Polska prasa i powstanie w warszawskim getcie

opublikowano: 2014-04-19 15:34
wolna licencja
poleć artykuł:
19 kwietnia 1943 roku na teren warszawskiego getta wkroczyły oddziały niemieckie, których celem było ostateczne zlikwidowanie dzielnicy żydowskiej. Wbrew oczekiwaniom, które kazały wierzyć Niemcom, że będzie to rutynowa akcja, pozostali w getcie Żydzi stawili zaciekły opór.
REKLAMA

Walki trwały do 23 kwietnia, zaś epizodyczne potyczki aż do 6 maja. Tymczasem warszawiacy pozostający po drugiej stronie murów nie mogli wykonać praktycznie żadnych działań z wyjątkiem pojedynczych prób pomocy, jak na przykład akcji por. Józefa Pszennego na ulicy Bonifraterskiej. Polakom pozostawało patrzeć na palące się getto i pisać o tym, co wydarzyło się za jego murami.

Zobacz też:

Opracowywanie prasy podziemnie wiąże się z pewnymi problemami. Prasa tworzona przez ugrupowania działające w ukryciu ukazywała się nieregularnie, wielokrotnie też na jej łamach pewne tematy pojawiały się z opóźnieniem. W tym przypadku informacje o wydarzeniach z warszawskiego getta pojawiały się prawie dwa tygodnie po tym jak miały miejsce. W wypadku niektórych tytułów nie zachowały się numery pochodzące bezpośrednio z tego okresu, trudno więc osądzić, czy na ich łamach pojawiały się relacje z walk w getcie. Wiadomo, że w przypadku części gazet wydawanych przez środowiska narodowe temat getta nie był w ogóle poruszany.

„Polska Walczy”
„Polska Żyje”
„Polska”
„Biuletyn Informacyjny”

Prasa gadzinowa, co zrozumiałe, w ogóle nie opisała zajść które miały miejsce w getcie. Trochę pomógł jej zbieg okoliczności, bowiem w tym czasie Niemcy rozpoczęli ekshumacje ciał leżących w Katyniu. Tak więc na łamach prasy kolaboracyjnej skupiono się na grobach polskich oficerów i propagandowym antysowieckim wymiarze tego wydarzenia.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone