Sowizdrzał Online (6)

opublikowano: 2011-03-12 17:28
wolna licencja
poleć artykuł:
Histmag.org wraz z wortalem Granice.pl zorganizował plebiscyt na najlepsze historyczne książki roku Dlaczego z wortalem Granice.pl, zapytacie? Cóż, dla wielu Polaków czytanie to już przekroczenie wszelkich granic.
REKLAMA
Oto twórca tego festiwalu pogardy i kampanii nienawiści

Przyszła wiosna. Ludzie wychodzą ze swych domów, zwierzęta przylatują z ciepłych krajów, a rośliny wypuszczają pierwsze pąki. Tymczasem z odlewni wyjeżdżają kolejne pomniki papieża Jana Pawła II. To znak, że jego beatyfikacja jest coraz bliżej. Jak mawiał Stanisław Jerzy Lec: Drżę zawsze o świętych, by ich nie rozszarpano na relikwie. Ja natomiast drżę, by nie stawiano im pomników. Jakże trudno mi potem przekonać ludzi, że świętość jest piękna.

***

W związku z beatyfikacją trwa dyskusja nad zaproszeniami do delegacji prezydenckiej wyjeżdżającej do Rzymu. Czy gen. Jaruzelski powinien udać się na uroczystości? – pytają media ludność miast i wsi. Szkoda, że opinia publiczna nie może decydować o kolorze skarpetek gen. Jaruzelskiego albo liczbie pasków na jego piżamie. Przynajmniej politycy mieliby o czym mówić.

***

Beatyfikacja papieża przypomina też żart, jaki w okresie staropolskim Małopolanie opowiadali o Mazurach (Mazowszanach). Otóż pewien Mazur zaczynać miał list do Ojca Świętego słowami: Wielebny Ojcze! Nie piszę „Bracie”, bo nie wiem, czyście szlachcic. Czy podpadałoby to dziś pod obrazę uczuć religijnych?

***

Wznowiono proces autorów stanu wojennego. Uspokajam wszystkich ubolewających nad opieszałością polskiego wymiaru sprawiedliwości. To nie dowód na małą sprawność sądów. One po prostu wychodzą z założenia, że złego tak szybko diabli nie biorą.

***

Nad kryzysem czytelnictwa w Polsce zastanawiają się najtęższe głowy. Tymczasem moim zdaniem problem rozwiązuje dyskusja nad książką Jana Tomasza Grossa pt. Złote żniwa. Po co Polacy mają czytać, skoro wiedzą, co jest napisane w książce, zanim wyjdzie ona z drukarni?

***

Jak alarmuje Rzeczpospolita, coraz więcej absolwentów szkół wyższych nie może znaleźć pracy po ukończeniu studiów. Cóż, wszak nie od dziś wiadomo, że w Polsce uniwersytety najlepiej przygotowują do stania w kolejkach i załatwiania zapomóg.

***

Nie zważając na brak perspektyw, młodzi Polacy tłumnie rzucają się w wir nauki. Są tak zaangażowani, że, jak informuje „Gazeta Wyborcza”, wykładowcy zmuszani są wystawiać im lepsze oceny. Wszystko po to, by utrzymać odpowiednią ilość osób na kierunkach i zapewnić wysokie dotacje. Ministerstwo jest zdziwione takimi praktykami. Potwierdza to jedynie tezę, że w Polsce władza żyje w rzeczywistości paralelnej.

***

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji magazyn historyczny „Mówią Wieki” i Muzeum Historii Polski ogłosiły wyniki plebiscytu na Polkę wszech czasów. Została nią bezapelacyjnie Maria Skłodowska-Curie. Naturalizacja Ludwika Obraniaka, potem Rok Chopinowski, teraz Maria Skłodowska-Curie... Że też Francuzi nie wypowiedzieli nam jeszcze wojny. Całe szczęście, Małysz nie jest żadnym zarzewiem konfliktu.

***

Adam Małysz kończy karierę. W związku z tym niemieccy heraldycy skonstruowali dla jego rodziny herb – orzeł pomiędzy rozpiętymi nartami. Całe szczęście nasi zachodni sąsiedzi nie są złośliwi, bo orzeł z bułką i bananem wyglądałby kretyńsko.

***

Na koniec coś optymistycznego. W reakcji na oskarżenia pojawiające się pod adresem śp. Lecha Kaczyńskiego, Jarosław Kaczyński stwierdził: Zbliża się 10 kwietnia. To część akcji dyfamacyjnej wobec mojego brata. Cieszymy się, Pan Prezes w słowniku jest już na literze „D”.

I w tym błogim nastroju zostając, wypatrujcie kolejnego Sowizdrzała, który już niedługo.

Komentarze z cyklu „Sowizdrzał Online” publikujemy w każdą sobotę.

Przypominamy, że felietony publikowane w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone