Michał Krupa – „Płytkie groby na Syberii”

opublikowano: 2020-05-05 05:36
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Michał Krupa w książce „Płytkie groby na Syberii” przedstawił historię swojej ucieczki z Gułagu. W środku sadystycznego i opresyjnego reżimu Stalina pojawił się człowiek, którego wola przetrwania zaprowadziła z Syberii do Afganistanu.
REKLAMA
Michał Krupa
„Płytkie groby na Syberii”
cena:
37,99 zł
Tytuł oryginalny:
Shallow Graves in Siberia
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis
Tłumaczenie:
Justyna Maja
Rok wydania:
2020
Okładka:
całopapierowa
Liczba stron:
248
Seria:
Historia
Premiera:
05.05.2020
Format:
150x225
ISBN:
978-83-8188-031-2

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. Uznany za winnego, został zesłany na Syberię do łagru Peczora. Tam na co dzień spotykał się z wyrafinowanym okrucieństwem i próbował przetrwać w skrajnie trudnych warunkach, w których więźniowie skazani na katorżniczą pracę na ogół nie przeżywali roku. Niemalże cudem zdołał się wydostać z łagru w ogólnym chaosie, który zapanował po niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Odbył morderczą podróż z Syberii do Afganistanu, gdzie wreszcie znalazł się w bezpiecznym miejscu.

Michał Krupa pochodził z Rudnika pod Myślenicami. Jako nastolatek został przyjęty do seminarium jezuickiego, ale z niego uciekł i wstąpił do wojska. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w 13. pułku kawalerii. Po 17 września próbował odszukać rodzinę i został aresztowany przez Sowietów. W Płytkich grobach na Syberii spisał wspomnienia swego uwięzienia i ucieczkę z syberyjskiego łagru do Afganistanu, pełną dramatycznych przeżyć i niebezpieczeństw.

Książkę „Płytkie groby na Syberii” zamówicie pod tym linkiem.

Polecamy również pozostałe książki, które Dom Wydawniczy Rebis ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone