Poznań: XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych przełożony na 2021 r.

opublikowano: 2020-06-17 08:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W sierpniu 2021 roku, a nie roku 2020 – jak pierwotnie planowano – odbędzie się w Poznaniu XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych. Zmiana terminu spowodowana jest przez pandemię koronawirusa – poinformował współorganizator kongresu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
REKLAMA

Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych odbywa się od ponad stu lat. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Paryżu w 1900 roku. Odtąd kongresy odbywały się przeważnie co pięć lat. Polska była gospodarzem tylko raz, w 1933 r., kiedy to historycy spotkali się w Warszawie. Ostatni Kongres odbył się w 2015 roku w Jinan w Chinach. Wówczas na miejsce kolejnego spotkania wybrano Poznań.

Collegium Minus w Poznaniu (fot. Mirand, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy podjęli decyzję, że XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych rozpocznie się 22 sierpnia 2021 roku i potrwa 7 dni do 28 sierpnia. Pierwotnie planowano, że wydarzenie odbędzie się w sierpniu br. Centrum Kongresowe znajdować się będzie w CK Zamek, jednak historycy obradować będą także w Collegium Minus, Collegium Maius i Collegium Novum UAM, na terenie MTP, a komisje specjalistyczne w siedzibie Wydziału Historii UAM na Morasku.

Jak informuje UAM w komunikacie przesłanym PAP, kongresy historyków organizuje istniejący od 1926 roku Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (ICHS) w ścisłej współpracy z historykami z kraju-gospodarza. Polski Lokalny Komitet Organizacyjny został powołany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk.

W czasie kongresu w Poznaniu odbędzie się około 70 różnych paneli. Wśród nich najważniejsze będą całodniowe tzw. wielkie tematy (Major Themes). Ponadto planowanych jest 15 tzw. Joint Sessions, około 20 okrągłych stołów (Round Tables), a także około 30 sesji specjalistycznych. Ponadto odbędą się 2 sesje wieczorne.

Planowana jest również sesja posterowa dla doktorantów. Najlepsze prace zostaną uhonorowane nagrodą ICHS-Shandong University Young Historian Award ustanowioną na poprzednim Kongresie w Jinan.

Podczas Kongresu w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się tak zwane Research Forum. Jest to nowa inicjatywa Zarządu ICHS. Głównym celem Forum jest umożliwienie instytucjom badawczym przedstawienia uznanym uczonym i początkującym badaczom realizowanych lub planowanych projektów.

Kongres będzie okazją do przyznania po raz trzeci International ICHS History Prize. Otrzymuje ją historyk, który wyróżnił się w dziedzinie historii dzięki swoim badaniom, publikacjom lub osiągnięciom dydaktycznym i wniósł znaczny wkład w rozwój wiedzy historycznej. Tradycyjnie Kongresowi towarzyszyć będzie również Międzynarodowa Wystawa Książki Historycznej.

Dodatkowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone