Propozycje historyczne Egmontu dla młodzieży: „Galop 44” i „Nasza paczka i niepodległość” (informacja)

opublikowano: 2014-07-24 12:39
wolna licencja
poleć artykuł:
„Galop '44” Moniki Kowaleczko-Szumowskiej oraz „Nasza paczka i niepodległość” Zofii Staneckiej – to wakacyjne propozycje Egmontu dla młodych Czytelników.
REKLAMA
Monika Kowaleczko-Szumowska
Galop '44
cena:
34,99 zł
Wydawca:
Egmont Polska Sp. z o.o.
Okładka:
miękka
Premiera:
2014-07-30

Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

Od autorki:

(…)

Wydarzeń, które wypełniły Galop’44 sama nie wymyśliłam. Nie śmiałabym. Większość historii odnalazłam w Archiwum Historii Mówionej, prowadzonym przez Muzeum. Część usłyszałam bezpośrednio od powstańców. Rozdzieliłam je pomiędzy swoich bohaterów, czasem nieznacznie dostosowując, ale reguła w Galopie’44 jest jedna: im bardziej niewiarygodne zdarzenie, tym prawdziwsze. Jestem niewypowiedzianie wdzięczna Muzeum Powstania Warszawskiego za prowadzenie Archiwum. Z pewnością pobiłam wszystkie rekordy przebywania na stronie internetowej:

http://www.1944.pl/historia/archiwum_historii_mowionej/.

Pragnę wyznać jedną rzecz: kocham i podziwiam powstańców warszawskich. I stąd wziął się „Galop’44”.

Zofia Stanecka
„Nasza paczka i niepodległość”
cena:
19,99 zł
Wydawca:
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Egmont Polska
Liczba stron:
80
Premiera:
4 czerwca 2014 r.
Format:
w mm: 190x228
ISBN:
978-83-281-0356-6

„Mamo, dlaczego na naszym domu wisi dzisiaj flaga?”, „Tato, jakie to święto?”, „A co to jest niepodległość?” W dniu świąt narodowych wielu rodziców i nauczycieli staje zakłopotanych w obliczu prostych pytań dzieci? Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach to książka, która pomoże na nie odpowiedzieć oraz z pewnością zainteresuje nie tylko rodziców, ale także nauczycieli i bibliotekarzy.

Jako pozycja wpisująca się w kategorię publikacji z dziedziny edukacji patriotycznej i historycznej znakomicie przyda się jako punkt wyjściowy do dyskusji i spotkań tematycznych związanych z obchodami ważnych polskich świąt narodowych i państwowych. Zawarte w niej informacje historyczne podane są w sposób przyjazny i odpowiedni dla dziecka, zaś świetnie napisane i dowcipne opowiadania Zofii Staneckiej nie tylko bawią, ale też ułatwiają dzieciom zrozumienie, jakie wartości związane są z każdym z tych obchodzonych w naszym kraju świąt.

I tak data 1 maja może stać się przyczynkiem do dyskusji o godności i wartości pracy, a opowiadanie, odwołuje się do znanych dzieciom z doświadczenia sytuacji związanych z równowagą między obowiązkami a odpoczynkiem. Dodatkowym atutem książki są znakomite ilustracje oraz projekt graficzny. W części historycznej, oprócz rysunków Daniela de Latour’a, znajdziemy wyjątkowe zdjęcia m.in. ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Samym opowiadaniom również towarzyszą pełne humoru ilustracje, które wzbogacają i uatrakcyjniają przekazywane treści.

W przystępnej i nowoczesnej formie wydawcy zawarli bardzo istotny przekaz o tym, że należy pamiętać nie tylko o edukacji historycznej, rozumianej jako przekazywanie wiedzy o faktach i datach, ale także o edukacji obywatelskiej – czyli przygotowaniu i wychowaniu młodego pokolenia w duchu zrozumienia wartości, które reprezentują święta narodowe, takich jak: wspólna odpowiedzialność za państwo, niepodległość, demokracja czy godność, a także zrozumienia i szacunku dla tradycji i symboli narodowych.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawcy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone