[Polityka historyczna] Polska polityka historyczna – by przeszłość stała się przyszłością

opublikowano: 2015-08-02 09:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Każdy, kto choć trochę zna historię Polski, łatwo zauważy, że były lata kiedy stanowiliśmy istną potęgę Europy. Dlaczego by do tych czasów nie wrócić? Wszyscy mieszkańcy kraju, niezależnie od wieku, o tym marzą. Nam, młodym ludziom, wydaje się, że wszystko jest możliwe. Możliwy jest nawet powrót do dawnej świetności Rzeczypospolitej. W takim razie jak powinna wyglądać polska polityka historyczna?
REKLAMA

Zobacz wszystkie głosy opublikowane w dyskusji nt. polskiej polityki historycznej

Poniższy tekst został nadesłany na adres naszej Redakcji w ramach akcji Jaka powinna być polska polityka historyczna? . Zapraszamy naszych Czytelników do nadsyłania na adres [email protected] swoich pomysłów i wypowiedzi na ten temat.

Odnoszę wrażenie, że Polska po wielu latach niepowodzeń dosłownie straciła swój zapał. Gdzie podziało się to silne państwo rządzone przez Piastów i Jagiellonów?! W pewnym momencie los wyrządził nam ogromną krzywdę. Jako państwo zniknęliśmy z map Europy, jednak jako naród dzielnie stawialiśmy czoła okupantom. Byliśmy na tyle niebezpieczni, że postanowiono się nas pozbyć – to dopiero powód do dumy.

Polska stała się elementem pewnej gry, i to gry, którą powinna prowadzić. Rola Polski w UE nadal jest dosyć nijaka. Co prawda mamy swojego rodaka w najwyższej instytucji unijnej, jednak jako obywatel odczuwam pewien niedosyt. O Polsce nie myśli się tak jak kiedyś. Nasz kraj powinien być postrzegany jako podmiot mający własne zdanie. Polska na arenie międzynarodowej nie ma własnego charakteru. Jako państwo nie możemy podkładać swoich decyzji pod dyktando innych. Za parę lat już nikt nie będzie liczył się z Polską – bo po co?

Polska przez wzgląd na swoją bogatą historię powinna być dużo bardziej atrakcyjniejsza dla innych. Naszą domeną powinna być kreatywność. Polska ma dużo pomysłów, jednak nie potrafi ich wykorzystywać. Ogromny potencjał zostaje bestialsko zaprzepaszczony, głównie przez władzę państwa. W Polsce są młodzi ludzie, którzy odkrywają lekarstwa na raka, którzy konstruują roboty wysyłane w kosmos. Co się dzieje z takimi osobami? Wyjeżdżają za granice, by pracować na chwałę obcych państw. Polskę nie stać na to by tracić takich ludzi.

Obecne wydarzenia pokazują nam jak niepewna jest przyszłość Europy: konflikty na Ukrainie, fala imigrantów, niebezpieczne Państwo Islamskie – to wszystko dzieli Europejczyków zamiast ich łączyć. Być może jest to idealna okazja dla Polski, by stać się wieszczem pokoju i dobrej nowiny? Wszystko to zależy od polityki jaką przybierze państwo.

Moim zdaniem Polska nie ma jasnej wizji dla siebie za 10, 15, 60 lat. Jeżeli nasz kraj nie stanie się jakością samą w sobie, to wkrótce może znaleźć się w poważnych tarapatach. Niezwykle ważne jest budowanie historycznej świadomości Polaków. Polska ma w swoim zapleczu lata świetności, które może odzyskać. Teraz jako państwo staramy się nie wychodzić za szereg. Czegoś się boimy. Tylko czego? Polska powinna na każdym kroku pokazywać swoją przedwiekową mądrość. Nie chodzi tu o wymądrzanie się, a o przedstawianie siebie w świetle swoich dawnych dokonań.

Nasza unikalna historia jest najlepszą kartą przetargową jaką możemy wykorzystać w wielu dyskusjach. Warto doceniać przeszłość, jednak błędem jest nie myśleć o przyszłości. Być może polityka historyczna Polski powinna polegać na umacnianiu więzi ze swoimi sąsiadami? Może warto więcej uwagi skupić na Grupie Wyszehradzkiej? Może czas rozwiązać spory z Litwinami? Polska musi być gwarantem bezpieczeństwa, nie tylko swojego ale i swoich sąsiadów. Na świecie jest blisko 60 mln Polaków. Naprawdę jest się o kogo troszczyć.

Historia wykreowała Polskę jako kraj tolerancyjny z pięknymi tradycjami. Nie zmieniajmy tego. Polska powinna prowadzić wiele dyskusji, starać się być inicjatorem wielu projektów. Nie możemy bać się, że nasza aktywność zacznie kogoś drażnić. Niepodległość nie jest dana na zawsze. Jeszcze nie raz przyjdzie nam o nią walczyć. Podtrzymywanie więzi historycznej Polaków pomaga tę wolność utrzymać. Warto sięgać do swoich korzeni, tym bardziej, że są one fundamentem niegasnącej potęgi.

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: [email protected]. Na każdy pomysł odpowiemy.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Akcja: „Jaka powinna być polska polityka historyczna?”

6 sierpnia zostanie zaprzysiężony nowy Prezydent RP – Andrzej Duda. W związku z tym, że to Prezydent jest jednym z głównych prowadzących polską politykę historyczną, otwieramy dyskusję nad tym, jak powinna ona wyglądać. Jakie metody stosować? Jakie wątki i postacie podkreślać? Będziemy o to pytać ekspertów, zaś naszych Czytelników zapraszamy do nadsyłania własnych opinii i głosów na adres [email protected](temat maila: „Polska polityka historyczna”).Polecamy lekturę tekstów opublikowanych w ramach dyskusji .
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Radosław Rybak
Pochodzi z Węgrowa. Od zawsze interesuje się historią, w szczególności Polski. Jego pasjami jest także filozofia i polityka. Stara się obiektywnie patrzeć na obecne poczynania swojego państwa. Ma nadzieje, że kiedyś zła passa się odwróci. Z reguły jest optymistą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone