Przyznano Nagrodę im. Ottona Gründlera za najlepszą książkę o średniowieczu

opublikowano: 2010-06-13 16:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Western Michigan University przyznał już po raz piętnasty Nagrodę im. Ottona Gründlera (The Otto Gründler Book Prize) za najlepszą książkę z zakresu mediewistyki. Laureatem został John Van Engen z University of Notre Dame.
REKLAMA

Nagrodzono go za książkę „Sisters and Brothers of the Common Life: The Devotio Moderna and the World of the Later Middle Ages”. Poświęcona jest ona niderlandzkiemu ruchowi religijno-umysłowemu z XIV i XV w. zwanemu devotia moderna (nowa pobożność). Wyróżnienie wręczono na 45. Międzynarodowym Kongresie Mediewistycznym (International Congress on Medieval Studies).

Nagrodę ustanowiono w 1997 roku, by uczcić zasłużonego mediewistę Ottona Gründlera (1928-2004) z Western Michigan University. Przyznawana jest autorowi najlepszej książki o średniowieczu wydanej dwa lata wcześniej (w tej edycji brano pod uwagę prace z 2008 roku). Laureat otrzymuje także nagrodę pieniężną w wysokości 1000 dolarów.

John Van Engen od 33 lat jest związany z University of Notre Dame, katolicką uczelnią wyższą w Indianie. Wykładał także w Princeton (1999–2000) i na Harvardzie (2002). Jest członkiem Medieval Academy of America i członkiem-korespondentem Monumenta Germaniae Historica. W swoim dorobku ma cztery książki i szereg artykułów.

Źródła wmich.edu ; history.nd.edu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michael Morys-Twarowski
Doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współautor monografii Dzieje Cieszyna (2010). Publikował artykuły m.in. w „Polskim Słowniku Biograficznym”, „Studiach Historycznych” i „Pamiętniku Cieszyńskim”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone