S. Rosenbaum, D. Węgrzyn – „Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-07-05 19:16
wolna licencja
poleć artykuł:
Powojenna historia Górnego Śląska i represje tamtejszej ludności nie funkcjonują w powszechnej pamięci. O tych, którzy w 1945 roku zostali wywiezienia do pracy przymusowej w Związku Sowieckim, niewiele się mówi. Jeśli w dyskursie publicznym pojawia się ta kwestia, pełno w niej uproszczeń. Deformacji tego problemu sprzeciwił się Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i podjął szeroko zakrojone działania popularyzatorskie.
REKLAMA
Sebastian Rosenbaum, Dariusz Węgrzyn
Wywózka. Deportacje mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim (1945 r.). Faktografia – konteksty – pamięć
nasza ocena:
10/10
Wydawca:
IPN
Rok wydania:
2013
Okładka:
twarda
Liczba stron:
456
ISBN:
978-83-76-29513-8

Praca Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku. Faktografia – konteksty – pamięć pod redakcją Sebastiana Rosenbauma i Dariusza Węgrzyna jest pierwszą od kilku lat poważną próbą podsumowania stanu dotychczasowych badań i wyznaczenia perspektyw badawczych. Publikacja ta stanowi zbiór referatów wygłoszonych na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Internowania – deportacje – produktywizacja. Mieszkańcy Górnego Śląska w systemie obozowym GUPWI NKWD 1945–1956”, która odbyła się w dniach 11–12 marca 2013 roku w siedzibie katowickiego oddziału IPN-u. Współorganizatorem spotkania był Institut für Ost- und Südosteuropaforschung w Ratyzbonie (Instytut Badań nad Europą Wschodnią i Południowowschodnią).

Zobacz też:

Dzięki podziałowi tematycznemu artykułów układ książki jest bardzo czytelny, a system bloków umożliwia czytelnikowi szybkie wyszukanie interesującego go zagadnienia. Warto też zwrócić uwagę na zamieszczone w książce teksty, które są efektem projektu członków Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Śląskiego. W publikacjach tego rodzaju rzadko zwraca się uwagę na wyniki takich projektów, dlatego redaktorom tomu należą się słowa uznania za dostrzeżenie i uwypuklenie pracy młodszych kolegów.

W recenzowanej książce nie skupiono się tylko na badaniach nad deportacjami. Zamieszczono w niej również informacje o planach badawczych. Dariusz Węgrzyn opisuje projekt katowickiego IPN, jakim jest elektroniczna baza danych osób internowanych i aresztowanych przez NKWD ZSRS na Górnym Śląsku w okresie od stycznia do kwietnia 1945 roku. Ta inicjatywa niewątpliwie przyczyni się poznania ostatecznego losu osób, które zaginęły po aresztowaniu przez NKWD. Gabriela Tobor i Jarosław Wroński natomiast opisują projekt utworzenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku. Prokurator Ewa Koj z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach przedstawia zaś akty terroru, jakich Sowieci dopuścili się w stosunku do ludności zamieszkującej na Górnym Śląsku w latach 1945–1949. Ta dokumentacja często jest niedoceniana i pomijana w badaniach. Są to bowiem akta śledztw prokuratorów, do których niestety bardzo rzadko sięgają historycy.

Przeczytaj:

Tom zamykają relacje deportowanych do ZSRS Górnoślązaków. Większość wspomnień pochodzi z protokołów przesłuchań świadków w sprawach prowadzonych przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Są one materiałem bardzo suchym, ograniczającym się tylko do przekazania istotnych dla śledztw informacji. Jednak dzięki temu stanowią doskonały materiał do analizy historycznej, nie ma w nich bowiem warstwy emocjonalnej.

Losy Górnoślązaków po „wyzwoleniu” tych terenów przez Armię Czerwoną są nieznane, zapomniane, a czasami dość wstydliwie zamiatane pod dywan pamięci. Często także powojenne represje, które ich spotkały, odczytywane były przez Polaków jako zasłużona kara dla niemieckich kolaborantów i zamieszkujących Śląsk Niemców. Taka opinia nadal funkcjonuje w powszechnej świadomości. Prace takie jak omawiana książka niewątpliwie przyczyniają się do zmiany tego nastawienia oraz pozwalają samym Górnoślązakom uporać się z problemem regionalnej i rodzinnej pamięci.

Redakcja i korekta: Katarzyna Grabarczyk

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone