Przegląd imprez historycznych (05.08-11.08.2013)

opublikowano: 2013-08-01 12:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Szukacie miejsc, w których znajdziecie ciekawe informacje o przeszłości? W najbliższym czasie zapraszamy do Warszawy, Poznania i na Hel. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z kilku miast w Polsce.
REKLAMA

Warszawa: przesiedleni, wysiedleni, wygnani...

6 sierpnia o godz. 18:00 na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy pt. Wygnańcy. Została ona przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i prezentowana była już w Parlamencie Europejskim w Brukseli a także we Francji i w Niemczech. Będzie ją można oglądać do 15 września.

Wystawa „Wygnańcy” przypomina o deportacjach i wysiedleniach, które dotknęły miliony obywateli polskich w trakcie II wojny światowej ze strony okupantów niemieckiego i sowieckiego. Opowiada także o przymusowych migracjach ludności po zakończeniu wojny. Na licznych zdjęciach, pochodzących ze zbiorów własnych IPN oraz innych archiwów i muzeów, w tym także na unikatowych fotografiach ze zbiorów prywatnych, ukazano dramat i cierpienia ludzi zmuszonych do opuszczenia domów rodzinnych i skazanych na wieloletnią tułaczkę. Zaprezentowane na wystawie mapy unaoczniają zaś masową skalę owego zjawiska – piszą twórcy ekspozycji.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: o bitwie pod Wiedniem

10 sierpnia o godz. 13:00 w Pałacu w Wilanowie odbędzie się spacer z edukatorem zatytułowany Rzeczpospolita po odsieczy wiedeńskiej.

Dzień rozegrania bitwy pod Wiedniem – 12 września 1683 r. – był dniem wielkiej chwały oręża polskiego i króla Jana III Sobieskiego. Niezmiernie ciekawe jest również to, co działo się po ostygnięciu pola walki. Jak zwycięstwo zostało wykorzystane i jaki miało wpływ na kształt Europy i Rzeczypospolitej oraz czy Jan III przeniósł zwycięstwo militarne na zwycięstwo polityczne? - pytają muzealnicy.

Aby uczestniczyć w spotkaniu, należy po wykupieniu biletu wstępu do pałacu zgłosić się do punktu informacyjnego znajdującego się przy bramie głównej i stamtąd pobrać naklejkę uprawniającą do udziału w spacerze z edukatorem. W spotkaniu mogą wziąć udział wyłącznie osoby posiadające naklejki.

Więcej informacji: wilanow-palac.art.pl

Poznań: co powie nam jedno zdjęcie?

Również w sobotę o godz. 16:00 w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (wejście od ul. Mostowej 7) odbędzie się prelekcja kustosz muzeum Iwony Rosińskiej pt. Rozmowa z... fotografią, zorganizowany w ramach cyklu Przedmiot do rozmowy, towarzyszącego wystawie Rzeczy Mówią. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu.

Bohaterem spotkania będzie fotografia przedstawiająca delegację Bamberek przed rezydencją Prezydenta RP Ignacego Mościckiego podczas Dożynek Prezydenckich w Spale w 1928 roku. Opowieść o najsłynniejszym w Polsce święcie plonów, oraz o tym ile można „wyczytać” z archiwalnego zdjęcia – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: mnp.art.pl

Hel: marsz wśród militarnych zabytków

10 sierpnia na Helu odbędzie się druga edycja marszu na orientację Szperk Hel, organizowanego przez Stowarzyszenie „Alternatywny Cypel” oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Marsz na Orientację Szperk Hel 2013 jest nową inicjatywą turystyczno-sportową. Celem naszej inicjatywy jest nie tylko propagowanie aktywnego wypoczynku i umiejętności orientacji w terenie, ale również przybliżenie niezwykłego miejsca – Półwyspu Helskiego. Marsz umożliwi odkrywanie miejsc pełnych historii zagubionych w lesie w postaci pozostałości fortyfikacyjnych, które do niedawna nie były dostępne (tereny wojskowe) – zapowiadają organizatorzy.

Pomysłodawcy imprezy proponują dwie trasy marszowe. Udział wymaga wcześniejszych zapisów.

Więcej informacji: szperk.wordpress.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone