Październikowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (10/2018)

opublikowano: 2018-10-11 03:38
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Z Francją ku Niepodległości to temat miesiąca opracowany wspólnie przez redakcje periodyków historycznych Mówią wieki i L’Histoire. We wstępie redaktorzy naczelni piszą: Bez francuskiej pomocy nie sposób sobie wyobrazić odbudowy państwa polskiego w 1918 roku i jego skutecznej obrony w następnych kilku kluczowych latach.
REKLAMA
„Mówią wieki”
cena:
Data i miejsce wydania:
październik 2018

Tę myśl rozwija ś.p. Andrzej Nieuważny w artykule Gdyby nie Francuzi. Piotr Szlanta opisuje działalność założonego przez Romana Dmowskiego Komitetu Narodowego Polski w Paryżu, natomiast Tomasz Bohun przedstawia próby stworzenia oddziałów polskich nad Sekwaną: na przeszkodzie stał jednak rosyjski sojusznik Francji, który torpedował wysiłki Polaków. Dopiero w 1917 roku udało się urzeczywistnić tę ideę. Szczegółowiej o polskiej kompanii w Legii Cudzoziemskiej (1914-15) przeczytamy w artykule Bajończycy. Pułkownik Frederic Guelton jest autorem tekstu Polska we francuskiej dyplomacji po Wielkiej Wojnie. W artykule Cud nad Wisłą przeczytamy: Wśród państw, które odzyskały niepodległość po 1918 roku, Polska była największa terytorialnie i pod względem ludności. Był krajem o wielowiekowej tradycji historycznej, narodowej i kulturalnej. Tekst wyszedł spod pióra Aleksandry Kwiatkowskiej-Viatteau, autorki niezwykle zasłużonej dla popularyzacji historii naszego kraju we Francji (jest tu też jej obszerny biogram).

Ponadto: prof. Stanisław Stabryła zastanawia się Czy Seneka był chrześcijaninem? Poznamy historię wierzeń dawnych Japończyków (yokai) w tekście W krainie czarodziejskich lisów. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Zamku Królewskim w Warszawie! Polska potęga balonowa to tekst Pawła Szulca o naszych dokonaniach w tej dziedzinie awiacji.

O epokowym wynalazku polskiego inżyniera Rudolfa Gundlacha – peryskopie odwracalnym pisze Krzysztof M. Gaj w najnowszym dodatku 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej (patronat Polskiej Grupy Zbrojeniowej) : Oficerowie 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka zgodnie twierdzili, że im dowódca czołu więcej widzi, tym załoga dłużej żyje. Oceny wartości bojowej broni pancernej Wojska Polskiego 1918-1939 podjął się Michał Mackiewicz.

W wydawanym wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim dodatku Z dziejów gospodarczych Polski przeczytamy o modernizacji inicjowanej przez państwo jako zjawisku w historii gospodarczej. Dwa pozostałe teksty omawiają próbę modernizacji Rzeczypospolitej w epoce stanisławowskiej (reformy Tyzenhauza), a także w czasach Królestwa Kongresowego. Autor tego drugiego tekstu, Mateusz Ratyński pisze: W powszechnej świadomości 123 lata zaborów były dla Polski czasem straconym, nie można jednak zapominać o pozytywnych zmianach. Procesy modernizacyjne, typowe dla ery złotego XIX wieku, nie mogły ominąć ziem polskich. Ponadto biogram jednego z najwybitniejszych polskich ekonomistów Michała Kaleckiego.

Pełny spis treści numeru

„Mówią wieki” można nabyć w punktach sprzedaży prasy.

Kup wersję elektroniczną tego numeru lub zamów prenumeratę na stronie czasopisma „Mówią wieki”

Odwiedź "stronę Czasopisma":www.mowiawieki.pl i "profil Czasopisma na Facebooku":www.facebook.com/mowiawieki/!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone