Paweł Sękowski – „Imigranci polscy we Francji 1939-1949. Ciąg dalszy integracji” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-08-04 07:44
wolna licencja
poleć artykuł:
Francja – bezpieczna przystań dla Wielkiej Emigracji, rzeczniczka polskich interesów w Wersalu, ziemia obiecana dla imigrantów ekonomicznych. Jak wyglądały dzieje polskiej imigracji do Francji? Jak przebiegała integracja przybyszów z francuskim społeczeństwem po 1939 roku?
REKLAMA

Paweł Sękowski – „Imigranci polscy we Francji 1939-1949. Ciąg dalszy integracji” – recenzja i ocena

Paweł Sękowski
„Imigranci polscy we Francji 1939-1949. Seria: Monografie. Tom 181”
nasza ocena:
9/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
448
ISBN:
978-83-8229-672-3
EAN:
9788382296723

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziemy w monografii Pawła Sękowskiego „Imigranci polscy we Francji 1939–1949. Ciąg dalszy integracji. Publikacja powstała w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN Uchodźstwo, emigracja niepodległościowa 1939–1990. Jej podstawę stanowi rozprawa doktorska obroniona przez Autora w 2015 roku. Pierwotny tekst książki sporządzony został w języku francuskim.

Polacy po utracie niepodległości nie zaprzestali walki o jej odzyskanie. Zrywy niepodległościowe mające miejsce w XIX wieku nie zakończyły się sukcesem, co rodziło konieczność wychodźstwa politycznego ich uczestników. Najliczniejsi z nich znaleźli schronienie we Francji, z czasem, w imię odprężenia stosunków francusko – rosyjskich, tracąc polityczne znaczenie.

Początek XX wieku przynosi z sobą zmianę charakteru polskiej imigracji. Przeludnienie i nędza wsi zmusza jej mieszkańców do wyjazdu za chlebem. Pierwsze zorganizowane wyjazdy mają charakter sezonowy, stopniowo ewoluując w kierunku decyzji o pozostaniu we Francji na stałe. Okres międzywojenny to apogeum imigracji, lata wojny wspólna walka z niemieckim okupantem, okres powojenny to czas wyboru między pozostaniem we Francji a powrotem do nowej, komunistycznej Polski.

Ci, którzy powracali, niejednokrotnie żałowali podjętej decyzji, z kolei ci, którzy pozostali we Francji musieli pogodzić się z tym, że resztę swojego życia spędzą z dala od ojczyzny. Wartym podkreślenia jest fakt, że dzieci urodzone na francuskiej ziemi nie znały ojczyzny swych rodziców i to rodzice w trosce o komfort i przyszłość swoich dzieci rezygnowali z powrotu do Polski. Niniejsza praca pozwala nam w sposób szczegółowy na poznanie i zrozumienie tych procesów.

Recenzowana publikacja została wyposażona w solidny aparat naukowy. Autor w swych badaniach oparł się na dokumentach znajdujących się w archiwach francuskich oraz archiwach polskich w Polsce, we Francji i w Wielkiej Brytanii. Uwagę zwraca bogata bibliografia oraz liczne tabele. Imponuje ogrom włożonej pracy. Cennym zabiegiem jest sporządzenie na końcu każdego rozdziału podsumowania, które systematyzuje i utrwala zdobytą podczas lektury wiedzę. Praca, pomimo swojego naukowego charakteru, napisana została językiem przystępnym dla odbiorcy.

Omawiana monografia jest dziełem fundamentalnym dla poznania charakteru, dziejów  i ewolucji polskiej diaspory we Francji. Jest ciekawym studium ukazującym, w jaki sposób wspólne doświadczenia czasów wojny spajają z sobą różne na pozór społeczności. Wreszcie: pozwala zrozumieć mechanizmy, które doprowadziły do stopniowej naturalizacji i integracji imigrantów ze społeczeństwem francuskim. Książka Pawła Sękowskiego jest lekturą obowiązkową dla osób podejmujących badania nad zjawiskiem imigracji i dziejami Polonii we Francji.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Pawła Sękowskiego „Imigranci polscy we Francji 1939-1949” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Patryk Krygier
Historyk, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pracownik Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, właściciel Biura Poszukiwań Genealogicznych Pokolenia.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone