Prekolumbijski ołtarz w środku miasta

opublikowano: 2006-10-07 21:53
wolna licencja
poleć artykuł:
Archeolodzy odkryli w centrum Mexico City ołtarz aztecki pochodzący z XV wieku. Stanowił on fragment świątyni zburzonej w 1521 roku przez Hiszpanów.
REKLAMA

Świątynia ta, zbudowana w formie piramidy, zwana był przez konkwistadorów „Templo Major”. Zbudowana została prawdopodobnie ok. 1375 roku, i znajdowała się w stolicy azteckiego imperium – Tenochtitlan. Na szczycie piramidy znajdowały się dwie kaplice poświęcone bóstwo azteckim: jedna poświęcona była Tlalocowi, bogowi deszczu, druga zaś bogowi wojny i słońca Huitzilopochtli. Kamienne bloki z tej świątyni posłużyły osadnikom hiszpańskim do budowy miasta Meksyk. Szczątki świątynie odkryto w 1978 roku.

Ołtarz tworzył masywny, kamienny blok o wysokości 3,5 metra i przypuszczalnej wadze 12 ton. Nie został on jeszcze całkowicie odkopany. Ołtarz datowany jest na lata 1440-69. Ozdobiony jest płaskorzeźbami przedstawiającymi Tlaloca i nieznane bóstwo agrarne. „To prawdziwie imponujący i wyjątkowy monolit” stwierdził Leonardo López Luján, archeolog z Muzeum Świątyni Templo Major.

Obok ołtarza odnaleziono kamienny blok, który według archeologów może kryć wejście do podziemnego korytarza.

Zdjęcia ;_ylt=AkYZjtUMP9OG.VIWKo3sLP0iANEA;_ylu=X3oDMTA3bGk2OHYzBHNlYwN0bXA- obiektu w serwisie Yahoo!

Makieta Templo Major

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone