Powstaniec 1863: kim byli bohaterowie filmu i jak wyglądali?

opublikowano: 2024-01-11 17:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Powstaniec 1863” to pierwszy od wielu lat film dotyczący powstania styczniowego. Zobacz, jak wyglądali prawdziwi bohaterowie, a jak przedstawiono ich w filmie!
REKLAMA
Powstaniec 1863: po lewej stronie ksiądz Stanisław Brzóska, po prawej wcielający się w jego postać Sebastian Fabijański (fot. Klasyka PRO/Kino Świat, prawa zastrzeżone)

Jeśli zastanawiasz się, czy bohaterowie filmu „Powstaniec 1863” istnieli naprawdę, to wyjaśniamy, że przynajmniej część sylwetek to znane postacie historyczne. Wśród nich można wymienić księdza Stanisława Brzóskę (w jego roli Sebastian Fabijański) i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego (Ksawery Szlenkier). Ponadto są to biskup Piotr Paweł Szymański (Olgierd Łukaszewicz) czy kurierka przemycająca broń – Antonina Konarzewska (Karolina Szymczak). W filmie przedstawiono również prawdziwe sylwetki strony rosyjskiej, to m.in. mający pod sobą półtora tysiąca żołnierzy major Zachary Maniukin (Wiaczesław Boguszewski) czy książę Władimir Czarkasski (Cezary Pazura).

W zapowiedzi filmowej wskazano też postać weterana powstania styczniowego, który na zasadzie retrospekcji opowiada swoją historię w czasach II RP. Można przypuszczać, że w tej roli występuje Daniel Olbrychski, który wciela się w niejakiego porucznika Antoniego Lemańczyka. Ta postać jest jednak fikcyjna, choć być może inspirowana losami Antoniego Süssa lub innego z weteranów powstania styczniowego, o których pamięć dbały władze II Rzeczypospolitej. 

Film można oglądać w kinach od 12 stycznia 2024 roku.

Władimir Czarkasski oraz Cezary Pazura wcielający się w rosyjskiego arystokratę i prawnika (fot. Klasyka PRO/Kino Świat, prawa zastrzeżone)
Biskup Piotr Paweł Szymański i grający go w filmie „Powstaniec 1863” Olgierd Łukaszewicz (fot. Klasyka PRO/Kino Świat, prawa zastrzeżone)
POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone