Jaćwieski Festyn Archeologiczny 2023: Data, program, atrakcje

opublikowano: 2023-06-08 20:08
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny zaplanowano w dniach 1 i 2 lipca w Suwałkach. Impreza odbędzie się pod hasłem „Nowe technologie, nowe odkrycia!”. Sprawdźcie, co zaplanowano z tej okazji!
REKLAMA
(fot. mat. organizatora wydarzenia)

Tegoroczna, XIX już edycja, Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego zostanie zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach we współpracy z GovTech Polska. Festyn odbędzie się w sąsiedztwie Krzywólki, nad zalewem „Żwirek” - współrzędne GPS: N 54°07’05.58”, E 22°54’17.68”.

Jaćwieski Festyn Archeologiczny: Program 

Szczegółowe informacje zostaną podane później.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Udział w Jaćwieskim Festynie Archeologicznym to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zanurzyć się w tajemniczym świecie archeologii i odkryć, jak nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość. Wydarzenie skierowane jest zarówno do pasjonatów archeologii, jak i do osób, które chcą poznać niepowtarzalną historię regionu Suwalskiego. To również doskonała propozycja dla rodzin do aktywnego spędzenia wspólnego czasu, bawiąc się i ucząc.

Festyn, który organizowany jest cyklicznie od 1999 roku, uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, podczas której uczestnicy mogą doświadczać historii i uczyć się jej przez zabawę. W tym roku, przybyli goście będą mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią. Spacer po jaćwieskiej wiosce, odkrywanie średniowiecznych tajemnic przy pomocy robotów i wydruk własnych grotów włóczni, to tylko kilka z szeregu przygotowanych na wydarzenie atrakcji.

Podczas dwudniowego festynu uczestnicy będą mieli okazję poznać również tradycyjne rękodzieło i wcielić się w rolę prawdziwych archeologów. Poznają średniowieczne techniki i rzemiosła, jakimi posługiwali się najdzielniejsi wikingowie z Suwalszczyzny - Jaćwingowie. Będzie można między innymi zobaczyć, jak wykonywali broń z krzemienia, poznać tajniki lepienia naczyń z gliny, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabraknie również pokazów średniowiecznych metod sporządzania leczniczych ziołowych mikstur, a nawet trucizn. 

Emocji przybyłym gościom dostarczą pokazy walk wojowników, turnieje i rozmaite inscenizacje, którym towarzyszyć będą koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie występ gwiazdy wieczoru - Zespołu Percival. 

Udział w wydarzeniu to również świetna okazja, aby rozbudzić pasję do historii w najmłodszych archeologach, dla których przygotowano warsztaty kreatywne, grę terenową, historię drukowaną w 3D i moc technologicznych atrakcji. 

Jaćwieski Festyn Archeologiczny: Dojazd

Miejsce festynu w Krzywólce leży ok. 4 km zarówno od centrum Suwałk, jak i osiedla Północ II. Dojazd ul. Sikorskiego lub ul. Krzywólka wg współrzędnych GPS. W miejscu festynu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w bliskim sąsiedztwie mogą parkować autobusy.

Dodatkowo uruchomiona zostanie specjalna bezpłatna linia autobusowa.  

Źródło:

www.um.suwalki.pl,

www.gov.pl

Polecamy e-book: „Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”

Michał Rastaszański
„Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
89
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-59-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone