Przerwane życia. Tragedia Grudnia’70

opublikowano: 2023-12-16 07:56
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
16 grudnia 1980 roku na placu Solidarności w Gdańsku odsłonięto Pomnik Poległych Stoczniowców 1970. Trzy krzyże z kotwicami zwrócone w różne strony stoją tuż przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej – w miejscu będącym niemym świadkiem jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta i jego mieszkańców. O nich właśnie opowiada cykl filmów „Pod osłoną nocy” przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej.
REKLAMA
Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni; ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów

Jerzy Matelski, jeden z bohaterów cyklu filmów „Pod osłoną nocy” przygotowanego przez IPN, miał 27 lat – i pełno planów na życie.

Pochodził z Ozorkowa, niewielkiego miasta nieopodal Łodzi. Tam się wychował, zdobył zawód – mistrza przędzalni – i po ukończeniu 16. roku życia podjął pracę w fabryce włókienniczej. Do Gdańska wyjechał w 1966 roku – w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Znalazł nie tylko pracę, ale i miłość – poznał tam przyszłą żonę, która wkrótce urodziła ich córkę.

Od maja 1966 roku pracował w Stoczni Gdańskiej im. Lenina – najpierw jako robotnik transportu, później dźwigowy. Nadszedł 16 grudnia 1970 roku.

Razem z grupą robotników rankiem wyszedł z budynku. Stocznia otoczona była przez żołnierzy i milicjantów, na ulicy znajdowały się czołgi i transportery opancerzone. Do dziś nie wiadomo, czy pracownicy stoczni zdecydowali się wyjść z zakładu, by zorganizować wiec protestacyjny, jak to miało miejsce dzień wcześniej, spróbować podjąć rozmowy z żołnierzami, czy po prostu wrócić do domów. Dla milicji nie miało to większego znaczenia. Jerzy Matelski koło godziny 8:00, razem z pozostałymi robotnikami, przeszedł przez Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Po chwili rozległy się strzały…

Grudniowa tragedia

Grudzień 1970 roku okazał się jednym z najtragiczniejszych miesięcy w powojennej historii Polski, a na pewno Pomorza. Protesty, które wybuchły w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, były kulminacją nastrojów, które od jakiegoś czasu narastały w społeczeństwie. Po ćwierćwieczu rządów komunistów większości ludzi żyło się ciężko – wypłaty pozwalały zaspokoić podstawowe potrzeby, ale na tym się kończyło.

Zbliżający się czas Bożego Narodzenia był jedną z nielicznych okazji do tego, by zapomnieć o trudnej rzeczywistości i spędzić czas z bliskimi. Dla wielu te święta okazały się jednak najsmutniejsze.

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 (fot. Topory)

Ogłoszona wieczorem 12 grudnia 1970 roku przez władze komunistyczne podwyżka cen produktów spożywczych – i to niemało, bo średnio o 23% – przelała czarę goryczy. Społeczeństwo odpowiedziało strajkami – domagało się nie tylko cofnięcia podwyżki, ale i uregulowania systemu płac i odsunięcia od władzy Władysława Gomułki, Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kociołka. Największą moc przybrały protesty na Wybrzeżu.

14 grudnia strajk ogłosili pracownicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Ich postulaty – zmniejszenia cen i podwyżek – zostały jednak zignorowane, a na protesty władze odpowiedziały siłą, wystawiając przeciwko ich uczestnikom cały aparat przemocy.

Ci jednak nie dali za wygraną. Po kilku godzinach do protestujących robotników stoczni dołączyli studenci Akademii Medycznej w Gdańsku i Politechniki Gdańskiej. Następnego dnia strajki rozszerzyły się także na kolejne zakłady pracy – m.in. Stocznię im. Komuny Paryskiej w Gdyni i Zamech z Elbląga. 16 grudnia mury Stoczni Gdańskiej otoczyło wojsko, które otworzyło ogień do stoczniowców. Następnego dnia do podobnych zajść doszło w Gdyni.

Łącznie w wyniku wydarzeń gdańskiego grudnia 1970 zmarło 10 osób, setki zostało rannych. Wiele ofiar terroru komunistycznego reżimu pozostaje nieznanych. Instytut Pamięci Narodowej postanowił nazwać te, które udało się zidentyfikować, z imienia i nazwiska.

Ich historie opowiada w cyklu filmów „Pod osłoną nocy”, dostępnym na platformie internetowej TVP3 Szczecin. Zapraszamy do obejrzenia – choćby po to, by ocalić je od zapomnienia.

Artykuł został opublikowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org „Dwa Grudnie: Grudzień 1970 i stan wojenny”, zrealizowanego dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wydawnictwa IPN.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone