Robert Low – „Zaprzysiężeni. Wilcze morze” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-10-14 16:44
wolna licencja
poleć artykuł:
Któż z czytelników nie usłyszał o skandynawskich sagach sławiących wikingów – postrach średniowiecznej Europy? Robert Low w swojej książce zabiera nas w podróż wraz z tymi wojownikami. I to w podróż ściśle powiązaną z historią znaną z poważnych monografii naukowych (powiązaną w iście fascynujący sposób!).
REKLAMA
Robert Low
Zaprzysiężeni. Wilcze morze
nasza ocena:
9/10
Wydawca:
Książnica
Rok wydania:
2014
Okładka:
broszurowa
Liczba stron:
304
Format:
230x155mm
ISBN:
978-83-245-8143-6

Przeczytaj fragment tej książki

Wilcze morze to druga część serii Zaprzysiężeni, opowiadającej o hirdzie (drużynie) wikingów. Meandry wielkiej polityki, chciwość i zupełny przypadek przywiodły ich do Wielkiego Miasta, jak nazywają stolicę Bizancjum, Konstantynopol. Pozbawieni statku i szans na legalny zarobek, z ostatnim groszem w kieszeni, tracą jedyną cenną rzecz, którą posiadali – runiczne ostrze, z wielkim trudem zachowane po katastrofie opisanej w zakończeniu części poprzedniej.

Książka ta to lektura, która pochłonie każdego miłośnika dynamicznej, pełnej zwrotów akcji przygody. Autor nie pozwala się nudzić, pokazuje, jak zmienne koleje losu miotały topniejącą drużyną, rzucając ją w sam środek krucjat. Jak w takiej sytuacji powinni zachować się główni bohaterowie, którzy ledwie co przyjęli chrzest? Jak zostaną potraktowani przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, kiedy ci zorientują się, że przybysze noszą na szyjach wcale nie niedbale wykonane krzyże, a młoty Thora?

Aspekt religijny to tylko jedna z osi, wokół której Robert Low buduje swoją opowieść. Odmienne tradycje, sposób walki czy zwyczaje przy stole to powody do ciągłych anegdot i nieporozumień. Książka pełna jest błyskotliwych obserwacji, jakie wikingowie czynią w zupełnie obcym dla nich środowisku, próbując wszystko wytłumaczyć sobie przy pomocy porównań i zasad obowiązujących na dalekiej Północy. Los daje im wiele okazji do przemyśleń na temat zwyczajów, kultów i sposobów walki w niezwykle bogatym kulturowo, średniowiecznym Lewancie.

Mocną stroną książki, poza wartką akcją i fantastycznym wykorzystaniem motywów wynikających z różnic kulturowych, są postacie. Bohaterowie książki to nie tylko wojownicy i rabusie, ale także ludzie z krwi i kości, którym nieobcy jest strach, żal czy dojmująca tęsknota za ojczyzną. Jest to historia o twardych mężczyznach, którym nie pozostało nic innego, jak tylko zachować swoje wątpliwości dla siebie, a światu zewnętrznemu pokazać groźną i zdecydowaną twarz. W innym wypadku, uznani za słabych, staliby się celem dla dowolnej ze stron konfliktu. Co interesujące, bohaterowie biorą udział w wojnach, oblężeniach i bitwach dobrze znanych z kart podręczników historii. Główny bohater pozwala sobie nawet na cierpką uwagę, że dziejopisarze z Bizancjum niejednokrotnie mylili się, opisując po latach wydarzenia, w których sam brał udział. Dodaje nawet, że powinni byli dokładniej słuchać jego opowieści!

Na zakończenie warto zdecydowanie podkreślić, że Wilcze morze to dobry wybór dla każdego, kto ceni sobie płynną narrację, widowiskowe opisy walk i opowieści o nieustraszonych podróżnikach. Nie należy więc naśladować bizantyjskich dziejopisarzy – warto posłuchać tej historii!

Redakcja i korekta: Agnieszka Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Piotr Michalik
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie. Miłośnik twórczości H. H. Kirsta i dziejów II wojny światowej, głównie wyposażenia i sprzętu, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Rodziny Okrętów Lotniczych. Na co dzień nauczyciel w jednej z warszawskich szkół.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone