Przegląd imprez historycznych (11.04-22.04.2012)

opublikowano: 2012-04-10 18:35
wolna licencja
poleć artykuł:
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
REKLAMA

W związku ze świętami wielkonocnymi oraz natłokiem spraw redakcyjnych, poniższy przegląd wyjątkowo obejmuje okres półtoratygodniowy.

Warszawa: stolica sprzed pół wieku

11 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż nowej wystawy prezentowanej w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Ekspozycja Warszawski ferment prezentuje fotografie Ireny Jarosińskiej, jednej z pierwszych fotoreporterek w powojennej Polsce.

To opowieść o Warszawie lat 50. i 60. – powojennym krajobrazie miasta, miejscach, które niedługo później zniknęły z kulturalnej mapy stolicy i artystach, którzy są dziś ikonami polskiej kultury. Wśród portretowanych przez Jarosińską osób znaleźli się m.in. poeta Miron Białoszewski, malarz Henryk Stażewski, dramatopisarz Sławomir Mrożek czy kompozytor Krzysztof Komeda – informują twórcy wystawy, prezentowanej w DSH do końca czerwca tego roku.

Gośćmi wernisażu będą: Tadeusz Rolke (fotograf, kolega redakcyjny Ireny Jarosińskiej z czasopisma „Polska”), Jerzy Gumowski (fotograf, uczeń Ireny Jarosińskiej) i Andrzej Michałowski (fotograf, uczeń Ireny Jarosińskiej).

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Kraków: trudne lata okupacji hitlerowskiej

Również w środę o godz. 17:00 w Pałacu Krzysztofory w Krakowie (Rynek Główny 35) odbędzie się kolejny wykład organizowany w ramach projektu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt. Muzealna Akademia 60+/–. Prelekcję pt. Problem zdrady i kolaboracji w okresie okupacji niemieckiej w Krakowie wygłosi Tomasz Stachów.

Wykład będzie poruszał problem współpracy Polaków z okupantem niemieckim. W wielu przypadkach kwestia oceny jest delikatna, szczególnie gdy trudno rozgraniczyć konieczne kontakty od czynów ewidentnie nieetycznych. Równocześnie zdarzały się sytuacje, kiedy współpracy z Niemcami towarzyszyły działania na rzecz odzyskania niepodległości. Niemniej przypadki kolaboracji były na tyle liczne, a co za tym idzie niebezpieczne dla społeczeństwa, że Polskie Państwo Podziemne dokładało wielu starań by osoby reprezentujące tego typu postawy piętnować. W wyniku działalności konfidentów gestapo, podczas ostatniej wojny straciło życie kilka tysięcy krakowian – informują organizatorzy.

Więcej informacji: mhk.pl

Katowice: młodzi historycy spotkają się na Śląsku!

Już jutro na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rozpocznie się XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Historyków UŚ. Jest to największa studencka konferencja historyczna w kraju, legitymizująca się długą tradycją i dużym zainteresowaniem studentów i doktorantów.

REKLAMA

W środę 11 kwietnia o godz. 1:00 w Sali Sejmu Śląskiego (Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Jagiellońska 25) odbędzie się uroczysta inauguracja imprezy. Obrady toczyć będą się w czwartek i piątek w gmachu Wydziału Nauk Społecznych UŚ (ul. Bankowa 11) oraz Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (ul. Bankowa 11a). W sobotę uczestnicy będą uczestniczyć w wycieczkach po Górnym Śląsku. Organizatorzy przygotowali także wiele imprez towarzyszących.

Więcej informacji: xxozhs.us.edu.pl

Gdańsk: miasto wczoraj i dziś

Od 12 kwietnia w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku (Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2) prezentowana będzie wystawa Spacer po Gdańsku. Gdańsk na fotografii w 1943 i 2012 roku.

Ekspozycja prezentować będzie 21 fotografii Gdańska z 1943 roku oraz ich współczesne analogie. To doskonała okazja do porównania widoków miasta z tamtych lat z dzisiejszymi obrazami tych samych miejsc. Gdańsk z 1943 roku zaklął w obiektywie Norweg Sverre Sondenaa, który od 1938 roku studiował aerodynamikę w Gdańskiej Wyższej Szkole Technicznej, a jego pasją była fotografia. Po latach jego dzieci Charlotte i Sverrego Sondenaa- Eva Marie, Svein Haralda i Ingrid, postanowiły przekazać slajdy Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska. Autorką współczesnych fotografii Gdańska jest Ewa Grela - artysta fotograf, na co dzień pracująca w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska – informują muzealnicy.

Wystawa prezentowana będzie do 19 maja.

Więcej informacji: mhmg.gda.pl

Gdańsk: różne oblicza powojennej sztuki

Również od 12 kwietnia w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 18) prezentowana będzie wystawa Za żelazną kurtyną, prezentująca sztukę oficjalną i niezależną w Polsce i ZSRR w latach 1945-1989.

Ekspozycja oraz towarzyszące jej publikacje mają na celu pokazanie złożoności zjawisk artystycznych w kontekście politycznym w Polsce i Związku Radzieckim. Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła sztuki najwybitniejszych artystów polskich i rosyjskich związanych zarówno z nurtem sztuki oficjalnej jak i nurtem sztuki niezależnej w latach 1945-1989 – informują jej twórcy.

REKLAMA

Więcej informacji: muzeum.narodowe.gda.pl

Warszawa: ukraińska wizja Września ‘39

W piątek 13 kwietnia o godz. 18:00 w warszawskim DSH odbędzie się projekcja filmu Tarasa Chymicza pt. Złoty wrzesień. Kronika Galicji 1939–1941. Fabularyzowany dokument opowiada o radzieckiej okupacji Małopolski Wschodniej – Zachodniej Ukrainy w latach 1939–1941. Wypowiedzi świadków, komentarze polskich i ukraińskich historyków, odnalezione dokumenty, oryginalne zdjęcia i kroniki filmowe ilustrowane są dodatkowo wątkami fabularnymi, odgrywanymi przez profesjonalnych lwowskich aktorów i miłośników rekonstrukcji historycznych. O filmie pisaliśmy w naszym serwisie we wrześniu 2010 r.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Kraków: przeciw Zagładzie

Również w piątek w Oddziale MHK Fabryka Schindlera w Krakowie (ul. Lipowa 4) odbędzie się konferencja naukowa pt. Pomoc Żydom i żydowski ruch oporu w okupowanym Krakowie, zorganizowana przez Katedrę Judaistyki i Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Sesja rozpocznie się o godz. 10:00. Wstęp wolny.

Więcej informacji: mhk.pl

Poznań: jak badać sztukę naskalną?

13 i 14 kwietnia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul. Wodna 27) odbędzie się konferencja naukowa pt. Sztuka naskalna w perspektywie polskich doświadczeń badawczych, współorganizowana przez Zakład Sztuki Naskalnej Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to pierwsza polska konferencja naukowa poświęcona tej tematyce.

Sztuka naskalna w ostatnich dekadach stała się bardzo dynamicznie rozwijającym się wątkiem ogólnej archeologii. W jej badaniach uczestniczą jednak i przedstawiciele innych dyscyplin humanistycznych, jest ona w końcu inspiracją dla osób nie związanych bezpośrednio z badaniami, jak np. artystów. Mając na względzie to ogromne poruszenie w sferze zainteresowania sztuką naskalną jak i w zakresie profesjonalizacji jej badań w skali globalnej, przedkładamy propozycję zintegrowania polskiego środowiska badaczy, którzy w swoich studiach dotykają zagadnień łączących się z tą formą wizualnej ekspresji myśli i którzy chcieliby podjąć wspólną dyskusję w tym względzie – zapowiadają organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji: muzarp.poznan.pl

Wrocław: muszkieterzy przybędą do stolicy Dolnego Śląska!

W sobotę 14 kwietnia we wrocławskim Arsenale Miejskim (Oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia, ul. Cieszyńskiego 9) odbędzie się druga już edycja imprezy pt. Schola Militaris.

Na ten jeden dzień dziedziniec Arsenału zamieni się w plac ćwiczeń z czasów Zygmunta III Wazy, na którym swoje umiejętności zaprezentują wojowie ze Stowarzyszenia Cyvil Band Regiment. Muszkieterowie rozbiją swoje obozowisko, do którego zaproszą Wrocławian. W programie pokazy musztry pikinierskiej oraz muszkieterskiej na podstawie oryginalnych traktatów z epoki. Będzie można zobaczyć żołnierzy w strojach polskich jak i żywcem wyjętych z powieści "płaszcza i szpady". Ponadto pokazy oraz nauka tańca dawnego dla publiczności, obóz wojskowy w którym przygotowywane będą potrawy według przepisów z epoki, możliwość obejrzenia broni: pik, muszkietów, rapierów, hełmów. Dodatkową atrakcją będzie odlewanie ołowianych kul. Podczas wieczornej bitwy o arsenał huk wystrzałów z muszkietów oraz zapach prochu będzie się roznosił po dziedzińcu – informują organizatorzy,

Więcej informacji: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Warszawa: pamięci pomordowanych

W niedzielę 15 kwietnia o godz. 15:00 sprzed Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie ruszy V Katyński Marsz Cieni, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław. Celem marszu jest Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie na ul. Muranowskiej. Impreza stanowi element obchodów 72. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uczestnicy marszu, członkowie grup rekonstrukcyjnych ubrani w historyczne mundury, przejdą w skupieniu ulicami miasta, by oddać hołd pomordowanym. Przewidziane są trzy postoje: pod kościołem św. Krzyża, na pl. Zamkowym i pl. Krasińskich, gdzie będą czytane m.in. fragmenty korespondencji z obozów, lista katyńska czy opis heroicznej posługi duchownych. Kolumnę będzie prowadził historyczny oryginalny samochód NKWD „czarny woron” – informują organizatorzy rekonstrukcji.

REKLAMA

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: jak kiedyś fotografowano celebrytów?

W poniedziałek 16 kwietnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Zawód: fotoreporter, towarzyszące wystawie Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego.

Tym razem tematem dyskusji będzie fotografowanie gwiazd filmu i muzyki. Gościem spotkania będzie znany specjalista w tej dziedzinie Jerzy Kośnik. Wyświetlony zostanie także film w reżyserii Tomasza Radziemskiego pt. Człowiek ze złotym obiektywem, poświęcony sylwetce innego fotografa gwiazd – Marka Karewicza.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Częstochowa: jak kształtowało się państwo polskie?

18 kwietnia o godz. 17:00 w ramach otwartych spotkań Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Częstochowie odbędzie się wykład prof. Marka Cetwińskiego z Akademii Jana Długosza pt. Wolin czy Gniezno? Z problematyki początków państwa gnieźnieńskiego. Prelekcja odbędzie się w sali 26 Instytutu Historii AJD (al. Armii Krajowej 36a).

Treścią wystąpienia prof. Cetwińskiego będzie przedstawienie odmiennego od powszechnie przyjętych i utrwalonych w historiografii poglądów na temat początków państwa polskiego – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: pthczest.ajd.czest.pl

Opole: pamięć o powojennej tragedii

19 kwietnia o godz. 11:00 w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego (Plac Kopernika 11) odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. Tragedia Górnośląska jako barometr współczesnego dyskursu o Polakach i Niemcach? Organizatorem wydarzenia jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.

W konferencji wezmą udział badacz z Polski i Niemiec, reprezentujący różnorodne ośrodki naukowe.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Kraków: trochę inna Nowa Huta

Od czwartku 19 kwietnia w Oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (os. Słoneczne 16) prezentowana będzie wystawa Modernizm w Nowej Hucie. Nowa przestrzeń.

REKLAMA

Nowohucka ekspozycja prezentuje przemiany, jakie zaszły w architekturze dzielnicy od przełomowego roku 1956, kiedy zerwano z socrealistyczną zabudową na rzecz nowej, modernistycznej. Owe zmiany pojawiają się jeszcze w obrębie starego kompleksu Nowej Huty, ale przede wszystkim w urbanistyce nowych osiedli, które powstały poza wytyczonym pierwotnie planem. Nowe osiedla wybudowano na terenie Wzgórz Krzesławickich i Bieńczyc. Granicą czasową wystawy jest rok 1970, stąd ekspozycja zawiera również wstępne projekty Mistrzejowic. Wtedy również zmieniło się postrzeganie wnętrz mieszkalnych. Pojawiła się moda na urządzanie mieszkań, a nie na ich meblowanie. Wystawa prezentuje meble, jakie spotykało się w mieszkaniach z tamtych latach – zarówno te stworzone w nowoczesnym duchu, jak i te utrzymane w tradycyjnym stylu, tzw. meble na wysoki połysk – zapowiadają twórcy ekspozycji.

Więcej informacji: http://mhk.pl/aktualnosci/wiadomosc/1108

Warszawa: stolica wielonarodowa

19 i 20 kwietnia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Cudzoziemcy w Warszawie 1945–1989, organizowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Warszawa czasów „realnego socjalizmu” nie kojarzy się raczej z wielokulturowością i narodowościową egzotyką. Tymczasem, mimo wszystkich ograniczeń ideologicznych, materialnych i cywilizacyjnych, stolica Polski Ludowej potrafiła przyciągać niezwykle barwny i różnorodny konglomerat obywateli obcych państw: od radzieckich robotników, przez afrykańskich studentów, amerykańskich dziennikarzy i japońskich działaczy związkowych, po uchodźców z NRD, brytyjskich szpiegów i… arabskich terrorystów. Międzynarodowa konferencja „Cudzoziemcy w Warszawie 1945–1989” stawia sobie za cel opisanie tej fascynującej, acz mało znanej problematyki – zapowiadają organizatorzy.

W programie również panel wspomnieniowy pt. Przyjechali, zostali... oraz prezentacja projektu Domu Spotkań z Historią pt. Warszawiacy nie z tej ziemi.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Poznań: historia na każdym kroku

W sobotę 21 kwietnia o godz. 12:00 w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (ul. Mostowa 7) odbędzie się wykład dr. Wojciecha Szczepańskiego z Komisji Bałkanistyki PAN pt. Kosowo: kraj żywej historii.

Tematem wykładu będzie Kosowo funkcjonujące od zaledwie czterech lat jako odrębne państwo. Odnieść można do niego słowa o "kraju żywej historii", w którym duchy przeszłości (tak piękne tradycje, jak i nacechowane grozą wspomnienia krwawych doświadczeń) wciąż mają wiele do powiedzenia, w którym historia żyje i w którym żyje się historią. Proponowany wykład jest zaproszeniem do 'wędrówki' poprzez dzieje tego państwa i zamieszkujących je społeczności (zwłaszcza Albańczyków i Serbów), przed którymi współcześnie staje niezwykle trudne zadanie - integracji w jedno społeczeństwo – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: mnp.art.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone