Przegląd imprez historycznych (30.10.2014)

opublikowano: 2014-10-30 17:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie wiele dziać się będzie w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Bytomiu.
REKLAMA

Gdańsk uczci pamięć poległych partyzantów

W sobotę 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych gdański oddział IPN w celu upamiętnienia tych, którzy oddali życie za Ojczyznę organizuje Zaduszki partyzanckie, które rozpoczną się o godz. 18.00 na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (ul. gen. Antoniego Giełguda).

Uczestnicy mają odwiedzić m.in. symboliczne miejsca pochówku Danuty Siedzikówny „Inki” i ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Zaduszkom towarzyszyć będzie wystawa „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu... Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Wystawę na Cmentarzu Garnizonowym można zwiedzać do 5 listopada.

Więcej informacji na stronie IPN.

Warszawa: nowa publikacja o Królewskim Zamku Wazów

Natomiast w poniedziałek 3 listopada o godz. 13 w Sali Kinowo-Odczytowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się dyskusja na temat "Pięciobok wazowski. Architektura i historia”, dla której inspiracją stała się publikacja "Rozbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie przez Zygmunta III" autorstwa Marka Wrede.

W charakterze panelistów wystąpią – prof. Andrzej Rottermund jako gospodarz spotkania, prof. Jolanta Putkowska, prof. Urszula Augustyniak, prof. Juliusz Chrościcki, prof. Jan Dzięgielewski i Henryk Rutkowski. Dyskusję poprowadzi prof. Wojciech Tygielski.

Warszawa XIX wieku w oczach cudzoziemców

Tego samego dnia, czyli 3 listopada o godz. 18:30 odbędzie się wykład dr. Przemysława Delesa „Miasto wielkich pałaców, fatalnych ulic i Jana Sobieskiego, czyli czym Warszawa zwracała uwagę”. Wydarzenie jest elementem cyklu wykładów o cudzoziemcach i ich postrzeganiu miasta organizowanych w Centrum Interpretacji Zabytku przy ul. Brzozowej 11/13 przez Muzeum Warszawy.

Jak wyglądała XIX-wieczna Warszawa w oczach zachodnich podróżników? Czy była Paryżem Wschodu, czy może Moskwą Zachodu? Zapraszamy na spotkania, podczas których przyjrzymy się obrazowi miasta wyłaniającemu się z licznych relacji pozostawionych przez obywateli Francji, Niemiec, Danii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Kanady Wielkiej Brytanii i Irlandii, wśród których znalazły się postacie tak znane, jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, książę Wellington czy Lewis Carroll – zachęcają organizatorzy.

Udział w wykładach jest bezpłatny jednak ilość miejsc ograniczona – należy się wcześniej zarejestrować. Więcej informacji na stronie muzeum.

REKLAMA

Krakowskie rozważania o znaczeniu Europy Środkowej

We wtorek 4 listopada odbędzie się debata "Zachód czy Wschód? O historycznych korzeniach i znaczeniu Europy Środkowej" w Rynku Podziemnym (Kraków, Rynek Główny 1). Spotkanie poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które jest organizatorem tego wydarzenia. Wydarzenie pod patronatem Histmag.org.

Ideą debaty jest dyskusją nad charakterem tego kręgu cywilizacyjnego i jego miejsca w kulturze europejskiego średniowiecza, czasów późniejszych i chwili obecnej. Chcielibyśmy zadać pytania o nasz wkład w dziedzictwo współczesnej Europy. Temat wpisuje się w podjętą w ubiegłym roku dyskusję nad europejskimi korzeniami (Barbaricum czy Christianitas). W spotkaniu weźmie udział dwóch historyków, prof. István Kovács (Budapeszt) i prof. Jan M. Piskorski (Szczecin), którzy podejmą temat z dwóch nieco odmiennych perspektyw.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

Kraków: Żydzi, a I Wojna Światowa

Tego samego dnia, 4 listopada odbędzie się o godz. 18 w Krakowie w Fabryce Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowa 4 wykład Prof. em. dr Steven E. Aschheim "Żydzi, I wojna światowa i jej następstwa". Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie.

Przedmiotem wykładu będą wydarzenia na froncie wschodnim, gdzie po raz pierwszy doszło do konfrontacji pomiędzy Niemcami nieżydowskiego pochodzenia i niemieckimi Żydami a rzeszami Żydów ze Wschodu. Omówione zostaną niektóre z najważniejszych procesów transformacyjnych i wpływ tego spotkania zarówno na świadomość Niemów, jak i niemieckich Żydów. Na koniec, przyjrzymy się, jak najważniejsi żydowscy myśliciele ery powojennej odnosili się do tego kryzysu cywilizacyjnego i proponowali nowe, radykalne sposoby konfrontacji i przezwyciężania go.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

REKLAMA
Czołowi łódzcy tenisiści okresu międzywojennego, mający rosyjskie korzenie bracia Jerzy i Maksymilian Stolarow. Ze zbiorów MMŁ.

Jak uprawiano sport w wielonarodowej Łodzi?

Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na spotkanie „Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. Sport w wielonarodowej Łodzi”, które odbędzie się w środę 5 listopada o godz. 17.00 w siedzibie przy ul. ks. I. Skorupki 21 (Hala Sportowa).

Łódzki sport od końca XIX w. miał wielonarodowy charakter. Stowarzyszenia sportowe stały się miejscem wzajemnych kontaktów czterech najliczniejszych narodowych wspólnot miasta: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Sportowe organizacje były często przestrzenią narodowej integracji poszczególnych grup narodowych – wyjaśniają organizatorzy. – Celem spotkania będzie przybliżenie zapomnianego, wielonarodowego oblicza łódzkiego sportu do 1939 r.

Spotkanie poprowadzi Sebastian Glica. Wpisuje się ono w cykl „190 lat łódzkiego sportu”. Więcej informacji na stronie muzeum.

Historyczna porcelana w Bytomiu

Również 5 listopada, ale w Bytomiu w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 odbędzie się o godz. 17 otwarcie wystawy Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku. Wystawa potrwa do 29 marca 2015.

Elegancka, finezyjna ceramika ze względu na swoją wartość estetyczną od wieków była obiektem pożądania. Wystawa ukaże przemiany stylistyczne, jakim ulegała w ciągu trzech stuleci, jej klasyczne formy i współczesny dizajn. Na wystawie zwiedzający odnajdą wyroby z fajansu, kamionki i porcelany, w tym zabytki unikatowe w skali europejskiej.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Warszawa: wschodni front Wielkiej Wojny w obiektywie

Z kolei 5 listopada Dom Spotkań z Historią zaprasza na godz. 18:00 do swojej siedziby przy Karowej 20 w Warszawie na wernisaż wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie (1914–1918). Od Bałtyku po Karpaty”.

Uchodźcy ze wsi Werchy na Wołyniu oczekujący na wejście do wagonu kolejowego, 1916. Fot. F. J. Marik

Autor wystawy Tomasz Kuba Kozłowski poświęcił ją pamięci żołnierzy i cywilów – fotografów, autorów rysunków, grafik, korespondencji i wspomnień, którzy utrwalili pamięć Wielkiej Wojny na froncie wschodnim. Kozłowski chce w ten sposób pokazać, że I Wojna Światowa to nie tylko walki pod Ypres i Verdun, czy boje nad Marną i Sommą, ale także ogromne tereny na wschodzie Europy.

REKLAMA

Celem ekspozycji nie jest przypomnienie przebiegu działań wojennych, ale przedstawienie funkcjonowania machiny wojennej, życia na froncie i terenach przyfrontowych – także w najbardziej codziennych aspektach – oraz skutki wojny dla ogarniętych nią ziem i ludności cywilnej – wyjaśniają organizatorzy. – Wojenna codzienności, która ze względu na pozycyjny charakter tego światowego konfliktu i linię frontu ciągnącą się przez niezurbanizowane tereny, znacznie odbiegała od realiów znanych z II wojny światowej.

Więcej informacji na stronie DSH.

Warszawa: konferencja o działalności PZPR

W dniach 5-6 listopada Instytut Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową „Partia. Państwo. Społeczeństwo", która odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Sesja zaczyna się w czwartek i w piątek o godzinie 10.

Konferencja została zorganizowana w ramach prac Centralnego Projektu Badawczego „Struktury i działalność Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej".

Dokładny program wydarzenia można znaleźć na stronie IPN.

Pamięć o transformacji w warszawskim BUWie

W dniach 6-8 listopada 2014 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej: Doświadczenia i pamięć transformacji. Lata 1989-91 w perspektywie historii mówionej”. Konferencję organizuje Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.

Celem konferencji jest dyskusja kilkudziesięciu historyków, socjologów i antropologów z ponad dwudziestu krajów o tym, jak wydarzenia lat 1989-91 w Europie Środkowo-Wschodniej zostały zapamiętane i jak są dziś opowiadane. Co jest upamiętniane, a co uległo zapomnieniu albo przemilczeniu – na poziomie indywidualnym i zbiorowym. Szczególnie uwzględniony zostanie kontekst wydarzeń w Polsce, Niemczech, Rosji, Czechach, krajach bałtyckich, w byłej Jugosławii, a także na Węgrzech czy Ukrainie.

Więcej informacji na temat konferencji i jej programu można znaleźć na naszym portalu i na stronie organizatorów.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone