Przegląd imprez historycznych (12.02.2015)

opublikowano: 2015-02-12 13:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Krakowie.
REKLAMA

Warszawa: Wielka wojna w karykaturze

W piątek 13 lutego o godz. 18:00 Dom Spotkań z Historią (ul Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na spotkanie „Niedźwiedź, okrutnik i staruszek. Karykatury z Wielkiej Wojny na Wschodzie” towarzyszące wystawie „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty”.

W licznych publikacjach poświęconych I wojnie światowej pojawiają się przede wszystkim satyry dotyczące zmagań państw zachodnich (Francji, Anglii, Włoch, USA) z państwami centralnymi. Znacznie rzadsze są grafiki związane z frontem wschodnim Wielkiej Wojny. Zapraszamy na pokaz oryginalnych, szerzej nieznanych karykatur i rysunków satyrycznych dotyczących wojny Rosji z Niemcami i Austro-Węgrami opatrzony komentarzami autora - zachęcają organizatorzy.

Spotkanie poprowadzi autor wystawy Tomasz Kuba Kozłowski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie DSH.

Walentynkowy spacer ulicami Warszawy

W Walentynki, czyli w sobotę 14 lutego odbędzie się spacer po Warszawie „Stolica okiem Amora” organizowany przez inicjatywę „Anegdoty warszawskie”. Zbiórka o godz. 15:30 pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym w Warszawie.

Szukasz inspiracji jak spędzić walentynkowe popołudnie? Potrzebujesz alternatywy dla zatłoczonych kawiarni, zapchanych kin i zabałaganionego po sesji pokoju? A może przeciwnie - nie obchodzisz Święta Zakochanych, bo nie masz z kim albo po prostu nie chcesz? Anegdoty warszawskie mają dla Ciebie propozycję - zachęcają organizatorzy. - Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się między innymi: jak Polka uwiodła cesarza, czy to prawda, że pewien Niemiec miał ponad 300 dzieci, jakim szyfrem posługiwał się Jan III Sobieski pisząc do Marysieńki, w kim kochał się Chopin i jakie tajemnice kryła alkowa marszałka Piłsudskiego.

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik Piotr Kruze.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Gdańsk: walentynkowa „Sobota u Państwa Uphagenów”

Również 14 lutego w walentynki Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza od godz. 12:00 do Domu Uphagena przy ul Długiej 12 w Gdańsku na kolejne spotkanie z cyklu „Sobota u Państwa Uphagenów”, podczas którego można będzie usłyszeć o miłości w dawnym Gdańsku.

REKLAMA

Podczas spotkania, które poprowadzi Gdański Kaper wraz z Garnizonem Gdańsk, w prawdziwie romantycznej atmosferze odbędą się, m. in. prezentacja tańca z epoki, warsztaty pisania własnej, historycznej „walentynki”, a całość zakończy się interesującą opowieścią o dawnych zwyczajach i rytuałach ślubnych, obowiązujących w XVI-XVIII Gdańsku - informują organizatorzy. - Nie zabraknie również cieszących się ogromnym zainteresowaniem warsztatów szycia historycznego. By uczestniczyć w warsztatach nie trzeba mieć doświadczenia. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały. Warsztaty skierowane są dla osób w wieku od 10 do 100 lat, a szyć będziemy tylko ręcznie.

Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń, które prosimy wysyłać na adres [email protected]. Ze względu na wyższy stopień trudności szytego przedmiotu jakim jest spódnica, zapisy na warsztaty szycia historycznego 14 lutego 2015 obejmują również deklarację udziału w kolejnych warsztatach w marcu 2015.

Wstęp jest biletowany. Jednak dla każdej pary odwiedzającej Dom Uphagena oraz pozostałe oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 14 lutego 2015 muzeum przygotowało specjalna promocję, w postaci biletu walentynkowego! Każda para, która podczas zakupu biletu do Muzeum będzie trzymać się za ręce zapłaci za jeden bilet wstępu. Za ręce trzeba trzymać się przez cały czas zwiedzania!

Więcej informacji i program imprezy można znaleźć na stronie muzeum.

Rok 1945 na Górnym Śląsku - wystawa w Katowicach

W poniedziałek 16 lutego o godz. 9.30, w westybulu gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach (wejście od ul. Ligonia 46) odbędzie się otwarcie wystawy „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”. Uroczystość została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Sejmik Województwa Śląskiego.

REKLAMA

Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego. Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi. - informują organizatorzy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie IPN.

Obchody rocznicy śmierci bohatera wyklętego - generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w Łodzi

W czwartek, 19 lutego o godz. 16.30 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na wykład dr. Tomasza Toborka z łódzkiego oddziału IPN, zatytułowany „Konspiracyjne Wojsko Polskie”, który odbędzie się w sali multimedialnej Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 265. Wykład organizowany jest w ramach obchodów rocznicy śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, organizowanych wraz z Łódzkim Stowarzyszeniem Miłośników Militariów „Kompania Brus”.

W ramach obchodów zapraszamy również do obejrzenia wystawy „Żołnierze »Warszyca«”, przygotowanej przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, która będzie prezentowana w gmachu Bazyliki Archikatedralnej przez dwa tygodnie. Zamysłem organizatorów wystawy było ukazanie drogi życiowej „Warszyca” jako jednego z wielu żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni w 1945 r. po zakończeniu okupacji niemieckiej. Wystawa pokazuje także losy jego podkomendnych i powody, dla których zdecydowali się pozostać w konspiracji - informują organizatorzy. - Ramy chronologiczne prezentowanej wystawy obejmują lata 1939–1948. Całość dopełniają informacje o losach żołnierzy „Warszyca” w okresie późniejszym. Wystawa ma przede wszystkim charakter edukacyjny, dlatego starano się ukazać szerokie tło historyczne. Przedstawiono materiały pokazujące losy żołnierzy „Warszyca” zarówno w okresie okupacji niemieckiej, jak i po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej.

REKLAMA

Więcej informacji można znaleźć na stronie IPN.

Warszawa: premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego o Krystynie Krahelskiej

W czwartek 19 lutego o godz. 18:30 w kinie Kultura (Krakowskie Przedmieście 21/23 w Warszawie) odbędzie się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego o Krystynie Krahelskiej „Śpiew Syreny”. Film współfinansowany jest przez Muzeum Warszawy, a jego patronem honorowy jest Prezydent Warszawy.

Serdecznie zapraszamy na premierę fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Śpiew syreny” w reżyserii Hanny Zofii Etemadi. Bohaterką filmu jest Krystyna Krahelska, etnografka, poetka i kompozytorka, autorka kultowej pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Pozowała Ludwice Nitschowej do pomnika Syreny – symbolu Warszawy. Od początku okupacji działała w konspiracji pod pseudonimem Danuta, była sanitariuszką dywizjonu Jeleń. Poległa w powstaniu warszawskim - zapraszają organizatorzy.

Wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji i formularz rezerwacji miejsc można znaleźć na stronie muzeum.

REKLAMA

Debata poświęcona polityce pamięci z cyklu cykl debat cykl debat „O

polskich Żydach szeptem i krzykiem” w Warszawie

W czwartek 19 lutego o godz. 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (rozpoczyna się cykl debat O polskich Żydach szeptem i krzykiem. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie polityce pamięci.

O czym boimy się rozmawiać, a o czym mówimy za dużo w kontekście historii polskich Żydów? Czy da się dyskutować o przeszłości w sposób wolny od polityki? Czy i jak Muzeum POLIN zmieni krajobraz polskiej pamięci? Pierwsza debata z cyklu O polskich Żydach szeptem i krzykiem dotyczyć będzie upolitycznienia przeszłości i pułapek związanych z interpretowaniem historii - informują organizatorzy.

Zależy nam, by Muzeum POLIN było miejscem otwartym, miejscem polemicznej debaty, gdzie ludzie mogą zadawać odważne pytania i wspólnie z innymi szukać na nie odpowiedzi. Taka jest właśnie idea naszych spotkań – wyjaśnia koordynatorka cyklu dr Małgorzata Pakier, która wraz z Grzegorzem Chlastą z Polskiego Radia RDC poprowadzi czwartkową dyskusję.

W dyskusji udział wezmą Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna), Piotr Paziński (Midrasz), Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna) i Piotr Zychowicz (Do Rzeczy), którzy wspólnie mają zastanowić się czy w dyskusji o polsko-żydowskich relacjach istnieją jeszcze tematy tabu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Kraków: Konferencja naukowa wokół 30 rocznicy protestu głodowego w Krakowie-Bieżanowie

W dniach 19–20 lutego w auli parafialnej przy kościele pw. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 35) odbędzie się konferencja naukowa „»Sen o wolności i głód nadziei«. Wokół 30 rocznicy protestu głodowego w Krakowie-Bieżanowie”.

REKLAMA

Celem konferencji jest przypomnienie 30. rocznicy głodówki rotacyjnej, trwającej od 19 lutego do 31 sierpnia 1985 r. w parafii pw. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, a podjętej przez przedstawicieli środowisk opozycyjnych i niepodległościowych. Głodówka ta była formą protestu przeciwko nasilonym represjom wobec działaczy „Solidarności” i szkalowaniu kapłanów związanych z opozycją - informują organizatorzy. - W referatach zostanie przedstawiona sytuacja społeczno-polityczna i religijna w Polsce w dekadzie lat osiemdziesiątych, rola, jaką odegrał Kościół katolicki we wspieraniu inicjatyw opozycyjnych i niepodległościowych, przebieg wspomnianej głodówki i sylwetka ks. Adolfa Chojnackiego – jednego z najwybitniejszych duszpasterzy krakowskiego środowiska opozycyjnego w omawianym okresie.

Więcej informacji i dokładny program konferencji można znaleźć na stronie IPN.

Gdańsk: konferencja naukowa o Jałcie

W dniach 19–20 lutego w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja naukowa „»Jałta« – rzeczywistość, mit i pamięć”. Konferencję organizują Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności.

W ramach przewidywanych paneli wystąpienia będą koncentrowały się wokół międzynarodowych konsekwencji Jałty, stosunku emigracji polskiej i emigracji środkowoeuropejskich wobec Jałty oraz stosunku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, do Jałty. A także tematów, które w szczególny sposób – zdaniem organizatorów – wymagają świeżego spojrzenia i nowych badań. Do nich należą takie problemy, jak stosunek poszczególnych ugrupowań politycznych wobec Jałty czy funkcjonowanie mitu Jałty i pamięci o niej w środowiskach opozycyjnych (m.in. w wydawnictwach drugiego obiegu, czy prasie „Solidarnościowej”).

Obrady konferencji odbywać się będą w języku polskim. Wstęp wolny.

Więcej informacji i dokładny program można znaleźć na stronie IPN oraz na stronie ECS.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone