Otwarto nową siedzibę Muzeum Śląskiego. Czy(m) zachwyca?

opublikowano: 2015-07-02 09:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Po ponad 90 latach od momentu powstania Towarzystwa Muzeum Ziemi Śląskiej w Katowicach, Muzeum Śląskie ma nową siedzibę, mieszczącą się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Mieszkańcy stolicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (i nie tylko) od 26 czerwca mają możliwość zapoznania się z trudną, ale jakże ciekawą historią Śląska.
REKLAMA

– Na pewno warto tu parę razy przyjechać i podumać w klimatach historycznych. Bardzo mi się tu podoba, jest to dla mnie zupełnie coś nowego – zachwala jeden z wizytujących gości, pan Dariusz, mieszkający w Katowicach od ponad 50 lat.

– Duże wrażenie zrobiły na mnie wystawy stałe np. „Światło Historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Nie wszystko jednak mi się tutaj podoba. Np. ekspozycja „Galeria sztuki polskiej 1800-1945” nie pasuje mi do nowoczesnego budynku Muzeum – mówi pani Hanna, odwiedzająca MŚ wraz ze swoimi dziećmi.

Widok na Muzeum Śląskie (fot. K. Kartasiński).

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego znajduję się przy ulicy T. Dobrowolskiego 1. Jest ona położona w tzw. „Strefie Kultury”, którą tworzy siedziba Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. MŚ znajduję się w bezpośrednim sąsiedztwie głównej linii komunikacyjnej łączącej Śląsk z Krakowem, Warszawą i Wrocławiem. Zostało zlokalizowane na terenie byłej KWK „Katowice”. Jak można wyczytać z ulotki informacyjnej rozdawanej przez wolontariuszy, „koncepcja architektoniczna zakłada niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz regionu, stąd umieszczenie większości muzealnych pomieszczeń pod powierzchnią terenu”.

Główne wejście do galerii „Światło historii” (fot. K. Kartasiński).

Co możemy zatem zwiedzić? Do dyspozycji gości zostało przygotowanych sześć osobnych wystaw stałych. Można w nich zobaczyć m.in. historyczne stroje teatralne, obrazy Jacka Malczewskiego czy Tadeusza Kantora, eksponaty sztuki nieprofesjonalnej oraz samochód Fiat 126p. Krótko mówiąc, każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie. Muzeum będzie oferować również wystawy czasowe (na otwarcie zostały przygotowane trzy), które będą dotyczyły archeologii, fotografii, sztuki współczesnej czy zabytków techniki i przemysłu śląskiego.

Plakaty z okresu plebiscytów (fot. K. Kartasiński).

Wizytówką Muzeum jest wystawa stała „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Złożona z 19 części, przedstawia dzieje regionu od czasów najdawniejszych do przełomu roku 1989. Odwiedzający wystawę mają możliwość zobaczenia (i wejścia do) makiety rotundy św. Mikołaja w Cieszynie czy „podejrzenia” życia mieszkańców bloków z wielkiej płyty w czasach PRL. Takich ciekawostek jest oczywiście więcej, a głównym celem tej ekspozycji jest „zobrazowanie kształtowania tożsamości i problemów stąd wynikających, nasycając wystawę emocjami i stawiając pytania, na które często nie ma łatwych odpowiedzi” (jak możemy wyczytać na jednym z informatorów).

Interaktywne ściany, do których można podejść i sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą historii Śląska i gwary śląskiej (fot. K. Kartasiński).

Można powiedzieć, że „nie samymi wystawami muzeum żyje”. Dla gości zostały przygotowane również inne atrakcje. Chętni mogą skorzystać z biblioteki, a ściślej ujmując z czytelni (nie można wypożyczać książek), w której znajdują się publikacje dotyczące przede wszystkim kultury i historii Śląska. Na terenie placówki funkcjonują również sklep muzealny, kafeteria, restauracja, pracownie konserwatorskie oraz sale wykładowo-konferencyjne. Warto dodać, że w niektórych miejscach zostały przygotowane specjalne stoiska, gdzie zwiedzający mogą sprawdzić swoją znajomość historii regionu czy... gwary śląskiej. Chętni mogą również skorzystać z dawnego szybu „Warszawa”, skąd rozciąga się wspaniały widok na całe miasto Katowice.

Panorama Katowic z szybu górniczego „Warszawa” (fot. K. Kartasiński).

Muzeum Śląskie jest świetnym przykładem wykorzystania obiektów pokopalnianych do nowych celów. Ciekawe ekspozycje, liczne udogodnienia dla zwiedzających i świetna lokalizacja sprawiają, że nowa siedziba Muzeum Śląskiego może pełnić nie tylko funkcje edukacyjne, ale również rekreacyjno-wypoczynkowe dla osób w różnym wieku.

Do końca lipca 2015 wystawa jest dostępna dla wszystkich zwiedzających bezpłatnie, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji. Szczegółowy cennik, który będzie obowiązywał od 1 sierpnia, można znaleźć na stronie muzeum. Godziny otwarcia Muzeum Śląskiego: poniedziałek: nieczynne, wtorek–niedziela: 10.00–20.00. Sprzedaż biletów od godz. 10.00 do 19.30.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej popularyzować historii! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone