„Obóz Auschwitz, Polska”. Skandaliczny materiał Komisji Europejskiej dotyczący Holocaustu

opublikowano: 2024-01-28 13:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Materiał przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zamiast przypomnieć o ofiarach Zagłady, wywołał kontrowersje i oburzenie. Przyczyna? Wskazano, że niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz znajdował się w Polsce. Nie dodano, że było to terytorium przyłączone w 1939 roku do Niemiec.
REKLAMA
(fot. screeny z filmu opublikowanego przez Ursulę von der Leyen na platformie X)

Zobacz także:

27 stycznia 2024 roku przypadała 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W opublikowanym tego dnia filmie, który przygotowano z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, występuje m.in. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej i inni liderzy KE. Jak podało RFM24, w projekcie wzięło udział 18 z 27 komisarzy. Odmówić miał m.in. polski komisarz Janusz Wojciechowski.

Film miał na celu przypomnienie nazwisk ofiar Holokaustu, które stały się symbolami Zagłady. Podano w nim wprowadzające w błąd informacje, które mogą sugerować fałszywe wyobrażenia o odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie. Wskazano, iż obóz Auschwitz-Birkenau, który był największym z niemieckich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady, znajdował się na terenie Polski, podczas gdy w czasie II wojny światowej był to teren anektowany przez Niemcy i znajdujący się pod niemiecką okupacją. 

- Algirdas Savitzkis, Jana Neumannova, Tekla Bruchsaler. W Dniu Pamięci o Holokauście #WeRemember ofiar i głośno wypowiedz ich imiona. Obecnie liczba aktów antysemickich jest niepokojąco nasilona. Naszym obowiązkiem jest chronić i zapewniać rozkwit życia Żydów w Europie – napisała Ursula von der Leyen w poście opublikowanym na platformie X.

Film wywołał kontrowersje, ponieważ na kartkach, które trzymają występujący, oprócz nazwisk ofiar napisano także miejsce ich śmierci, czyli „obóz Auschwitz, Polska”. Po opublikowaniu wpisu, do sprawy odnieśli się przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz znajdował się na okupowanej części terytorium Polski, która w październiku 1939 roku została przyłączona bezpośrednio do nazistowskich Niemiec. Trafne jest zatem stwierdzenie, że obóz znajdował się na terenie okupowanej Polski - podkreślono w komunikacie opublikowanym przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
REKLAMA

Staranności przy opisywaniu lokalizacji nie dochowano także w przypadku Grecji czy Litwy. 

- Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz, należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana, ale szkoda, że polski komisarz UE zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia - napisał na platformie X Radosław Sikorski.

We wpisie, który został opublikowany 28 stycznia na platformie X, Ursula von der Leyen podkreśliła, że KL Auschwitz był niemieckim nazistowskim obozem zagłady, pisząc:

Wczorajsze uroczystości oddały hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady #Auschwitz i upamiętniły sześć milionów Żydów oraz wszystkie inne ofiary zamordowane przez nazistów.

KL Auschwitz to niemiecki nazistowski obóz zagłady

Przypomnijmy, że były niemiecki nazistowski obóz Auschwitz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w październiku 1979 roku. Wiele lat później, aby uniknąć wprowadzającej w błąd dezinformacji, zdecydowano się zmienić wpis dotyczący Auschwitz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczyniono to podczas 31 posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Nowej Zelandii, które miało miejsce 27 czerwca 2007 roku. Zmodyfikowano wówczas wpis „Obóz koncentracyjny Auschwitz”, zmieniając na „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”. O zmianę wnioskowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w odpowiedzi na pojawiające się w zagranicznych mediach informacje podające, iż byłe hitlerowskie obozy „polskimi obozami zagłady”. Choć minęło już tyle lat, temat ten ciągle pojawia się w mediach.

Źródła:

www.auschwitz.org,

www.auschwitz.org,

www.rmf24.pl

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone