Powstanie przewodnik śladami opozycji PRL w województwie śląskim

opublikowano: 2019-06-28 10:24
wolna licencja
poleć artykuł:
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności stworzy przewodnik po miejscach związanych z opozycją w dawnym województwie katowickim. Projekt zostanie zrealizowany dzięki otrzymaniu grantu z programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski.
REKLAMA
Teresa Baranowska w 1981 roku na swoim balkonie w słynnej Superjednostce, jednym z najbardziej charakterystycznych śląskich bloków, znajdujących się w sercu Katowic, wywiesiła transparent „Wolność dla więźniów politycznych” (fot. Sebastian Reńca)

W przewodniku zostaną pokazane miejsca związane z działalnością opozycji antykomunistycznej PRL w części dzisiejszego województwa śląskiego (w szczególności obszar ówczesnego województwa katowickiego). Zostanie on wydany w formie podręcznej, umożliwiającej odbywanie tematycznych wycieczek. Będzie uwzględniał ważniejsze miejsca związane z działalnością konspiracyjną, charytatywną i polityczną opozycjonistów, a także miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami działań pacyfikacyjnych wobec opozycjonistów. W przewodniku wytyczone zostaną trasy grupujące wybrane miejsca.

Za koordynację i realizację projektu odpowiadać będą pracownicy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności: Marek Lyszczyna i Sebastian Reńca. Współautorami tekstów będą także pracownicy ŚCWIS Karol Chwastek oraz Michał Dzióbek.

Wydanie przewodnika zgodnie z harmonogramem projektu planowane jest na październik 2019 roku. Publikacja będzie dystrybuowana bezpłatnie poprzez biura informacji turystycznej, powiatowe wydziały promocji oraz bezpośrednio przez ŚCWIS. Po wyczerpaniu nakładu drukowanego w sieci ukaże się ebook.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone