Szczątki ofiar komunizmu znalezione na Cmentarzu Bródnowskim

opublikowano: 2015-07-03 13:52
wolna licencja
poleć artykuł:
W trakcie prac poszukiwawczych na Cmentarzu Bródnowskim, mających na celu odkrycie miejsc pochówku ofiar komunizmu, 3 lipca odnaleziono szczątki czterech osób. Czaszki co najmniej dwóch z nich zostały przestrzelone „metodą katyńską”.
REKLAMA

Prace poszukiwawcze, prowadzone przez Zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, trwają od 1 lipca na terenie kwatery 45N, znajdującej się przy murze cmentarnym przy ul. Rzeszowskiej. Do tej pory odnaleziono w sumie szczątki sześciu osób. Prace mają na celu odkrycie miejsc pochówku ofiar komunizmu, zamordowanych, straconych lub zmarłych w warszawskich więzieniach i aresztach w latach 40. XX wieku.

Prace poszukiwawcze zespołu IPN na Cmentarzu Bródnowskim (fot. J. Waliś, udostępniono za zgodą IPN).

Badacze za cel postawili sobie odnalezienie osób, które były zamordowane na warszawskiej Pradze po wkroczeniu Sowietów do Warszawy – mówi Histmag.org Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN. – Zespół prof. Szwagrzyka pracuje w różnych miejscach – nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Jest to kolejny etap prac poszukiwawczych dotyczących terroru komunistycznego, mających na celu znalezienie jego ofiar. Każdy z nich daje nową wiedzę na temat pochówków, a także nadzieję na zidentyfikowanie osób, które zostały tam pochowane.

Zobacz też:

Prace mają potrwać dziesięć dni. Podobne badania przeprowadzone zostały przez IPN m.in. na tzw. Łączce Powązkowskiej, Cmentarzu na warszawskim Służewie, w Gdańsku i ostatnio w Białymstoku.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Agnieszka Woch
Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone