Przegląd imprez historycznych (17.06-23.06.2013)

opublikowano: 2013-06-13 12:27
wolna licencja
poleć artykuł:
Czerwiec w pełni, w Łodzi i Bytomiu organizowane są ciekawie zapowiadające się spotkania, zaś w Krakowie, Warszawie i Gnieźnie nietypowe imprezy plenerowe. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z największych miast w Polsce.
REKLAMA

Kraków: dwa dni ze średniowieczem

Już w najbliższy weekend** (15-16 czerwca)** w Krakowie odbędzie się organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa impreza Średniowiecze da się lubić, podczas której odbędą się różnego rodzaju inscenizacje, warsztaty, gry terenowe i debaty przybliżające kulturę średniowiecznej Europy. Cykl comiesięcznych imprez odbywać będzie się raz w miesiącu do 3 października. Histmag.org jest patronem medialnym wydarzenia.

15 czerwca od godz. 12:00 w Pałacu Krzysztofory, Barbakanie, na Murach Obronnych, Wieży Ratuszowej i Rynku Podziemnym odbędzie się jarmark połączony ze zwiedzaniem obiektów związanych ze strukturami miejskimi zatytułowany Dzień z życia średniowiecznego Krakowa. Atrakcją tego dnia będzie także spektakl interaktywny Imię zbrodni, poświęcony sprawie Andrzeja Wierzynka. Tego samego dnia w godzinach wieczornych w Barbakanie odbędzie się specjalna niespodzianka taneczna.

W niedzielę odbywać będą się spotkania oddające atmosferę zabawy, rozrywki i duchowości czasów średniowiecza zatytułowane Danse nie-makabre..., a także warsztaty dla dzieci i młodzieży z dziejów obronności i bronioznawstwa pt. Potęga twierdzy.

Więcej informacji: mhk.pl

Warszawa: Generał-Premier-Wódz

18 czerwca o godz. 10:30 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. Generał Władysław Sikorski – życie i działalność, zorganizowana w ramach obchodów 70. rocznicy Katastrofy Gibraltarskiej.

W czasie obrad historycy z Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych instytucji muzealnych i naukowych zaprezentują różne aspekty życia Premiera i Naczelnego Wodza oraz pamięci o nim.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Kraków: literaci i władza

19 czerwca o godz. 18:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Krakowskiej Loży Historii Współczesnej pt. Pisarze w PRL: między podporządkowaniem a buntem. W dyskusji wezmą udział dr Cecylia Kuta oraz dr Bronisław Maj. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.

Literatura była u zarania nowego ustroju traktowana przez komunistów jak użyteczne (i konieczne) narzędzie utrwalania ich władzy. Dawali oni literatom prostą ofertę: budujecie „ustrój sprawiedliwości społecznej” razem z nami, a w zamian dostajecie wysokie nakłady książek, nagrody państwowe, domy pracy twórczej, możliwości wyjazdów zagranicznych; jeśli nie, będziecie tego wszystkiego pozbawieni. Pisarze w ogromnej większości poszli na tę ofertę. Jednak czasy, kiedy najlepsze (choć nie wszystkie) pióra współtworzyły komunizm, nie trwały wiecznie. Po Październiku przyszedł kryzys, chwilowo opanowany obietnicą bardziej liberalnej polityki Gomułki, ale proces uniezależniania się pisarzy od władzy narastał aż do schyłku PRL-u. Szczególnym przejawem tego kryzysu było pojawienie się pod koniec lat 70. zjawiska literatury „drugiego obiegu”, a jego zwieńczeniem – fakt, że w roku 1989 ustrój komunistyczny w Polsce był właściwie pozbawiony legitymacji ze strony ludzi pióra. A więc to, co zamierzali osiągnąć Berman, Borejsza i Sokorski, i co – wydawało się – osiągnęli na początku lat 50., na koniec legło w gruzach. Dlaczego pisarze masowo zgłaszali akces do komunizmu i jakie to miało skutki dla poziomu ich twórczości? Dlaczego zbuntowali się w okresie destalinizacji? Dlaczego władzy nigdy nie udało się po Październiku odzyskać pełnego zaufania literatów? Czy kontestacja polityczna umożliwiała stosowanie artystycznej taryfy ulgowej dla pisarzy „drugiego obiegu”? O tym chcemy rozmawiać 19 czerwca w Bibliotece przy Rajskiej – zapowiadają organizatorzy debaty.

Więcej informacji: ipn.gov.p

Bytom: z historii śląskiej obrzędowości

19 czerwca o godz. 17:00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2) odbędzie się prezentacja Małgorzaty Kłych z Działu Etnografii muzeum, zatytułowana Pamiątka ślubu wczoraj i dziś.

Zanim na Śląsku upowszechniły się obrączki ślubne, nowożeńcy wymieniali się wiankami. Tradycyjne obrzędy rodzinne odgrywały dużą rolę w życiu osobistym i zbiorowym ludności śląskiej. Jeśli młodzi przystępowali do ślubu w strojach ludowych, to panna młoda miała na głowie wianek mirtowy, a pan młody mały wianuszek mirtowy zwany woniaczką. Oba były koniecznie zdobione długą zieloną wstążką. Po uroczystości ślubnej wianek i woniaczka były zasuszane, przemyślanie oprawiane w głęboką ramę i zaszklone – informują organizatorzy spotkania.

Więcej informacji: muzeum.bytom.pl

Kraków: pamięci Sprawiedliwych

20 czerwca o godz. 17:00 w sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera (oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Lipowa 4) odbędzie się spotkanie z cyklu „Nie tylko Schindler”, tym razem poświęcone tragicznej historii rodziny Ulmów z Markowej koło Rzeszowa.

Józef Ulma był człowiekiem dobrze znanym wśród mieszkańców Markowej. Jako pierwszy we wsi prowadził szkółkę drzew owocowych, a jego drzewa morwowe i hodowlę jedwabników przyjeżdżał oglądać nawet książę Andrzej Lubomirski. Szczególnie znana była jego pasja do fotografii – do dziś zachowało się mnóstwo zdjęć jego autorstwa, m. in. fotografie żony Wiktorii i licznej gromadki dzieci. Wiosną 1944 r. małżeństwu Ulmów miało urodzić się siódme dziecko, jednak 24 marca tego roku cała rodzina została zamordowana. Wraz z Ulmami zginęło 8 osób pochodzenia żydowskiego, które znalazły schronienie u polskiej rodziny: znany przed wojną łańcucki handlarz bydłem Szall wraz z 4 synami oraz sąsiadki Ulmów - Gołda i Layka Goldman, ta ostatnia z małą córką. Łącznie 17 osób, w tym 8 dzieci. Podczas spotkania będziemy gościć historyka z Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Mateusza Szpytmę, współautora książki „Ofiara Sprawiedliwych. Rodzina Ulmów - oddali życie za ratowanie Żydów”. Dr Szpytma opowie m. in. o powstającym w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Pokażemy też film dokumentalny pt. „Świat Józefa” w reż. Rafała Wieczyńskiego – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: mhk.pl

Gniezno: historia na ulicy?

Od czwartku do soboty (20-22 czerwca) w Gnieźnie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Ulicznego – projektu finansowanego z programu „Patriotyzm Jutra" mającego na celu łączenie historii z kulturą uliczną. Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań „Wiara Lecha" (oddział Gniezno), Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

W dniach 20-22 czerwca 2013r. w Gnieźnie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu, która będzie kontynuowana co roku ze zmienionym tematem przewodnim, przybliżającym najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju. W tym roku obchodzimy 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – i to właśnie ten temat będzie przyświecał tegorocznemu eventowi. W ramach Festiwalu ogłoszony zostaje ogólnopolski konkurs na wykonanie projektu oraz namalowanie na dwóch specjalnie przygotowanych transformatorach w centrum Gniezna, sześciu murali nawiązujących do Powstania Wielkopolskiego. Prace mogą być wykonane zarówno indywidualnie jak i przez grupę osób – szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć w regulaminie poniżej. Nadesłane projekty zostaną ocenione przez niezależne jury pod kątem zarówno artystycznym jak i merytorycznym a dla autora najciekawszej pracy przewidziana jest nagroda pieniężna. Murale będą elementem kluczowym całego Festiwalu. W ramach trzydniowego wydarzenia przewidziane są wykłady, prelekcje oraz panele dyskusyjne poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu a także historii graffiti i kultury hip-hop. Prowadzącymi wykłady oraz panele dyskusyjne będą specjaliści, historycy a także propagatorzy kultury hip-hop w Polsce. Patronat nad imprezą objęła m.in. organizacja Zulu Nation Polska – jest to oddział międzynarodowej organizacji, która narodziła się w latach ’70 w USA w celu propagowania i rozwoju kultury hip-hop na świecie. Gościem Festiwalu będzie założyciel i prezes Polskiego oddziału Zulu Nation Wojciech Big-W Kowalewski. W ramach Festiwalu w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie odbędzie się wystawa wielkoformatowa graffiti, różnych artystów z naszego kraju. Tego samego dnia na dziedzińcu uniwersytetu odbędzie się Jam Graffiti – na specjalnie przygotowanych płytach młodzi ludzie z terenów Gniezna i okolic będą mogli sami namalować swoje murale nawiązujące do Powstania Wielkopolskiego. Ponadto w tym samym miejscu będzie miał miejsce happening festiwalowy w ramach, którego m.in. zostanie stoczona „bitwa” pomiędzy tancerzami breakdance - zaaranżowana na starcie pomiędzy powstańcami a wojskami pruskimi. Festiwal zakończy się 22 czerwca, wtedy też ukończone zostaną murale i odbędzie się ich oficjalna prezentacja wraz z wręczeniem nagrody dla zwycięzcy konkursu. Wszystko zamknie wieczorny koncert rapowy połączony z konkursem wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z Festiwalem jest bezpłatny – zapowiadają pomysłodawcy wydarzenia.

Więcej informacji: gniezno.com.pl

Warszawa: imieniny poety

22 czerwca o godz. 12:00 w Ogrodzie Saskim odbędzie się druga edycja wyjątkowej imprezy czytelniczej - Imienin Jana Kochanowskiego, organizowanych przez Bibliotekę Narodową.

Imieniny Jana Kochanowskiego to cykliczna impreza czytelnicza, jakiej jeszcze nie było. W zeszłym roku rozpoczęliśmy Imieniny w słoneczną sobotę w Ogrodzie Krasińskich. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć nie tylko znanych pisarzy i poetów, ale przede wszystkim miłośników czytania, z myślą o których zorganizowaliśmy tę imprezę. Mając w pamięci pozytywne emocje, jakie towarzyszyły temu świętu literatury polskiej, miło nam poinformować i zaprosić wszystkich do udziału w kolejnej edycji „Imienin Jana Kochanowskiego”. Zaczynamy w południe 22 czerwca w Ogrodzie Saskim! Janowi Kochanowskiemu i jego poezji będzie towarzyszył gość specjalny - Julian Tuwim. Jego „Bal w Operze” – w formie premierowej wideoinstalacji – wykona Jan Peszek. Na czas Imienin Ogród Saski zamieni się w wielki salon literacki. Przy stoiskach wydawnictw spotkamy ulubionych autorów i kupimy ich książki. Tradycyjnie odbędzie się Mecz Poetycki - tym razem bitwa między aktorami rozegrana zostanie na wiersze Juliana Tuwima. Dla szukających mniej tradycyjnych form obcowania z literaturą przygotowaliśmy slam poetycki, improwizacje literackie teatru Klancyk, a przede wszystkim dużo kocy i leżaków umilających chwilę odpoczynku z książką. Dla dzieci odbędą się podchody i warsztaty tworzenia książki. Atmosferę pikniku zapewni udział warszawskich restauracji i kluboksięgarni. W tym roku będziemy mieli również niezwykłą przyjemność posłuchać rozmowy wybitnych polskich poetów - Julii Hartwig, Ryszarda Krynickiego, Jacka Napiórkowskiego i Jarosława Mikołajewskiego. O twórczości Juliana Tuwima będzie również mówił Piotr Matywiecki. Obie rozmowy poprowadzi Jarosław Mikołajewski - kurator literacki tegorocznych Imienin. Punktem kulminacyjnym Imienin będzie wykonanie „Pieśni Świętojańskiej” przez Stanisławę Celińską oraz klimatyczny dansing w starym dobrym stylu z udziałem zespołu Michała Zadary "All Stars Dansing Band". Świętujemy aż do północy! - zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: bn.org.pl

Łódź: „A ja Łódź wolę!”

W niedzielę 23 czerwca o godz. 12:00 w Muzeum Miasta Łodzi (ul. ogrodowa 15) odbędzie się spotkanie „Julian Tuwim, jakiego nie znamy”, któremu towarzyszyć będzie zwiedzanie wystawy „A ja Łódź wolę!”.

Rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima. Z pewnością wszyscy mieszkańcy Łodzi wiedzą, że Tuwim także z tego miasta pochodzi. Ale z przyjemnością dowiemy się więcej... Gdzie mieszkał, a gdzie spędził dzieciństwo? Gdzie chodził do szkoły a gdzie na wagary? W którym miejscu spotkał przyszłą żonę i gdzie wziął ślub? Do jakich miejsc tęsknił najbardziej będąc już na emigracji i pisząc poświęcone Łodzi „Kwiaty Polskie”? - pytają pomysłodawcy wydarzenia.

Więcej informacji: muzeum-lodz.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone