Rheged - odkryto zaginione królestwo z czasów Króla Artura

opublikowano: 2017-01-29 14:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Grupa archeologów odkryła lokalizację zaginionego królestwa, które we wczesnym średniowieczu znajdować się miało na południu Szkocji.
REKLAMA
Brytania w VI-VII w. (fot. myself, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Wykopaliska w miejscowościach Dumfries i Galloway pozwoliły odkryć pozostałości po VI-wiecznym królestwie Rheged, którego lokalizacja była przez długi czas owiana mgłą tajemnicy. Dotychczas podejrzewano, że znajdowało się ono raczej na terenie współczesnej Anglii. Nowe odkrycia podważyły jednak tę teorię.

Rheged stanowiło według średniowiecznych legend wyjątkowo znaczące miejsce. Królestwem miał władać król Urien, który poślubił przyrodnią siostrę króla Artura – Morgan le Fay.

Szczególnie owocne były prace w rejonie Trusty’s Hill Fort. - To co tam znaleźliśmy posiada wszystkie znaki rozpoznawcze wczesnośredniowiecznego królestwa. Jest tu wiele pozostałości bogactwa i potęgi - komentuje prowadzący wykopaliska archeolog, Fonan Toolis.

Wśród zabytków znaleziono ceramikę z zachodniej Francji, które kiedyś zawierać mogły barwniki i przyprawy, a także tygle i miski ze śladami złota, srebra i brązu. Duże wrażenie zrobiły też bogato zdobione brązowe misy i dekorowana końca uzda.

Morgana Le Fay, przyrodnia siostra króla Artura (domena publiczna)

Przede wszystkim jednak wykopaliska pokazały, że około 600 r. szczyt wzgórza był ufortyfikowany wałem z drewna i kamienia. Inne umocnienia znaleziono na zboczach wzgórza. Wskazuje to, że w Trusty’s Hill mógł mieścić się główny ośrodek królestwa Rheged oraz – jak przekonuje współprowadzący wykopaliska dr David Bowles - siedziba króla. Teoria ta wymaga jednak potwierdzenia.

Wcześniejsze wykopaliska pozwoliły ustalić obecność Piktów w tym rejonie. Dalsze prace pokazały, że istniało tu również miejsce, które wniosło ogromny wkład w rozwój kultury szkockiej

Źródło:

foxnews.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone