Tomasz Łysiak – „Sybir. Zesłanie Józefa P.” – recenzja i ocena

opublikowano: 2018-07-17 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Zanim został Naczelnikiem Państwa, Józef Piłsudski był zbuntowanym rewolucjonistą, który brał udział w planowaniu zamachu na cara Aleksandra III. W powieści Tomasza Łysiaka poznajemy epizod młodzieńczych lat Piłsudskiego, gdy został on zesłany na Syberię.
REKLAMA
Tomasz Łysiak
„Sybir. Zesłanie Józefa P.”
nasza ocena:
8/10
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Literackie
Okładka:
broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron:
256
Data i miejsce wydania:
I
Premiera:
czerwiec 2018
Format:
143x205 mm
Format ebooków:
EPUB MOBI
Zabezpieczenie ebooków:
watermark
ISBN:
978-83-08-06444-3

O Piłsudskim można pisać w nieskończoność, pokazując różne strony jego niejednoznacznej sylwetki. Socjalista, zamachowiec, wojskowy dowódca, działacz społeczny, autorytarny polityk – wątki obejmujące te epizody życia marszałka są dość powszechnie znane i podejmowane były wielokrotnie. Tomasz Łysiak napisał powieść historyczną, w której podjął enigmatyczny temat zsyłki późniejszej głowy polskiego państwa na Syberię.

Twórczość autora oprócz licznych audycji radiowych, realizacji telewizyjnych i felietonów prasowych, obejmuje kilka powieści historycznych i już na wstępie należy podkreślić, że od pierwszej strony czytelnik wie, że nie ma do czynienia z nowicjuszem.

Historia planowania zamachu na życie cara, późniejszego procesu sądowego i jego realizacji poprzez zsyłkę na Syberię została opowiedziana na 256 stronach, co zapewnia niezwykłą dynamikę. Główny wątek książki stanowi zesłanie Józefa Piłsudskiego, określanego w narracji po prostu jako „Józefa P.”, na Syberię.

Towarzyszą temu inne, poboczne historie związane z zesłańczym epizodem głównego bohatera książki. Powszechnie znane fakty dotyczące życia Piłsudskiego przeplatają się z fikcją literacką, najczęściej tworząc przekonujący obraz pełnokrwistego bohatera, choć niekiedy rezultat jest nieco groteskowy. Ta książka to także podróż po Rosji, poznanie jej architektury, zaznajomienie się z grupami etnicznymi zamieszkującymi Syberię, a pośrednio także przewodnik kulturowy po świecie carskiej Rosji.

Powieść Sybir. Zesłanie Józefa P. potrafi zaczarować przenosząc odbiorcę w miejscu i czasie. Momentami zabawna, niekiedy wzruszająca, raz wzburzająca, a raz podnosząca na duchu, odznacza się dobrym wyczuciem stylu i lekkim piórem autora. Niepozbawiona elementów satyry (zachowanie Mierojedowa, urzędnicze paradoksy) stanowi mocny komentarz do narodowowyzwoleńczych dążeń Polaków pod zaborem Rosyjskim.

Na szczęście autor nie wplątał się w zbyt martyrologiczną narrację. Udało mu się za to zbudować ciekawą, dynamiczną opowieść przedstawiająca jeden z ciekawszych epizodów z życia późniejszego marszałka. Na szczególne uznanie zasługuje zastosowanie realizmu magicznego, który wykorzystany jest przy opisie wizji towarzyszących chorobie głównego bohatera. Jest to trudny zabieg literacki, w którym autorowi udało się przemycić subtelne treści nasycone symboliką.

Niektóre dialogi sprawiają wrażenie nieco pretensjonalnych. Inne wydają się pozbawione wiarygodności, jak choćby w rozmowie Józefa P. z Leosią. Kwiatki zbliżone do „Bolało, jak spadłaś z nieba?” mogą wywołać w czytelniku odczucie zakłopotania towarzyszące nastolatkom, którym rodzice wypominają ich dziecięce gafy przy okazji rodzinnego spotkania przy stole.

Potknięcia nie mają jednak wpływu na ogólny odbiór książki. To jedna z tych pozycji, którą możecie przeczytać nie odkładając jej nawet na moment. Tomasz Łysiak to scenarzysta, pisarz i dziennikarz, który własnym dorobkiem zasłużył na to, żeby nie przedstawiać go wyłącznie jako syna pisarza i publicysty – Waldemara. Przynajmniej nie w pierwszej kolejności, bo dziś Łysiak sam pracuje na swój rachunek, a „Sybir. Zesłanie Józefa P.” z pewnością będzie jedną z ważniejszych powieści dotyczących życia Józefa Piłsudskiego. Polecam wszystkim fanom powieści historycznych.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone