Odnowione Imperial War Museum dostępne dla zwiedzających

opublikowano: 2014-07-24 09:22
wolna licencja
poleć artykuł:
17 lipca książę William i brytyjski premier David Cameron uroczyście otworzyli nowopowstałe w obrębie Imperial War Museum galerie poświęcone I wojnie światowej, które zwiedzający mogą oglądać od 19 lipca. Powstały one z części środków przekazanych na renowację muzeum, wynoszących około 40 milionów funtów.
REKLAMA

Znajdujące się w Londynie Imperial War Museum poświęcone jest historii wojskowości. Zostało powołane przez Radę Ministrów w 1917 roku w celu przechowywania i eksponowania materiałów odnoszących się do I wojny światowej. Uroczystego otwarcia w Crystal Palace dokonał 9 czerwca 1920 roku król Jerzy V. Wierzył on, że muzeum będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń. Po pożarze siedziby w 1936 roku książę Yorku (kilka miesięcy później już król Jerzy VI) otworzył muzeum w obecnym budynku, dawnej centralnej części Bethlem Royal Hospital. Stało się to możliwe dzięki hojności lorda Rothermere, który w czasie Wielkiej Wojny stracił dwóch z trzech swoich synów.

Siedziba Imperial War Museum w Londynie (fot. Adi Narayan, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic).

Przez ostatnie sześć miesięcy Muzeum było zamknięte. Teraz odnowione, wraz ze znajdującymi się w samym sercu nowymi galeriami, stanowi kluczowy element brytyjskich obchodów stulecia Wielkiej Wojny. _Te galerie przywracają do życia wspólny wysiłek i wspólne poświęcenie tych, którzy żyli w czasie trwania I wojny światowej _ – powiedział podczas otwarcia książę William, który w 2010 roku stał się patronem fundacji IWM Kampania Stulecia Pierwszej Wojny Światowej. Natomiast premier Wielkiej Brytanii dodał: To wspaniałe muzeum odnosi sukces w nadawaniu tej wojnie znaczenia po stu latach – jest to narodowy punkt centralny, w którym wszyscy możemy poczuć dumę, i który łączy przeszłość z teraźniejszością, aby zapewnić, że nigdy nie zapomnimy tych, którzy stracili życie dla zabezpieczenia naszej wolności.

Zobacz też:

We wspomnianych galeriach znajduje się ponad 1300 przedmiotów – ostatnie z nich zostały umieszczone podczas uroczystości otwarcia przez Księcia Cambridge oraz premiera. Mają one za zadanie opowiedzieć historię wojny oczami Brytyjczyków i Imperium. Wśród nich znajdują się oryginalne eksponaty takie jak listy i pamiętniki z frontu w formie interaktywnych multimedialnych wyświetlaczy – dzięki wykorzystanej technologii przywrócone do życia zostają historie tych, którzy żyli i polegli podczas Wielkiej Wojny.

Poza galeriami zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudza nowa konfiguracja atrium, które zaprojektowała firma Foster and Partners. Przebudowa została podjęta na potrzeby zainstalowania w przestrzeni ogromnych przedmiotów – dzięki temu odwiedzający witani są w atrium przez wiszące w powietrzu myśliwce Spitfire’a i rewolucyjnego Harrier Jump Jeta oraz latającą bombę V-1 i pocisk rakietowy V-2. Ponadto znajdują się w tym miejscu czołg T-34, działa polowe oraz Land Rover agencji prasowej Reuters, zniszczony przez ostrzał rakietowy w strefie Gazy.

Nowa aranżacja atrium IMW (fot. Ashley Pomeroy, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International).

Wszyscy zaangażowani w projekt mają nadzieję za jego pośrednictwem przemówić do tak wielu młodych ludzi, jak jest to tylko możliwe. Chcieliby też, by nowe galerie pomogły odwiedzającym zrozumieć jak rozpoczęła się wojna i jaki miała wpływ na świat.

Źródła: dailymail.co.uk, centenarynews.com, iwm.org.uk.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Karolina Dudzic
Karolina Dudzic, studentka historii na UW oraz słuchacz wydziału reżyserii w warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Interesuje się historią XIX i XX wieku, a zwłaszcza historią Niemiec i Czech, gospodarką II RP, filmem oraz XIX-wieczną literaturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone