Przegląd imprez historycznych (09.06-15.06.2014)

opublikowano: 2014-06-05 14:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z kilku miast w Polsce.
REKLAMA

Warszawa: ostatnie bitwy w wojnie z bolszewikami

9 czerwca o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się konferencja naukowa promująca publikacje Bitwa Lwowska i Zamojska oraz Bitwa Wołyńsko-Podolska 1920 roku, współorganizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Konferencja poświęcona jest prezentacji prac nad badaniami historycznymi dotyczącymi dwóch bitew: lwowskiej i zamojskiej orazwołyńsko-podolskiej w świetle nowych ustaleń związanych z badaniami dokumentów operacyjnych do wojny Polski z bolszewicką Rosją w 1920 roku. Rezultatem prac są publikacje „Bitwa lwowska i zamojska” oraz „Bitwa wołyńsko-podolska 1920 roku” zespołu naukowców powołanego w 1990 roku przez ówczesnego wiceministra Obrony Narodowej Bronisława Komorowskiego. W skład zespołu, pracującego pod kierunkiem dr. Marka Tarczyńskiego, weszli: prof. Janusz Cisek, prof. Grzegorz Nowik, prof. Tadeusz Rawski, Waldemar Strzałkowski, prof. Juliusz S. Tym, dr Andrzej Cz. Żak. Publikacje zawierają mało znane, nie opracowane dotąd, polskie dokumenty operacyjne. W nowym świetle przedstawiają kluczowe zagadnienia dotyczące przełomowego i końcowego okresu wojny 1920 roku, wprowadzają do polskiej i światowej historiografii nowe ustalenia, zmieniające wiele tez ugruntowanych w ciągu dziesięcioleci przez sowiecką i rosyjską propagandę. Spotkanie poprowadzą prof. Janusz Cisek i prof. Janusz Odziemkowski - informują organizatorzy.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Poznań: różne aspekty odzyskania wolności

9 i 10 czerwca w Collegium Historicum UAM w Poznaniu (ul. Św. Marcin 78) odbywać będzie się konferencja Krok ku wolności – wybory czerwcowe 1989 rok, współorganizowana przez poznański oddział IPN i Archiwum Państwowe.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Kraków: dylematy Polaków A.D. 1914

10 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Krzysztofory - siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Rynek Główny 35) odbędzie się debata Austria, Prusy, czy Rosja. Polonia, kędy droga? O wyborach Polaków w 1914 roku. Wezmą w niej udział: prof. dr hab. Tomasz Gąsowski (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Krzysztof Kawalec Uniwersytet Wrocławski) i prof. dr hab. Waldemar Łazuga (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Spotkanie poprowadzi Michał Niezabitowski.

Tytuł debaty zorganizowanej w 100. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny, zwanej w historiografii Pierwszą Wojną Światową, nawiązuje do tytułu dzieła wybitnego malarza Jacka Malczewskiego „Polonia kędy droga?” z pocz. XX w. Dyskusja będzie się koncentrować wokół sprawy polskiej na arenie międzynarodowej oraz sytuacji na ziemiach polskich pod zaborami 100 lat temu. Głównym zagadnieniem problemowym spotkania będą dylematy i wybory polityczne Polaków przed wybuchem I wojny światowej oraz w pierwszych miesiącach jej trwania. Podczas debaty zostaną zaprezentowane poglądy i działania polityczne m.in. Michała Bobrzyńskiego, Józefa Piłsudskiego, czy też Romana Dmowskiego - zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: mhk.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone