Przegląd imprez historycznych (25.06.2015)

opublikowano: 2015-06-25 14:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Białymstoku, Krakowie, Augustowie, Warszawie i Drohiczynie nad Bugiem.
REKLAMA

Międzynarodowa konferencja o poszukiwaniu ofiar totalitaryzmów w Białymstoku

W dniach 25–26 czerwca w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej (ul. Kościelna 1A) w Białymstoku odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa „Poszukiwanie i identyfikacja ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Doświadczenia polskie w kontekście europejskim”. Konferencja jest organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie.

Będzie to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona ekshumacjom i identyfikacjom ofiar totalitaryzmów, w trakcie której dyskutować będą przedstawiciele wszystkich dziedzin nauki, biorący udział w tych badaniach: historycy, archeolodzy, kartografowie, antropolodzy, genetycy i medycy sądowi - informują organizatorzy. - Obrady zakończy panel dyskusyjny „O tym nie można zapomnieć – jak uczyć o zbrodniach totalitarnych i ich ofiarach” z udziałem specjalistów z Litwy, Izraela i Polski.

Więcej informacji i dokładny program na stronie IPN.

Konferencja naukowa o Oriencie w sztuce renesansu w Krakowie

W dniach 26-27 czerwca w Sukiennicach, na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się konferencja, związana z wystawą „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu”.

W dniu 26 czerwca Muzeum Narodowe w Krakowie otworzy wystawę „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu” przygotowaną wspólnie z Pałacem Sztuk Pięknych w Brukseli (BOZAR). Wystawa ta, ukazująca Turcję wieku XVI oczami dawnych mistrzów renesansu, będzie wspaniałą okazją do goszczenia w Krakowie dzieł artystów i zbiorów pochodzących z najlepszych kolekcji światowych. Ale u zarania wystawy leży także interesujący, bogaty i wielowątkowy projekt badawczy. By przybliżyć go polskiej publiczności, do Krakowa zaproszono kilkunastu wybitnych znawców epoki z Turcji, Niemiec, Włoch, Francji, Węgier i Polski, którzy wezmą udział w dwudniowej konferencji naukowej - informują organizatorzy.

REKLAMA

Dla wszystkich uczestników i gości konferencji przewidziano:

  • Rejestracja on-line i uczestnictwo w konferencji upoważniają do darmowego odbioru publikacji konferencyjnej! O ukazaniu się publikacji będziemy informować mailem (ilość egzemplarzy ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

możliwość skorzystania z systemu tłumaczenia symultanicznego (słuchawki i odbiornik),

  • darmową możliwość skorzystania z poczęstunku w trakcie trwania konferencji (przerwy kawowe oraz lunch),
  • unikalną możliwość wysłuchania doskonałych referatów oraz spotkania się i dyskusji z niezwykle interesującymi osobistościami europejskiej nauki w przyjaznej i swobodnej atmosferze w otoczeniu malarskich arcydzieł sztuki polskiej z wieku XIX.

Wstęp wolny!

Więcej informacji i program na specjalnej stronie muzeum.

Augustów - konferencja naukowa o Obławie Augutowskiej

W sobotę 27 czerwca o godz. 10:00 w Hotelu Warszawa (ul. Zdrojowa 1) w Augustowie odbędzie się konferencja naukowa „Obława Augustowska – lipiec 1945”, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Spotkanie jest częścią obchodów siedemdziesiątej rocznicy Obławy Augustowskiej – operacji NKWD, której celem było rozbicie polskiego podziemia niepodległościowego w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych. W wyniku tej największej masowej zbrodni popełnionej na polskich obywatelach po wojnie życie straciło blisko sześćset osób - informują organizatorzy.

Więcej informacji i dokładny program konferencji na stronie IPN.

Zwiedzanie Fortu IX w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego – Oddział Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej zaprasza w sobotę 27 czerwca o godz. 11:00 na spotkanie i zwiedzanie Fortu IX im. im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego przy ul. Powsińskiej 13 w Warszawie.

REKLAMA

Celem spotkania jest przybliżenie historii zabytkowego fortu i działalności zlokalizowanej na nim placówki muzealnej oraz przedstawienie perspektyw na przyszłość – pomysłów na docelowe zagospodarowanie fortu, obejmujących wbudowanie w obrys wałów pawilonów dla ekspozycji ciężkiego uzbrojenia - zachęcają organizatorzy. - Jest to kolejne spotkanie w ramach zapoczątkowanego w tym roku cyklu dyskusji i wycieczek, poświęconych budowlom obronnym XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa i problemowi ich zagospodarowania, oraz spacerów organizowanych przez Forum Obywatelskie Piękna Architektura dla Warszawy.

Spotkanie będzie się składać z dwóch części:

Część pierwsza – prezentacje i dyskusja – kazamata nr 16, początek o godz. 11.00, prowadzenie: Mirosław Zientarzewski i Stefan Fuglewicz:

  • historia Fortu IX i zarys historii Twierdzy Warszawa,
  • stan obecny i pomysły na zagospodarowanie warszawskich fortów, Park Kulturowy, koncepcja „nowych plantów”,
  • działalność Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej,
  • perspektywy docelowego zagospodarowania Fortu IX na potrzeby muzeum na podstawie wyników konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej,

*dyskusja - funkcje i kierunki wykorzystania fortyfikacji Twierdzy Warszawa.

Część druga– zwiedzanie:

  • wystawa „Wojna 1939. Zrobiliśmy to co do nas należało”,
  • zwiedzanie fortu i ekspozycji plenerowej.
  • Planowane zakończenie zwiedzania koło godz. 14.00.

Po zwiedzaniu dla zainteresowanych przewidziano możliwość kontynuowania dyskusji.

Dla gości indywidualnych wstęp darmowy!

Więcej informacji na stronie DSH.

Pokazy samolotów z I i II Wojny Światowej na pikniku lotniczym w Krakowie

W ostatni weekend czerwca (27/28.06) w godz. od 10.00 do 19.00 w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie na najstarszym lotnisku Rzeczypospolitej - Rakowice-Czyżyny (al. Jana Pawła II 39) odbędzie się XI Małopolski Piknik Lotniczy.

Nasza impreza to jedne z największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce - możliwość podziwiania niesłychanego kunsztu pilotów akrobacyjnych z Polski i zagranicy, w tym aktualnych mistrzów świata, a także niecodzienna szansa obejrzenia dynamicznych i statycznych prezentacji wielu współczesnych oraz historycznych statków powietrznych. Przygotowujemy również inne atrakcje: inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych, prezentacje sprzętu wojskowego, wesołe miasteczko, stoiska gastronomiczne, handlowe i wystawowe. - zachęcają organizaorzy.

REKLAMA

W tegorocznym programie pokazów odbędą się między innymi symulacje walk powietrznych: z I wojny światowej prezentowaną przez repliki aeroplanów Latającego Cyrku Martina Kindernaya oraz z II wojny światowej przedstawianą przez słowacką grupę Retro Sky Team (7 samolotów).

Impreza biletowana. Bilet normalny kosztuje 20 pln, ulgowy 10 pln. Dzieci do lat 7 - wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia.

Spacer po warszawskiej Szmulowiznie

W ostatnią niedzielę czerwca (28.06) Anegdoty Warszawskie organizują spacer po Szmulowiźnie. Zbiórka o godz. 15:00 przed główną bramą wjazdową do Centrum Praskiego Koneser.

Szmulowizna jest prawdopodobnie najbardziej tajemniczą częścią warszawskiej Pragi i miejscem wyjątkowym na stołecznej mapie. Z trzech stron zamknięta torami kolejowymi stanowi jakby oddzielne miasteczko - w dużej części zaniedbane, pełne sprzeczności i owiane złą sławą - jednak mimo to, tętniące żywą historią i kryjące sekrety niezwykłych postaci - zachęcają organizatorzy - Podczas spaceru będzie można się dowiedzieć o praskich filantropach, wielkich rodach i bogatych wdowach, o bezimiennym dziedzicu ulicy Koszykowej i jego tramwaju, o czerwonym Karolu - "wiernym synu narodu polskiego" z fabryki drutu, czy o tym kto naprawdę jest "zły": bohater Tyrmanda, czy dzieci ze Szmulek.

Spacer poprowadzi Franciszek Płóciennik – edukator muzealny i praski tubylec.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Budapeszt jako miasto pamięci - spotkanie w Warszawie

Węgierski Instytut Kultury oraz Sekcja XX wieku Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW zapraszają 29 czerwca o godzinie 18:00 do Węgierskiego Instytutu Kultury (ul. Moniuszki 10) na promocję przewodnika „Budapeszt. Miasto pamięci”.

REKLAMA

Budapeszt. Miasto pamięci” to projekt zrealizowany przez grupę studentów związanych z sekcją XX-wieku Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Prace nad poświęconą stolicy Węgier publikacją zostały poprzedzone objazdem naukowym, w czasie którego uczestnicy przyglądali się opisanym obiektom oraz prezentowali referaty. „Budapeszt. Miasto pamięci” to zbiór jedenastu tekstów, które przez pryzmat historii konkretnych miejsc, starają się zrekonstruować węgierską pamięć zbiorową. Zostały one podzielone na cztery kategorie: pamięć o różnych reżimach, pamięć o Żydach, pamięć o roku 1956 oraz pamięć o komunizmie. Pomimo naukowej perspektywy, przyjętej w trakcie prowadzenia badań nad przestrzenią miejską Budapesztu, publikacja ma formę przewodnika i stawia sobie za cel popularyzację historii węgierskiej stolicy.

Podczas spotkania odbędzie się prezentacja wyników rocznego projektu oraz dyskusja. Po części oficjalnej mamy przyjemność zaprosić również na poczęstunek i lampkę wina. Spotkanie będzie równocześnie okazją do wręczenia Państwu bezpłatnych egzemplarzy publikacji - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wojownicy Słowian, Bałtów i Wikingów nad Bugiem

W dniach 1-5 lipca w Drohiczynie nad Bugiem odbędzie się jubileuszowy X Zlot Wojowników Słowian Bałtów i Wikingów w Drohiczynie nad Bugiem.

Zapraszamy Serdecznie na Dziesiąte już Jubileuszowe spotkanie do miejsca, gdzie historia krzyżuje się z rzeczywistością. Nad wciąż nieokiełznaną rzekę Bug do Grodu Drohiczyn. Mamy nadzieję, że atrakcje jakie przygotowaliśmy pozwolą wszystkim, którzy postanowią nas odwiedzić, uzupełnić wiedzę, usłyszeć ciekawe historie oraz przede wszystkim miło spędzić czas - zapraszają organizatorzy.

Na odwiedzających czeka wiele atrakcji:

REKLAMA
  • możliwość odwiedzenia warsztatów rzemieślniczych: Kowala, Wytopu żelaza w piecu dymarskim, Odlewnictwa, Garncarza, Snycerza, Rogownika, Warsztatu tkackiego, Wyrobu krajek, Wróżbiarki, Bartnika, Rybaka - wędzenie ryb i mięsa na zimno, Wyrobu sieci, Zielarki, Szewca i innych gdzie oprócz zapoznania się z procesem wytwarzania będzie można nabyć u historycznych Kupców pamiątki.
  • przygotowane przez organizatorów gry i zabawy,
  • inscenizacje pojedynków i bitew prezentowanych przez Wojów z Polski i zagranicy.
  • III Festiwal Muzyki Dawnej„ Na słowiańska Nutę.– Gędźbowanie 2015””
  • rejsy repliką Słowiańskiej Łodzi Bojowej po rzece,
  • pokaz z ogniem, pokazy konne i szereg innych ciekawych zdarzeń towarzyszących
  • w sobotni wieczór odbędzie się rekonstrukcja pt. „Najazd Polan na Drohiczyn”.

Wstęp na Festiwal - 7 zł. Dzieci do lat 6 - wstęp bezpłatny.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.

Najstarsze obozowiska znad Nilu w Poznaniu

Przez całe wakacje (t.j. od 1.07 do 31.08) w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu obejrzeć będzie można nową wystawę z cyklu „Bliskie spotkania z…” zatytułowaną: "Zagubieni w raju – najstarsze obozowiska nad Nilem”.

Polska misja badawcza od 2012 r. bada na terenie Sudanu pozostałości obozowisk łowieckich sprzed 15 tysięcy lat. Najnowsze odkrycia archeologów z Poznania wprawiają w zdumienie doskonałym stanem zachowania nawet tak efemerycznych pozostałości jak niewielkie dołki po drewnianych słupkach – szkieletach szałasów i stojaków do suszenia mięsa antylop, czy też przegrzanego podłoża wskazującego miejsca po ogniskach. Są to najstarsze jak dotąd tak dobrze zachowane pozostałości obozowisk nad brzegami Nilu. Doskonale zachowane są również kości zwierząt, na które polowano – hipopotamów, bawołów, antylop, ale też koczkodanów i waranów nilowych. Zestaw zwierzyny wskazuje jednoznacznie, że środowisko życia na tym obszarze zmieniło się diametralnie w ciągu ostatnich 15 tysięcy lat - informują organizatorzy. - Dotychczasowe ustalenia archeologów utrzymywały, że okres tzw. środkowego paleolitu w Afryce trwał pomiędzy 280 a 25 tysiącami lat temu. Ale odkrycia z sudańskiego Affad wskazują, że na niektórych niebadanych dotąd obszarach, ludzie żyli w ten pierwotny sposób znacznie dłużej – aż po 15 tysiąclecie. Na wystawie obejrzeć też będzie można autentyczne narzędzia kamienne – niezbędne do przetrwania u zarania dziejów człowieka współczesnego – proste i uniwersalne niczym szwajcarski scyzoryk!

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej popularyzować historii! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone