Pamięć.pl 11/2014

opublikowano: 2014-10-31 15:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W listopadowym numerze miesięcznika „Pamięć.pl” sporo miejsca poświęcono zacieraniu przez bezpiekę PRL śladów jej działalności w dokumentach. Zabiegi te nasiliły się w okresie transformacji ustrojowej.
REKLAMA

Bezpieka PRL przez cały okres swego istnienia likwidowała bądź fałszowała dokumentację, by w ten sposób m.in. zatrzeć ślady własnych działań. Trudno nawet oszacować, jak wielkie wyrwy powstały w zasobach. Jest to nie tylko strata w wymiarze rozliczania krzywd wyrządzonych przez SB, lecz także w wymiarze naukowym – fragment historii został zatarty. O niszczeniu akt przez służby specjalne u progu III RP pisze Mariusz Żuławnik, natomiast Paweł Zielony przedstawia poświęconą temu procederowi wystawę IPN.

We wrześniu IPN ogłosił wyniki identyfikacji genetycznych szczątków odnalezionych na powązkowskiej „Łączce”. Kolejnych osiem ofiar komunistycznego terroru odzyskało swoje nazwiska. O długoletnim poszukiwaniu prawdy o swym dziadku opowiada Anna Tasiemska, wnuczka Władysława Borowca „Żbika” – jednego z odnalezionych na „Łączce”.

Andrea Pető przedstawia przemilczaną do dziś prawdę o gwałtach popełnianych masowo przez żołnierzy Armii Czerwonej na Węgrzech.

O losie polskich oficerów, którzy w 1939 roku zorganizowali obchody Święta Niepodległości w obozie w Starobielsku, pisze Sławomir Kalbarczyk.

Ponadto w numerze m.in.:

  • Łączniczki i drukarze – rozmowa z Natalią Jarską i Janem Olaszkiem, redaktorami książki Płeć buntu
  • „Dosyć już tego Mazurka” – jak Bierut chciał zmienić hymn narodowy
  • Spitfire’em do Polski – polscy piloci w brytyjskich maszynach

Stałe działy:

  • Felieton: Pojedynek na cmentarzu – spór o miejsca spoczynku i charakter pogrzebu zbrodniarzy komunistycznych
  • Stop-klatka: Kolor jesieni – Warszawa we wrześniu 1939 roku na zdjęciach Juliena Bryana
  • Z archiwum IPN: Załączniki do informacji dziennych MSW
  • Z bronią w ręku: M1 Garand
  • Prawda czasów, prawda ekranu: Potem nastąpi cisza
  • Orzeł Biały: Orły Legionów Polskich, cz. 3

...i wiele więcej

Do najnowszego numeru są dołączone: płyta z filmem Arkadiusza Gołębiewskiego Dzieci Kwatery „Ł” i broszura przedstawiająca Danutę Siedzikównę „Inkę”, zamordowaną przez komunistów.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone