Przegląd imprez historycznych (27.10-02.11.2014)

opublikowano: 2014-10-24 16:25
wolna licencja
poleć artykuł:
W przyszłym tygodniu najciekawszymi wydarzeniami zdaje się być otwarcie stałych wystaw w dwóch ważnych muzeach w Warszawie i Krakowie. Poza tym warto zwrócić uwagę na interesujące konferencje naukowe. Po dłuższej przerwie wracamy i prezentujemy nasz krótki przegląd imprez historycznych z największych miast Polski.
REKLAMA

Krakowskie legendy wychodzą na ulice

Jeszcze w tę niedzielę, 26 października odbędzie się w Krakowie jesienny spacer dla dzieci śladami dziejów miasta Podgórza, tropem podgórskich legend wraz z Czarną Księżniczką i Mistrzem Twardowskim organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Na prawym brzegu Wisły nieopodal Krakowa, pod wapiennym wzgórzem Lasoty i Kopcem Krakusa, 230 lat temu powstało Wolne Królewskie Miasto Podgórze. Nieopodal dawnych szlaków handlowych i przeprawy przez Wisłę wytyczono główny rynek, nad którym do dziś góruje ceglany kościół o strzelistej wieży i dawny ratusz z herbem miasta u szczytu. Brzeg rzeki najeżony był licznymi fabrycznymi kominami, wapienne Krzemionki skrywały malowniczy park i miejską lodownię, a gwarne ulice rozświetlały latarnie elektryczne. To nowoczesne miasto, dzisiejsza dzielnica Krakowa, pełne jest wspaniałych historii i tajemnic…

Początek spaceru przed Apteką pod Orłem, na pl. Bohaterów Getta 18, o godz. 11.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

Więcej informacji na stronie muzeum.

Warszawa od 101 lat w rytmie tanga

We wtorek 28 października o 18 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie dotyczące historii Tanga w Warszawie, organizowane przez DSH i Fundację Kulturo.

Mija 101 lat od dnia, w którym warszawska publiczność po raz pierwszy usłyszała brzmienie egzotycznego tanga – przypominają organizatorzy spotkania. – 28 października 1913 na scenie Teatru Nowości zatańczyli je wtedy Lucyna Messal z Józefem Redo. Pełne tajemnicy tango podbiło wówczas Warszawę i rozpoczęła się trwająca ponad sto lat polska fascynacja tym rytmem.

Gośćmi spotkania będą: Cristian Rubin – pasjonat tanga argentyńskiego, Katarzyna Wodarska-Ogidel – kuratorka wystawy „Polska w rytmie tanga”, Tomasz Lerski – varsavianista i kolekcjoner starych polskich tang. Wśród zaproszonych gości będą także wnuk i prawnuk Józefa Redo.

Wrocław: opozycyjna myśl polityczna w PRL

W dniach 28-29 października oddział IPN we Wrocławiu zaprasza do Hotelu Tumskiego na ul. Wyspa Słodowa 10 na ogólnopolską konferencję naukową „W poszukiwaniu programu. Myśl polityczna środowisk opozycji w PRL w latach 1976–1989". Początek we wtorek o godzinie 9:00.

Konferencja, zorganizowana w ramach Centralnego Projektu Badawczego Opozycja w Polsce 1976–1989. Encyklopedia Solidarności, będzie poświęcona koncepcjom programowym formułowanym przez środowiska opozycyjne w PRL. Celem organizatorów jest przybliżenie założeń programowych, wysuwanych zarówno przez liderów opozycji, jak i organizacje, środowiska, oraz redakcje niezależnych i podziemnych pism. Zaplanowana jest także publikacja tekstów w 2015 roku – zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie IPN.

Warszawa: Wielkie otwarcie w Muzeum Historii Żydów Polskich

We wtorek 28 października o 14 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy stałej prezentującej 1000 lat historii Żydów w Polsce. Uroczystość uświetni obecność prezydentów Polski i Izraela.

REKLAMA

W dniach od 28 do 30 października będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących otwarciu wystawy takich jak między innymi: spotkania z twórcami wystawy, debata o wystawie, wykład prof. Antony’ego Polonsky’ego, głównego historyka Muzeum POLIN, warsztaty dla dzieci pomagające w zrozumieniu wystawy, koncert chóru POLIN, czy specjalna gra muzealna „Polin: historia od A do Ż”.

Uroczystość otwarcia będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej muzeum. Tutaj również można znaleźć więcej informacji o niej samej i wydarzeniach towarzyszących oraz kupić bilety.

Warszawa: Z kim walczyć o niepodległość?

Dom Spotkań z Historią wraz z ośrodkiem KARTA organizują 29 października o 18 debatę „Rosja czy Austria i Niemcy. Wybór sojusznika dla sprawy narodowej (1914/15)”. W spotkaniu wezmą udział: prof. dr hab. Tomasz Nałęcz, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski i prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza.

Spotkanie zostanie zilustrowane archiwalnymi materiałami filmowymi. Partnerem debaty jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Warszawa: Jan Paweł II pierwszy raz w Polsce

Natomiast w środę, 29 października o godz. 10 odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie konferencja Naukowa „Pielgrzymka Wolności”.

Jak informują organizatorzy Celem spotkania jest przypomnienie tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia i refleksja nad aktualnością przesłania Ojca Świętego do Polaków sformułowanego w czerwcu 1979 roku. W obradach udział wezmą: prof. Jan Żaryn, dr hab. Paweł Skibiński, dr Andrzej Grajewski, dr Grzegorz Majchrzak, Rafał Łatka, Karol Kalinowski.

Warszawa: Konferencja ku pamięci zmarłego kuriera z Londynu

29 października o 10:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się organizowana przez Muzeum Historii Polski konferencja „Albin Tybulewicz (1929-2014). Kurier z Londynu”. Spotkanie poświęcone zmarłemu w tym roku Tybulewiczowi, jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Londyn – stolica Polski”.

W trakcie konferencji wygłoszone zostaną referaty naukowe przedstawiające historię polskiej emigracji i dokonania Tybulewicza oraz wspomnienia poświęcone działalności tej niezwykłej i wszechstronnej postaci - zachęcają organizatorzy.

Po zakończeniu spotkania przewidziane jest bezpłatne oprowadzanie po wystawie „Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990”.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Jak zmieniał się Kraków w ciągu wieków?

W czwartek 30 października 2014 r., o godzinie 12.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń” w Pałacu Krzysztofory znajdującego się przy Rynku Głównym 35 w Krakowie. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Historyczne miasta Krakowa pod patronatem portalu Histmag.org.

Wystawa „Cyberteka” pokazuje i przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedkolacyjnych po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa. Przed dziesięciu laty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa rozpoczęło prace nad rekonstrukcją i wizualizacją dawnej historycznej zabudowy Krakowa.

Więcej informacji można znaleźć na naszym portalu w zapowiedzi wydarzenia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone