Przegląd imprez historycznych (14.01-20.01.2013)

opublikowano: 2013-01-09 18:59
wolna licencja
poleć artykuł:
O odbudowie w Warszawie, kardynale Wyszyński we Wrocławiu, Zjednoczeniu Patriotycznym „Grunwald” w Szczecinie i egiptologii w Poznaniu. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z największych miast Polski.
REKLAMA

Katowice: powtórka do matury

15 stycznia o godz. 14:30 w siedzibie katowickiego oddziału IPN (ul. Kilińskiego 9) odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Korepetycje dla maturzystów z najnowszej historii Polski. Wykład nt. Holocaustu wygłosi dr Aleksandra Namysło. Po prelekcji odbędą się warsztaty poświęcone analizie źródeł historycznych.

Oferta skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowujących się do matury z historii. Cykl zajęć składa się z siedmiu wykładów (60 min.) oraz warsztatów polegających na analizie tekstów źródłowych i rozwiązywaniu testów maturalnych (60 min.) – informują organizatorzy.

Kolejne zajęcia w cyklu odbywać będą się co tydzień do 7 lutego. Liczba uczestników jest ograniczona - o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, które należy kierować do OBEP IPN Katowice.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: odrodzenia miasta widziane z zewnątrz

We wtorek o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie towarzyszące wystawie 1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry'ego N. Cobba, zatytułowane Odbudowa Warszawy oczami cudzoziemców. W dyskusji udział wezmą: Marek Barański (varsavianista, konserwator zabytków) i Krzysztof Jaszczyński (Fundacja Warszawa 1939.pl).

Odbudowa Warszawy wzbudzała zainteresowanie na całym świecie, komentowali ją i oceniali architekci, konserwatorzy, dziennikarze. Czego możemy się dowiedzieć z ich relacji z pobytu w Warszawie? Co sądzili o decyzjach podejmowanych przez Biuro Odbudowy Stolicy? – pytają organizatorzy.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Poznań: jak wygląda praca archeologów w Egipcie?

Również 15 stycznia o godz. 18:00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul. Wodna 27) odbędzie się wykład mgr. Łukasza Jarmużka (Instytut Archeologii UAM) pt. Prace Polsko-Słowackiej Misji Archeologicznej w Tell el-Retaba. Organizatorem prelekcji jest Stowarzyszenie Egiptologiczne.

Więcej informacji: muzarp.poznan.pl

Wrocław: Prymas Tysiąclecia

15 stycznia o godz. 17:30 w Klubie Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu (ul. Katedralna 4) odbędzie się wykład historyka IPN dr Stanisława A. Bogaczewicza pt. Działania aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej wobec prymasa Stefana Wyszyńskiego. Organizowany jest on w ramach Wieczoru Klubowego Spotkanie z najnowszą historią Polski. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego Zawód: Prymas Polski (reż. Anna T. Pietraszek), wyprodukowanego przez IPN oraz TVP Polonia.

REKLAMA

Film pokazuje bezwzględność działania aparatu represji PRL wobec Kościoła, skupiając uwagę widza na operacjach prowadzonych przeciwko Prymasowi Polski – kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Dezintegracja, inwigilacja w każdym miejscu i czasie oraz „rozpracowywanie” rodziny, współpracowników i znajomych, a nawet ludzi okazjonalnie kontaktujących się z Prymasem były codziennością operacyjną funkcjonariuszy osławionego IV Departamentu, wspomaganych przez urzędników Urzędu ds. Wyznań i aktywistów partyjnych. Autorzy, poprzez rozmowy z najbliższymi współpracownikami i następcami Prymasa, a przede wszystkim poprzez dokumenty znajdujące się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, pokazują formy i metody działań operacyjnych wobec Kościoła: od podsłuchów, nękania przesłuchaniami, dysponowania paszportami do aresztowań i procesów pokazowych, a nawet zabójstw księży. Komunistyczni funkcjonariusze nie wahali się przed łamaniem charakterów ludzi Kościoła, spośród których wielu podejmowało różnorodne formy współpracy z totalitarnym systemem. W filmie poznajemy tajnych współpracowników działających w otoczeniu Prymasa Tysiąclecia, skutki ich donosów oraz próby zerwania powiązań z bezpieką. Najważniejszy – zdaniem autorów – jest jednak przekaz, że w tym systemie zniewolenia Prymas był człowiekiem wolnym. Realizującym swoje powołanie i wypełniającym „swój zawód” nie przeciw komukolwiek, ale dla dobra i rozwoju Kościoła, Narodu i Państwa – informują organizatorzy imprezy.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Szczecin: nacjonalistyczna przybudówka PZPR

17 stycznia o godz. 17:00 w siedzibie szczecińskiego IPN (ul. Piotra Skargi 14) odbędzie się promocja książki Przemysława Gasztolda-Senia pt. Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald 1980–1990. W dyskusji, obok autora, udział wezmą: dr Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński / IPN Szczecin), dr Michał Paziewski (Uniwersytet Szczeciński), moderator – Michał Siedziako (IPN Szczecin).

Zjednoczenie Patriotyczne „Grunwald” skupiało w swoich szeregach najzagorzalszych przeciwników „Solidarności”. Członkowie ugrupowania za cel swoich propagandowych ataków obrali zwłaszcza opozycjonistów wywodzących się z Komitetu Obrony Robotników. „Grunwald” miał przyzwolenie kierownictwa PZPR na publiczne głoszenie haseł nacjonalistycznych, ksenofobicznych i antysemickich. Stowarzyszenie, na którego czele stał znany reżyser Bohdan Poręba, próbowało w okresie karnawału „Solidarności” wykorzystać schemat nagonki antysemickiej znanej z Marca ‘68. W trzynastą rocznicę wydarzeń marcowych założyciele „Grunwaldu” zorganizowali wiec przed byłym gmachem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, podczas którego przestrzegali przed siłami „syjonistycznymi” w „Solidarności”. Komunistyczny reżim nie wahał się wykorzystywać kontrowersyjnych akcji „Grunwaldu”, a ugrupowanie to swobodnie działało do końca PRL. Było taktycznie przydatne dla ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego, która w grze politycznej z opozycją instrumentalnie posługiwała się nacjonalizmem i antysemityzmem – piszą wydawcy książki.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone