„Prawo Lidii Poët” - powstał serial o pierwszej włoskiej prawniczce

opublikowano: 2023-02-16 09:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Prawo Lidii Poët” to fabularyzowana opowieść inspirowana dziejami pierwszej włoskiej prawniczki. Dramat kostiumowy opowiada o perypetiach Lidii Poët, która bada sprawy morderstw i walczy o możliwość wykonywania zawodu. Premiera serialu na platformie Netflix miała miejsce 15 lutego 2023 roku.
REKLAMA
(mat. pras. Netflix)

Zobacz także:

„Prawo Lidii Poët” stanowi fabularyzowaną wersję prawdziwej historii Lidii Poët, pierwszej włoskiej prawniczki. Akcja sześcioodcinkowego serialu rozgrywa się w Turynie pod koniec XIX wieku. Główną bohaterką jest tytułowa Lidia Poët, która walczy o prawo do wykonywania zawodu, rozwiązując przy tym kryminalne zagadki.

(mat. Netflix, screen)
Sąd Apelacyjny w Turynie stwierdza, że przyjęcie Lidii Poët do izby adwokackiej jest niezgodne z prawem, co uniemożliwia jej wykonywanie zawodu prawniczki tylko dlatego, że jest kobietą. Lidia nie ma pieniędzy, ale duma nie pozwala jej się poddać, dlatego rozpoczyna pracę w kancelarii swojego brata Enrica, w której przygotowuje apelację, aby obalić postanowienie sądu. Jej podejście jest całkowicie nowatorskie — Lidia broni podejrzanych o przestępstwa kryminalne, obalając stereotypy i uprzedzenia. Jacopo, szwagier Lidii, tajemniczy dziennikarz, przekazuje jej informacje i kontaktuje ją z półświatkiem pełnego ekstrawagancji Turynu - czytamy w zapowiedzi opublikowanej przez Netflixa.

  Serial inspirowany historią pierwszej włoskiej prawniczki. W rolach głównych występują: Matilda De Angelis („Wyspa Róży”), Eduardo Scarpetta i Pier Luigi Pasino. Za reżyserie odpowiada Letizia Lamartire i Matteo Rovere, a za scenariusz: Guido Iuculano, Davide Orsini, Elisa Dondi, Daniela Gambaro oraz Paolo Piccirillo.

Zobaczcie zwiastun!

Kim była Lidia Poët?

Lidia Poët uchodzi za pierwszą włoską prawniczkę. Przyszła na świat 26 sierpnia 1855 w Perrero w Piemoncie, a zmarła 2 lutego 1949 w Diano Marina. Jej historia inspirowała kobiety do walki o własne prawa i realizację marzeń. Lidia studiowała na wydziale prawa Uniwersytetu w Turynie, a studia zakończyła 17 czerwca 1881 roku, uzyskując dyplom. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła praktykę w biurze adwokata. Asystowała też podczas posiedzeń trybunałów.

Lidia Poet (1855-1949)

Na listę włoskich adwokatów finalnie została wpisana 9 sierpnia 1883 roku. Jednakże wzbudziło to oburzenie środowiska prawniczego. Krytykowano fakt, iż to kobieta mogłaby wykonywać zawód prawnika, tradycyjnie przypisywany mężczyznom. Prokurator generalny złożył skargę do Sądu Apelacyjnego, a ten przychylił się do zdania prokuratora, stwierdzając, że wpis na listę adwokatów był nielegalny. Finalnie Lidia otrzymała zakaz wykonywania zawodu. Sprawa była szeroko komentowana. Stała się także przedmiotem debaty publicznej. 

Poët zaangażowała się w działalność międzynarodowego ruchu działającego na rzecz kobiet. Kiedy miała 65 lat została wpisana na listę adwokatów w Turynie.

Źródła:

www.netflix.com,

www.crew-united.com,

www.filmweb.pl

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone