Muzea otwarte? Niezupełnie

opublikowano: 2020-04-29 16:33
wolna licencja
poleć artykuł:
Choć premier zapowiedział na konferencji prasowej, że w drugim etapie luzowania obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 otwarte zostaną muzea, 4 maja duża część z nich może być dalej zamknięta. Tak wynika z wytycznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wprowadzają szereg ograniczeń związanych z ruchem zwiedzających.
REKLAMA
(fot. pixabay.com)

Otwarcie muzeów jest jednym z punktów II etapu znoszenia obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Teoretycznie od 4 maja placówki muzealne powinny znów zaprosić zwiedzających do swoich gmachów. Niestety, najpewniej wielu z chętnych może pocałować klamkę.

Wewnętrzne wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nakładają szereg obowiązków na dyrektorów muzeów, które ostateczne udostępnienie mogą znacznie opóźnić. W opublikowanym 22 kwietnia 2020 roku liście do pracowników muzealnych instytucji kultury zarysowano jak wyglądać ma ich powrót do życia zawodowego. Ten proces podzielono na trzy fazy, przy czym otwarcie dla zwiedzających znaleźć się ma dopiero w ostatniej z nich.

Faza pierwsza objąć ma przede wszystkim działania przygotowawcze związane z odpowiednim zabezpieczeniem placówek, reorganizacją miejsc pracy, korektą regulaminów zwiedzania. W tym etapie nie przewiduje się wpuszczenia na teren muzeów zwiedzających.

To nastąpić ma dopiero w fazie II, przy czym otwarte mają być jedynie przestrzenie otwarte – parki, ogrody, dziedzińce. Większość działań muzealnych będzie nadal prowadzona za pośrednictwem sieci. Zwiedzający będą mogli wejść do muzeów dopiero w fazie III.

Nie będzie to jednak takie zwiedzanie jak przed wybuchem epidemii. Ograniczona ma być liczba zwiedzających, a zwiedzanie grupowe dopuszczane będzie stopniowo. Ministerstwo apeluje także o czasowe wyłącznie multimediów aktywowanych dotykiem. Zamknięte pozostaną szatnie, przestrzenie handlowe, gastronomiczne i edukacyjne. Przez dłuższy czas nie będą organizowane także wernisaże, konferencje czy spotkania. Część wystaw może pozostać nieczynna ze względu na wymóg dezynfekcji sal. Ze względu na szkodliwy wpływ płynów dezynfekujących na eksponaty niektóre z miejsc będą wyłączone ze zwiedzania.

Jak długo trwać będą poszczególne fazy uzależnione będzie od woli dyrektorów poszczególnych placówek. Postanowienia o przechodzeniu do kolejnych etapów konsultowane mają być z lokalnymi oddziałami Sanepidu. Decyzja premiera oznacza zatem rozpoczęcie procesu otwierania instytucji muzealnych. Zanim będziemy mogli je zwiedzić upłynie pewnie jeszcze trochę czasu.

Z wytycznymi dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa można zapoznać się TU !

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: [email protected]. Na każdy pomysł odpowiemy.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone