuje majątek? (s. 7–8). A odpowiedź, jakiej udziela na kartach książki, dąży do udowodnienia tezy, że nasz obraz dworu papieskiego czasów późnego średniowiecza i początków epoki nowożytnej jest zbyt demoniczny i świadczy raczej o poszukiwaniu taniej sensacji, niż o faktycznej znajomości realiów tego okresu.

Czy to mu się udaje? To już podlega indywidualnym ocenom. Należy docenić starania o zupełnie odmienne naświetlenie tego czasu w porównaniu do znanych już nam wersji. Heers stara się nie oceniać podejmowanych decyzji z pozycji obecnie znanych nam faktów i ich konsekwencji. Stara się zrozumieć podjęte kroki, próbuje wniknąć w mentalność ludzi tego okresu. Pomimo dużej ilości przytaczanych wydarzeń, zjawisk i nazwisk praca francuskiego naukowca napisana została wartkim językiem, który powoduje, że z przyjemnością można przypatrywać się działalności papieskiego dworu.

Cennym dodatkiem, od którego nie wiadomo dlaczego wydawnictwa uciekają, jest zamieszczenie drzewa genealogicznego obu dynastii, dzięki czemu łatwiej odnaleźć się w gąszczu powiązań rodzinnych. Oprócz tego w książce znajduje się plan XV-wiecznego Rzymu, który pomaga „przebrnąć” przez uliczki Wiecznego Miasta, aby z bliska przyjrzeć się toczącemu się na nich życiu.

Dwór papieski w czasach Borgiów i Medyceuszy na pewno nie ukaże nam całości wszystkich wydarzeń, procesów i skutków rządów obu dynastii w Rzymie, a co za tym idzie, we wszystkich państwach chrześcijańskich Europy Zachodniej. Jednak praca Heersa jest ciekawym i godnym polecenia przykładem tego, że każde dzieje można odczytywać na nowo, oczyszczając je z kurzu zebranych stereotypów i powtarzających się sloganów.

Redakcja i korekta: Agnieszka Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Burak
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, wiejski nauczyciel historii i języka polskiego. Mól książkowy, miłośnik górskich i rowerowych wypraw. Żyjący według motta, ale i walczący z nim pod każdą postacią – „Żyj na poziomie buraka, a życie będzie słodkie”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone