Najpopularniejsze artykuły Histmag.org w 2014 roku

opublikowano: 2014-12-31 17:59
wolna licencja
poleć artykuł:
Tragedia drugiej wojny światowej? Przyczyny wybuchu Wielkiej Wojny? A może kuchnia i życie codzienne? Zapraszamy do sprawdzenia, jakie artykuły publikowane w naszym portalu w 2014 roku cieszyły się największym zainteresowaniem.
REKLAMA

Miejsce 10: Stanisław Alexandrowicz, Czy ktoś wie, gdzie jest Litwa?

W dzisiejszych czasach, gdy powszechne są atlasy, Google Maps i nawigacja satelitarna, każdy ma możliwość od ręki sprawdzić, gdzie co się znajduje. Jak jednak w takiej sytuacji mógłby poradzić sobie człowiek w XIII wieku, który zapałałby niezrozumiałą potrzebą dowiedzenia się, gdzie jest Wilno?

Klaudiusz Ptolemeusz (domena publiczna)

Miejsce 9: Piotr Olejarczyk, Zabawki kilku pokoleń Polaków. Jest i Twoja?

Przedwojenne wagoniki, cynowi żołnierze, celuloidowe lalki, blaszane tramwaje, plastikowe klocki, czy kultowa „Fortuna”. Niektórymi bawiliśmy się sami, inne pochłaniały naszych rodziców, z kolejnymi rozstać nie mogli się nasi dziadkowie i pradziadkowie. To kawał naszej historii.

(fot. Piotr Olejarczyk)

Miejsce 8: Paweł Lewandowski, Józef Stalin wynalazca tostera. Memy, historia i dezinformacja

Internetowe memy niejednokrotnie odnoszą się do historii. Część z nich celowo tworzy fałszywe obrazy przeszłości i posługuje się nimi w celach humorystycznych. Na ile jest to groźne, na ile niemądre, a na ile zabawne? Z pewnością rozszerza to pojęcie o obecności historii w kulturze.

Stalin, wynalazca tostera?

Miejsce 7: Bogumił Rudawski, Ostatnie dni Auschwitz-Birkenau

„To wszystko było najbardziej poruszające i najstraszniejsze, co zobaczyłem i sfilmowałem podczas wojny. Czas nie ma władzy nad tymi wspomnieniami. Nie wycisnął on z mej pamięci wszystkich okropności, które zobaczyłem i nagrałem” – wspominał operator radzieckiej ekipy filmującej obóz.

Fotografia obozu zagłady w Birkenau wykonana 25 sierpnia 1944 roku z amerykańskiego samolotu wojskowego. Widoczne m.in. krematoria II i III (fot. Dino A. Brugione i Robert G. Poirier, domena publiczna)

Miejsce 6: Paweł Rzewuski, I śmiesznie i straszno: 10 przypadków z życia codziennego pod okupacją

Warszawa z okresu II wojny światowej kojarzy się jako miejsce ponure i niebezpieczne: z jednej strony ciągłe łapanki i terror okupanta, z drugiej żołnierze podziemia, walka o wolność i zamachy na Niemców. Obok tego żyli jednak zwykli ludzie, którzy niczym Leon Kuraś z Polskich dróg chcieli po prostu przetrwać wojnę. Niejednokrotnie zaś było wręcz groteskowo.

Kawiarnia i fryzjer na ul. Złotej 8, 1940 r. (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa, aut. Bilażewski-Bil Mieczysław, sygn. 2-6284, domena publiczna).
REKLAMA

Miejsce 5: Paweł Rzewuski, 15 potraw staropolskich, które warto przypomnieć

Co druga polska potrawa opatrzona jest przymiotnikiem „staropolska”. Mamy więc przyprawy do mięsa, chleby, gulasze, bigosy i pierogi. Pytanie brzmi: ile z tego wszystkiego jest staropolskie?

Uczta wydana przez Jana III Sobieskiego 6 lipca 1684. Być może jednym z kuchmistrzów przygotowujących potrawy był Stanisław Czerniecki.

Miejsce 4: Anja Lundholm, Więźniarki z Ravensbrück - piekło żeńskiego obozu koncentracyjnego

Jak wyglądały warunki w żeńskich obozach koncentracyjnych? Były lżejsze, czy też kobiece odpowiedniki strażników Auschwitz i Buchenwaldu wyróżniały się jeszcze większym okrucieństwem?

Więźniarki obozu Ravensbrück przy pracy (autor nieznany, udostępniono na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy)

Miejsce 3: Roman Sidorski, Korwin-Mikke i historia. Czy Hitler nie wiedział o Holokauście?

Janusz Korwin-Mikke wywołał burzę stwierdzeniem, że nie ma dowodu, by Hitler wiedział o Holokauście. Niestety, wśród komentarzy brakowało rzetelnych historycznych argumentów. Prawdą jest, że żaden dokument nie potwierdza, by Hitler wydał rozkaz rozpoczęcia zagłady Żydów. To jednak nie zamyka tematu.

Synagoga w Monachium zniszczona w czasie nocy kryształowej (fot. Creative Commons Attribution 3.0 Unported)

Miejsce 2: Michał Gadziński, Prawdziwy powód wybuchu I wojny światowej

28 czerwca 1914 r. arcyksiążę Franciszek Ferdynand zginął w Sarajewie z ręki młodego serbskiego nacjonalisty Gawriło Prinicipa. Choć zabójstwo następcy tronu Austro-Węgier było sprawą poważną, wybuch w jego następstwie konfliktu zbrojnego wcale nie był oczywistością. A może I wojna światowa w ogóle nie była nieunikniona?

Rysunek przestawiający niemiecki stosunek do zawartego w 1904 roku Entente Cordiale . John Bull (uosobienie Wielkiej Brytanii) odchodzi z Marianne (personifikacją Francji) przedstawioną jako ulicznica i ubraną w trójkolorową (o czym świadczą heraldyczne tynktury) spódnicę, podczas gdy Niemiec odwraca się z wyższością, udając, że nic go to nie obchodzi

Miejsce 1: Paweł Rzewuski, 10 potraw naszych dziadków, o których warto przypomnieć

Smutne czasy PRL mocno zubożyły polską kuchnię. Dla wielu ludzi rodzima tradycja kulinarna kończy się na schabowych i mielonych. Tymczasem niegdyś jadano rzeczy, które nawet dzisiaj rzadko goszczą na polskich stołach.

Restauracja Kosza przy ulicy Grodzkiej w Krakowie, 1934 r. (fot. ze zbiorów NAC, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-7056-1, domena publiczna).
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone